Prebiotiķu nozīme mazuļu imūnsistēmas stiprināšanā

Mazuļi piedzimst ar noteikta līmeņa imūnsistēmu, un pirmajos dzīves gados tā turpina attīstīties, tāpat kā citas ķermeņa daļas. Bet tikmēr, kamēr mazuļu imūnsistēma pilnveidojas, viņi var būt uzņēmīgāki pret baktērijām un vīrusiem. Tāpēc, lai atbalstītu šo unikālo imūnsistēmas attīstības posmu un palīdzētu cīnīties ar infekcijām, ir svarīgi mazulim nodrošināt pareizu uzturvielu uzņemšanu.

Vai zinājāt, ka mikroskopiskas labās baktērijas mazuļa zarnās var ietekmēt viņa imūnsistēmas reakciju uz saaukstēšanos un vīrusiem?

Tas nav pārsteigums, jo:

✓ 70–80 % mazuļa imūnšūnu atrodas zarnās kopā ar 100 triljoniem zarnu baktēriju. Šai baktēriju populācijai, kas ir zināma kā “mikrobioms”, ir sava loma, izlemjot par to, kā mazuļa imūnsistēma reaģē uz saaukstēšanos vai vīrusiem.

✓ Zīdaiņa vecumā barošana ar krūti stimulē imūnsistēmu atbalstošo labo zarnu baktēriju vairošanos.

Prebiotiķu ietekme uz imūnsistēmu

Mātes piens ir īpaši svarīgs imūnsistēmas attīstībai, jo satur labās baktērijas, kas ir zināmas kā “probiotiķi”, un šo baktēriju barības vielu sastāvdaļas ar nosaukumu “prebiotiķi”.

Tehniski izsakoties, prebiotiķi ir nesagremojami ogļhidrāti, kas var veicināt labvēlīgo baktēriju augšanu. Mēs esam veikuši daudzus pētījumus, lai apstiprinātu prebiotiķu pozitīvo ietekmi uz attīstošos imūnsistēmu.

Turklāt prebiotiķi kā barības vielas palīdz palielināt minerālvielu, piemēram, kalcija un magnija absorbēšanu, veicinot kaulu attīstību. 1-2 Turklāt prebiotiķi baro zarnu baktērijas, kas ir atbildīgas par svarīgu vitamīnu ražošanu, piemēram, B vitamīnu metabolismam un K vitamīnu  asins recēšanai. 3

Kā prebiotiķus iekļaut mazuļa uzturā

Vissvarīgākais uzturvielu avots mazuļa imūnsistēmas attīstībā ir mātes piens. Papildus antivielām un citām svarīgām sastāvdaļām, mātes pienā atrodamie prebiotiķi ir ļoti svarīgi mazuļa imūnsistēmai.

Tāpēc līdz sešu mēnešu vecumam ieteicams bērnu barot tikai ar krūti. Ja krūts barošana kādu iemeslu dēļ nav iespējama, tad konsultējieties ar savu pediatru vai ārstu par Jūsu bērnam labāko un atbilstošāko piena maisījumu, kas satur svarīgās uzturvielas, piemēram, prebiotiķus. Šādi piena maisījumi  var palīdzēt stiprināt imūnsistēmu cīņai ar infekcijām mazuļiem, kuri netiek baroti ar krūti.

Kaut arī Jūs varat turpināt barošanu ar krūti līdz divu gadu vecumam, tomēr, kad mazulis ir sasniedzis sešu mēnešu vecumu, atbilstoši sava pediatra ieteikumiem jāsāk mazuļa uzturā ieviest biezāka pārtika. Prebiotiķi ir atrodami arī tādos ikdienas produktos kā banānos, cigoriņos, sīpolos, tomātos un, iespējams, ka tas Jūs pārsteigs, arī ķiplokos.

Atsauces

1. Lidestri et al. Oligosaccharides might stimulate calcium absorption in formula-fed preterm infants. Acta Paediatr Suppl. 2003 Sep;91(441):91-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14599050
2. Brownawell et al. Prebiotics and the Health Benefits of Fiber: Current Regulatory Status, Future Research, and Goals. J Nutr. 2012 May;142(5):962-74 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22457389
3. McKeen et al. Infant Complementary Feeding of Prebiotics for the Microbiome and Immunity. Nutrients 2019, 11, 364.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412789/

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com