21. grūtniecības nedēļa

Šajā nedēļā sākas grūtniecības otrā puse, palielinātais svars var radīt sāpes un pietūkumu kājās. Bērna smadzenes strauji attīstās, tādēļ tām nepieciešamas svarīgas uzturvielas.

Kas norit Jūsu ķermenī?

Līdz pat 80% sieviešu problēmas sagādā kāju pietūkums, it īpaši potīšu apvidū. Šīs problēmas lielākās raizes sagādā vasarās. Pietūkumu daļēji var izskaidrot ar to, ka Jūsu svars kļūst arvien lielāks, arī dzemdes izmērs strauji palielinās, izdarot papildu spiedienu uz apakšējo dobo vēnu, kas nogādā asinis no ķermeņa apakšdaļas uz augšdaļu. Taču pietūkums var rasties arī saistībā ar ūdens aizturi ķermenī. Plaši izplatītas ir ne vien sāpes kājās, bet arī piepampušas pēdas un potītes, it īpaši grūtniecības pēdējās nedēļās.

Kā atvieglot kāju sāpes un mazināt pampumu?

  • Regulāri kustieties – pietiks ar īsu pastaigu vai peldi.

  • Izgulieties un atpūtieties. Strādājiet ar pārtraukumiem, lai atslogotu pēdas.

  • Dienas laikā mēģiniet turēt kājas mazliet paceltas, kā arī izvairieties no ilgstošas stāvēšanas vai sēdēšanas.

  • Uzņemiet pietiekami daudz šķidruma – ja dzersiet pietiekami daudz, ķermenis neaizturēs šķidrumu.

  • Valkājiet kompresijas zeķes (ārsts palīdzēs izvēlēties piemērotākās).

  • Ievērojiet sabalansētu ēdienkarti un izvairieties no sālītiem ēdieniem (sāls izraisa šķidruma aizturi).

Bērna attīstība grūtniecības divdesmit pirmajā nedēļā

Jūsu bērns šajā laikā ir aptuveni 26-28 centimetrus garš un sver aptuveni 340 gramus. Bērnam ir labi attīstījusies dzirde, viņš dzirdēs, kad runāsiet, dziedāsiet vai smiesieties. Šajā laikā bērns jau spēcīgi sper un kustas. Viņa organismā ir nedaudz šķidru cukuru, kuri tiek pārstrādāti ar gremošanas sistēmu, nieres jau ir gatavas efektīvi pārstrādāt “atkritumvielas”.

Kā veicināt bērna veselību

Bērna smadzenes strauji attīstās, šim procesam nepieciešams pietiekami daudz Omega 3 taukskābju, ko sauc par LCP (garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes). Paaugstināts Omega 3 taukskābju patēriņš grūtniecības laikā sniedz bērniņam un topošajai māmiņai daudz labumu:

  • samazina priekšlaicīgu dzemdību risku;

  • īpaši svarīgs faktors bērna smadzeņu attīstībā;

  • veicina pareizu bērna nervu sistēmas, inteliģences un vizuālās uztveres attīstību;

  • uzlabo bērna motorās spējas pirmajos mēnešos pēc dzemdībām.

Visas uzturvielas, arī LCP, bērniņš uzņem caur placentu. Pēc dzemdībām LCP būs īpaši liela nozīme piena izstrādē. Lai gādātu, ka bērniņš tās saņem pietiekamā daudzumā, ēdiet produktus, kuros ir daudz Omega 3 taukskābju, piemēram, skumbrijas, lašus un citas treknas zivis, riekstus un pupiņas.

Lai gan treknās zivis ir labs Omega taukskābju avots, tās nevajadzētu ēst biežāk kā divas reizes nedēļā. Šāda piesardzība jāievēro, lai neuzņemtu pārāk daudz A vitamīna, kas var kaitēt bērnam.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com