10. grūtniecības nedēļa

Kas norit Jūsu ķermenī?

Tāpat kā grūtniecības devītajā nedēļā, arī šajā laikā Jūsu dzemde arvien paplašinās. Šobrīd tā jau ir divreiz lielāka nekā pirms grūtniecības un sasniegusi greipfrūta izmēru. Attīstās arī placenta, kura ir savienota ar bērnu ar nabas saites palīdzību. Ja gaidāt pirmo bērniņu, grūtniecība, visticamāk, vēl nebūs vizuāli pamanāma, taču varat justies vairāk nogurusi nekā parasti, jo paātrinātā sirdsdarbība veicina vielmaiņu. Tajā pašā laikā varat pieredzēt arī karstuma viļņus un pastiprinātu svīšanu.

Bērna attīstība grūtniecības desmitajā nedēļā

Grūtniecības desmitajā nedēļā bērna ķermenis sver aptuveni piecus gramus un sasniedz trīs līdz četru centimetru garumu. Galvas izmērs arvien turpina palielināties, jo nepieciešama papildu vieta smadzenēm, tādēļ galva izskatās izteikti neproporcionāla salīdzinājumā ar pārējo ķermeni. Uz galviņas jau redzami bērna ārējie ausu kanāli. Var būt izveidojusies elkoņa locītava, kas palīdz labāk attīstīties muskuļiem. Bērns šajā laikā jau var pakustināt pirkstus, kuri ir atdalījušies cits no cita. Ja Jūs spētu ieskatīties iekšienē, caur ādu būtu skaidri saskatāms bērna mugurkauls. Bērns ar katru dienu kļūst arvien aktīvāks un pārmaiņus ir vai nu nomodā, vai miegā.

 

Vienmēr pievērsiet uzmanību, lai bērniņš grūtniecības laikā saņemtu kvalitatīvas uzturvielas, jo tas ietekmē viņa veselību.

 

Kā veicināt bērna veselību

Dzelzs ir svarīgākā uztura sastāvdaļa pienācīgai bērniņa attīstībai grūtniecības desmitajā nedēļā. Dzelzs piedalās hemoglobīna izstrādāšanā, savukārt šī olbaltumviela atrodama sarkanajās asins šūnās. Eritrocīti gādā par skābekļa nogādāšanu no plaušām uz citām ķermeņa daļām. Tāpat dzelzs ir īpaši svarīga pienācīgā bērniņa smadzeņu attīstībā. Ja uzturā nelietojat pietiekami daudz dzelzs, var attīstīties anēmija, kas visbiežāk izpaužas pēdējā grūtniecības trimestrī. Mazasinībai raksturīgi tādi simptomi kā nogurums, nespēks un bāla ādas krāsa. Ja grūtniecības laikā diagnosticē anēmiju, taču neārstē to, bērniņš var nākt pasaulē ar pārāk mazu svaru.

Ja vēlaties sniegt organismam pietiekami daudz dzelzs, izvēlieties šos produktus:

 • sarkanā gaļa (liesa liellopa gaļa);

 • zivis un jūras veltes;

 • olas;

 • pākšaugi (sojas pupiņas un to produkti, lēcas);

 • alus raugs;

 • augļi un ogas (dzērvenes, upenes, aprikozes, zemenes, jāņogas un žāvēti augļi);

 • pilngraudu produkti un kviešu asni;

 • dārzeņi (spināti un brokoļi);

 • ķirbju un saulespuķu sēklas;

 • mandeles;

 • kakao.

Tikpat liela nozīme ir C vitamīnam, jo tas palīdz organismam labāk uzsūkt dzelzi. Papildiniet savas pusdienas vai uzkodas ar glāzi apelsīnu sulas vai svaigiem augļiem. Daudz C vitamīna ir, piemēram, avenēs, upenēs, paprikā un brokoļos. Ja asinsanalīzes tik un tā uzrāda zemu dzelzs līmeni, ārsts, visticamāk, ieteiks lietot dzelzi saturošus preparātus.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com