9. grūtniecības nedēļa

Bērniņa attīstība

Tagad Jūsu bērns jau ir divus centimetrus garš. Kājas un rokas strauji aug lielākas un daudziem jau kustas. Veidojas plakstiņi (lai gan tos vēl nevar atvērt) un ausis. Mazie pirkstiņi jau ir atdalījušies, zobu aizmetņi kļūst arvien izteiktāki. Bērniņš arī kļūst arvien aktīvāks – viņš groza galvu, spēj palocīt kāju pirkstus, kā arī atvērt un aizvērt muti. 

Jūs un Jūsu ķermenis

Veselīga grūtniecības ēdienkarte balstās uz izpratni par to, no kuriem ēdieniem labāk atteikties un kurus atļauts ēst bez problēmām. Daži pārtikas produkti var kaitēt bērniņam, savukārt citi var izraisīt Jums sliktu pašsajūtu, tādēļ ēdiena izvēlei šajā laikā jābūt augstu Jūsu prioritāšu sarakstā.

Turpinājumā uzskaitīti pārtikas produkti, no kuriem grūtniecības laikā labāk atteikties.

Pārtikas produkti, kuri var izraisīt saindēšanos un sliktu pašsajūtu

  • Olas un nepietiekami apstrādāti vai pat jēli pārtikas produkti, kā arī ēdieni, kuros izmantoti šādi produkti (arī uzpūtenis, mājās gatavots saldējums un majonēze).

  • Liellopa gaļa, vistas gaļa un zivis (ja šie produkti tiek tikai nedaudz termiski apstrādāti vai celti galdā jēli).

  • Jēla zivs vai gaļa tādos ēdienos kā suši vai tartars, kā arī kūpināts lasis.

Pārtikas produkti, kuru sastāvdaļas var kaitēt bērniņam

  • Nepasterizēts piens, siers un jogurts; mīkstie sieri, piemēram, brī, kamambērs un rikota; zilais siers (daļēji nogatavinātus sierus atļauts ēst tikai tad, ja tie gatavoti no pasterizēta piena). Vienmēr izlasiet pārtikas produktu etiķetes!

  • Aknu pastēte vai aknas, jo tajās var būt pārāk daudz A vitamīna, kurš var kaitēt bērniņam. Tāpat pastāv risks, ka šajos produktos atrodama listērijas baktērija.

  • Vēlams izvairīties no zobenzivs un tunča, tā vietā izvēloties citas zivis, jo minētajās atrodams dzīvsudrabs, kas var kaitēt bērniņa nervu sistēmas attīstībai. Ja nespējat pilnībā atteikties no tunča, ierobežojiet tā lietošanu uzturā līdz divām reizēm nedēļā.

Vai zinājāt, ka ...

Lai gan dzemdību kursus apmeklēsiet tikai vēlāk, var gadīties, ka jau tagad precīzi zināt, kurus kursus un kādā laikā vēlaties apmeklēt, tādēļ ieteicams rezervēt dalību kursos jau labu laiku iepriekš. Ginekologs pratīs labāk pastāstīt, kādi kursi ir pieejami Jūsu dzīvesvietā.

 

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com