24. grūtniecības nedēļa

Jūsu vēders būs ievērojami paaudzies, arī svars būs kļuvis lielāks, ietekmējot ķermeņa gravitācijas centru, tādēļ varat just sāpes mugurā. Uzziniet, kā tikt galā ar sāpēm un sadzīvot ar garastāvokļa svārstībām, kuras joprojām var būt pilnīgi normālas.

Kas norit Jūsu ķermenī?

Parasti sāp muguras lejasdaļā, jo vēders kļūst arvien lielāks, arī svars šajā laikā ir ievērojami palielinājies. Palielināts progesterona daudzums padara iegurņa saites mīkstākas, lai tās spētu izstiepties un ļautu bērnam nākt pasaulē. Tajā pašā laikā tiek atslābinātas muguras saites, tādēļ šajā apvidū varat just lielāku slodzi. Sāpes mugurā var izraisīt arī ilgstoša stāvēšana nepareizā pozā vai strauja pagriešanās (arī gultā). Valkājiet ērtus apavus bez papēžiem, strādājiet ar pārtraukumiem un saceliet kājas krēsla augstumā. Šajā laikā īpaši piemēroti ir vingrinājumi uz bumbas vai peldēšana.

Liela uzmanība jāpievērš garastāvokļa maiņām grūtniecības laikā. Vai Jums krasi mainās oma? Dažkārt sākat raudāt bez iemesla (vai arī sadusmojaties)? Emocionālās svārstības grūtniecības laikā nav nekas neparasts, jo mainās hormonu līmenis. Hormonu līmeņa svārstības var izraisīt simptomus, kas līdzinās tiem, ar kuriem saskaraties pirms menstruācijām, proti, trauksmi un aizkaitināmību. Turklāt daudzas sievietes var justies norūpējušās par nākotni. Ja arī Jūs šādi jūtaties vai esat nobažījusies, mācieties pieņemt šīs emocijas kopā ar savu partneri vai cilvēku, kuram uzticaties. Ja Jums draugos ir kāda māmiņa, vērsieties pie viņas pēc padoma. Tam var būt ļoti nomierinoša iedarbība.

Bērna attīstība grūtniecības divdesmit ceturtajā nedēļā

Bērns ir 26-30 centimetrus garš un sver aptuveni 500-600 gramus. Šajā laikā bērns aug īpaši strauji un varam runāt par augļa dzīvotspēju – robežu, kad auglis spēj izdzīvot ārpus dzemdes. Taču bērna spējas izdzīvot ārpus Jūsu miesām šajā laikā vēl ir pavisam nelielas, jo plaušas joprojām tikai attīsta asinsvadus un turpina nostiprināt alveolas, kas nepieciešamas skābekļa apmaiņā. Tāpat plaušās sāk veidoties viela, kura nepieļauj alveolu sieniņu salipšanu. Šajā laikā jau ir pilnībā attīstījusies iekšējā auss, kura atbild par ķermeņa līdzsvaru. Līdz ar to bērns sāk apjaust, ka atrodas kājām gaisā, sajūt, ka peld un kustas augļa ūdenī.

Grūtniecības diabēts: vai tas apdraud arī Jūs?

Grūtniecības diabēts ir iespējams tikai grūtniecības laikā. Grūtniecība ietekmē to, kā Jūsu ķermenis izmanto glikozi, cukura līmenis asinīs paaugstinās. Neārstēts grūtniecības diabēts var novest pie tā, ka bērns nāk pasaulē ar palielinātu svaru, kā arī palielināt risku, ka bērns nākotnē saskarsies ar aptaukošanos un diabētu. Tieši tādēļ nepieciešams veikt regulāras pārbaudes, lai noteiktu, vai pastāv draudi sasirgt ar grūtniecības diabētu. Divdesmit ceturtajā grūtniecības nedēļā var veikt orālo glikozes tolerances testu.

Ja Jums tiek diagnosticēts grūtniecības diabēts, nepieciešams ievērot īpašu ārsta noteiktu diētu.

Kā varat palīdzēt bērna veselībai

Grūtniecības laikā un pirmajos trīs dzīves gados saņemtās uzturvielas ievērojami ietekmē šūnu tālāko dzīvi.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com