13. grūtniecības nedēļa

Kādas pārmaiņas piedzīvo Jūsu ķermenis?

Lai gan bērniņa nākšana pasaulē vēl nemaz nav tik tuvu, Jūsu krūtis un piena dziedzeri jau gatavojas zīdīšanai. Krūtis kļūst jutīgas un stingras. Drīz vien tās sāks izstrādāt dzeltenīgu šķidrumu, sauktu par pirmpienu. Tajā ir bagātīgi daudz uzturvielu, tādēļ pēc dzemdībām tas būs bērniņa pirmais pārtikas avots, līdz piena dziedzeri sāks izstrādāt īsto pienu. 

Jūsu ārsts, visticamāk, aicinās nomainīt parasto krūšturi pret grūtniecības laikam piemērotu apakšveļu, kas ir speciāli pielāgota aizvien pieaugošajām krūtīm. Lai gan nav nekādu pierādījumu, ka krūšturi ar stingru stīpiņu var būt kaitīgi, labāk izvēlēties īpašu grūtniecības apakšveļu, kas ir izgatavota no elastīga materiāla. Ja krūtis grūtniecības laikā sagādā raizes, masējiet tās un pievērsiet uzmanību arī krūtsgaliem. Ja Jums ir mazas krūtis, nesatraucieties, jo to izmērs nekādā veidā neietekmē zīdīšanu.

Bērniņa attīstība grūtniecības 13. nedēļā

Auglis šobrīd ir 8 centimetrus garš un var svērt līdz pat 20 gramiem, turklāt galva veido aptuveni trešdaļu no visa ķermeņa. Arī ausis un acis jau ir savās vietās. Skelets, kas iepriekš bija veidots no skrimšļiem, nu jau sāk pārveidoties par īstu kaulu. Norit dzimumorgānu veidošanās. Auglis spēj sadzirdēt skaņas un pēc pamošanās ir ļoti aktīvs – tas kustas, sper, mēģina Jums pieskarties ar pirkstiem un sūkā īkšķi. Šajā laikā sāk strādāt arī nieres, kuras izdala urīnpūslī urīnu. Interesanti, ka ikreiz, kad maigi piebikstīsiet vēderam ar pirkstu, bērniņš instinktīvi meklēs krūtsgalu, lai sāktu to zīst.

Augļa tālāka attīstība grūtniecības 13. nedēļā

  • Bērniņa sirdspukstus var saklausīt ar tā saukto doplera (Doppler) ierīci.

  • Bērniņa zarnās sāk veidoties zaļgani melna viela, kuru sauc par mekoniju.

  • Bērniņa ķermeni sāk pārklāt smalki matiņi, saukti par sākotnējo apmatojumu jeb lanugo, kura galvenais uzdevums ir aizsargāt bērniņu.

  • Nostiprinās bērniņa skelets un muskuļi.

  • Stiprāki kļūst arī zīšanas un rīšanas refleksi.

Kā jūs varat veicināt bērniņa veselību

Itin visam, kas ar bērniņu notiek dzemdē, nepārtraukti nepieciešamas augstvērtīgas uzturvielas. Uzturvielu kvalitāte un daudzums, kas no Jūsu ķermeņa ar placentas starpniecību nonāk līdz bērniņam, ietekmēs tā veselību nākotnē. Tā notiek, jo šūnas ir radītas, lai pielāgotos uzturvielu videi, kura ieprogrammē bērniņa sagaidāmo veselību. Tādēļ lietojiet šajā laikā veselīgu un līdzsvarotu uzturu, jo tas labvēlīgi ietekmēs bērniņa veselību pat pieaugušā vecumā, kā to pierādījuši agrīnā vecumā veiktu uztura programmēšanas pētījumu rezultāti.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com