Zarnu trakts un mazuļa nenobriedusī imūnsistēma

Iespējams, ka pēdējā laikā jūs esat daudz dzirdējuši par zarnu veselību. Ne velti! Ir triljoni labu iemeslu, kādēļ koncentrēties uz zarnu veselību, un tos sauc par baktērijām. Tās veido kopienu, ko dēvē par “mikrobiomu”, kas dzīvo zarnās. Pētījumi rāda, ka smadzenes un zarnu trakts sadarbojas, lai veiktu dažādas funkcijas, piemēram, ražotu vitamīnus un palīdzētu smadzenēm apstrādāt informāciju, ko sniedz maņas – redze, dzirde, garša vai tauste. Līdzīgā veidā mikrobiomā esošās baktērijas sazinās ar imūnsistēmu, lai veicinātu tās attīstību.

Saskare ar baktērijām reālajā pasaulē ir svarīga, lai stimulētu imūnsistēmu. Tāpēc nevajag satraukties, ja bērni spēlējas smilšu kastē vai nedaudz nosmērējas... tas ļauj viņu imūnsistēmai strādāt. Tomēr dzimšanas brīdī mazuļa imūnsistēma vēl nav pilnībā izveidojusies, tāpēc viņi ir īpaši neaizsargāti pret infekcijām. Pirmajos gados imūnsistēma attīstās un nobriest.

Mātes piens ir labākais uztura avots, zīdaiņiem un mātēm ir daudz ieguvumu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Zīdīšana stiprina mazuļa imūnsistēmu. Mātes piens ne tikai ļauj nodot mazulim antivielas, tas satur arī šķiedrvielas un labvēlīgas baktērijas, kas dzīvos mazuļa zarnu traktā un stiprinās viņa nenobriedušo imūnsistēmu. Šīs šķiedrvielas un baktērijas ir pazīstamas kā prebiotiķi un probiotiķi, kas veicina labo baktēriju augšanu, lai izglītotu imūnsistēmu cīņā pret infekcijām.

Ja nav iespējams bērnu zīdīt vai jūs nolemjat to nedarīt, lūdzu, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu. Atsevišķi piena maisījumi arī satur vērtīgos prebiotiķus un sinbiotiķus. Par maisījuma izvēli konsultējieties ar savu ārstu.

Pēdējos gados ir daudz runāts par nepieciešamību “stiprināt” imūnsistēmu, lai tā spētu ātrāk un efektīvāk reaģēt, saskaroties ar infekciju. Tomēr pētījumi ir parādījuši, ka pārmērīga imūnsistēmas reakcija uz infekciju var negatīvi ietekmēt to, kā mazuļa organisms cīnās ar nekaitīgām infekcijām. Tāpēc mazuļa imūnsistēmai ir nepieciešams atbalsts, nevis turbo uzlāde.

Sīkāk par prebiotiķiem un probiotiķiem

Iespējams, jūs nezināt, kāda ir atšķirība starp prebiotiķiem un probiotiķiem. Lūk, kas būtu jāzina!

Probiotiķi ir dzīvās baktērijas,kas mīt jūsu zarnās; to ir simtiem sugu. Tos var atrast dažos pārtikas produktos, piemēram, jogurtos un raudzētos ēdienos.

Prebiotiķi ir šo baktēriju barība. Tie ir ogļhidrāti, kas palīdz labajām baktērijām vairoties, ierobežojot potenciāli kaitīgo baktēriju augšanu, un nāk par labu mazuļa imūnsistēmas attīstībai. Prebiotiķus var atrast, piemēram, banānos, cigoriņos, sīpolos vai tomātos.

Sinbiotiķi ir prebiotiķu un probiotiķu kombinācija, kas atrodas zarnās. Būtībā tie darbojas kā komanda, lai veicinātu labvēlīgo baktēriju augšanu, izdzīvošanu un efektivitāti.

Ja prebiotiķus, probiotiķus un sinbiotiķus lieto jau agrā vecumā, tie var radīt optimālus apstākļus mazuļa imūnsistēmas attīstībai.

Papildinot mazuļa uzturu ar dažādiem produktiem, jūs varat izvēlēties tos, kas veicinās labo baktēriju vairošanos zarnu traktā un labvēlīgi ietekmēs bērna imūnsistēmu. Prebiotiķi ir: banānos, cigoriņos, sīpolos vai tomātos, probiotiķus dabiski var atrast jogurtos, tādos sieros kā mocarella, gouda, čedars un biezpienā, kā arī marinētos ēdienos. Fermentēti pārtikas produkti, piemēram, paniņas, kefīrs, miso un skābēti kāposti satur probiotiķus.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com