12. grūtniecības nedēļa

Pirmā trimestra pēdējā nedēļā...

Aptuveni grūtniecības divpadsmitajā nedēļā Jūsu dzemde paplašinās un paceļas virs iegurņa kaula. Dzemde viegli atstumj iegurņa un vēdera orgānus tālāk. Ap šo laiku grūtniecība kļūst vizuāli pamanāma, tādēļ vēlams izvēlēties atbilstošu apģērbu. Tāpat šajā laikā pastāv vislielākais risks piedzīvot spontāno abortu, taču tagad ir īstais laiks paziņot apkārtējiem, ka esat stāvoklī. Daudzas sievietes tieši šajā nedēļā sāk pilnībā apjaust, ko nozīmē grūtniecība.

Bērna attīstība grūtniecības divpadsmitajā nedēļā

Pirmā trimestra pēdējā nedēļā bērns ir aptuveni 6 centimetrus garš un sver 8 – 14 gramus. Bērna sejā veidojas atpazīstami vaibsti. Austiņas ieņem noteiktu formu galvas abās pusēs. Sāk augt matiņi, savukārt roku un kāju pirksti veido nagus. Mutē veidojas piena zobu aizmetņi. Attīstās balss saites, nobriest garšas kārpiņas un nostiprinās kauli. Bērns joprojām pilnībā neapzinās savu kāju kustēšanos un īkšķa zīšanu nomodā.

Kā veicināt bērna veselību

Bērna šūnas viegli pielāgojas, tādēļ piemērota ēdienkarte šajā laikā labvēlīgi ietekmē veselību pieaugušā vecumā. 

Pārtikas produkti, no kuriem grūtniecības laikā ieteicams izvairīties

  • Nepienācīgi sagatavotas vai jēlas olas, kā arī ēdieni, kuros pievienotas olas (piemēram, majonēze).

  • Nepienācīgi pagatavota gaļa (vista vai zivs).

  • Jēla gaļa, suši, tartars un kūpināts lasis.

  • Nepastarizēts piens, siers vai jogurts.

  • Mīkstie sieri, piemēram, kamambērs, rikotas vai zilais siers.

  • Aknas vai pārtikas produkti, kuru sastāvā ir aknas, piemēram, aknu pastēte. Šādos produktos var būt pārmērīgi daudz A vitamīna, tas var kaitēt bērnam.

  • Zobenzivs, haizivs un tuncis var saturēt tādu dzīvsudraba daudzumu, kas var kaitēt embrijam. Tas nenozīmē, ka vispār jāatsakās no zivīm, taču pietiks ar vienu vai divām šādām ēdienreizēm nedēļā.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com