4. grūtniecības nedēļa

 

Grūtniecības ceturtajā nedēļā Jūsu organismā tiks izstrādāts palielināts daudzums progesterona, turklāt šajā laikā sāks veidoties arī bērniņa orgāni. Noskaidrojiet, kā radīt labvēlīgus apstākļus bērniņa veselībai tik agrīnā stadijā.

Kas notiek tavā ķermenī?

Grūtniecības otrajā un trešajā nedēļā ķermenis gatavojas bērniņa iznēsāšanai pilnīgā slepenībā, savukārt ap šo laiku progesterona līmenis būs paaugstinājies tik ievērojami, ka nudien ir pienācis īstais laiks veikt grūtniecības testu, kurš varētu uzrādīt pozitīvu rezultātu. Taču jāņem vērā, ka grūtniecību ne vienmēr var noteikt agrīnā stadijā, tādēļ dažkārt var nākties brīdi uzgaidīt.

Tajā pašā laikā hormonu līmeņa izmaiņas organismā var izraisīt noteiktas pārmaiņas dzemdē, kur var tikt bojāti smalkie asinsvadi. Savukārt tas var novest pie smērējumiem un nelieliem krampjiem, kas var atgādināt menstruācijas.

Bērniņa attīstība grūtniecības ceturtajā nedēļā

Grūtniecības ceturtajā nedēļā sāk veidoties bērna svarīgākie orgāni, piemēram, smadzenes, aknas, nieres, aizkuņģa dziedzeris un liesa. Bērniņš šajā laikā attīstās, aizgūstot Jūsu raksturlielumus, kas noved pie šūnu dalīšanās. Katra šūna satur ģenētisko marķieri jeb epiģenētisko slēdzi. Šos slēdžus var viegli kontrolēt ar bērniņa vides starpniecību un līdz ar to “izslēgt” vai “ieslēgt” gēnus, padarot šūnas vairāk vai mazāk aktīvas.

Turklāt bērniņa uzturs grūtniecības laikā un pirmajos trīs dzīves gados ietekmē to, kā šīs šūnas tiek sagatavotas tālākajai dzīvei, proti, vai ģenētiskie marķieri tiek pareizi ieslēgti vai izslēgti. Tieši tas veido izpratni par uzturvielu ietekmi uz bērna nākotni. To var izmantot, lai parūpētos par bērna vajadzībām un nodrošinātu labākās starta pozīcijas labai veselībai nākotnē. Grūtniecības laikā topošajai māmiņai ir nevis jāēd divreiz vairāk, bet gan divreiz veselīgāk.

Kā veicināt bērna veselību

Gaidot grūtniecības apstiprinājumu, Jums vajadzētu ievērot veselīgu ēdienkarti, kā arī izvairīties no alkohola un smēķēšanas. Neaizmirstiet arī par nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, it īpaši folijskābi, kurai ir īpaši liela nozīme bērna nervu sistēmas attīstībā. Tas palīdzēs nodrošināt vislabākos apstākļus pareizai bērna attīstībai grūtniecības laikā, kā arī labai veselībai pieaugušā vecumā.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com