Mazulis neuzņem pietiekami daudz omega-3 taukskābju

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

Kādēļ mazulim vajadzīgas omega-3 taukskābes? 

Lai bērns būtu vesels, viņam jāuzņem arī neliels daudzums tauku. To sastāvā ir dažāda veida taukskābes – piesātinātās un nepiesātinātās. Omega-3 taukskābes ir viens no vērtīgajiem nepiesātināto taukskābju veidiem, kas nepieciešami bērna augšanai un attīstībai. Mazuļa organisms pats nespēj šīs taukskābes radīt, tāpēc tās jāuzņem ar pārtiku. Galvenais omega-3 taukskābju avots ir treknas zivis, tāpēc būtiski uzņemt sabalansētu uzturu, kura sastāvā katru nedēļu ir vismaz viena līdz divas maltītes ar treknu zivi. 

Vai mans mazulis uzņem pietiekami daudz omega-3 taukskābju?

Vadoties pēc testa rezultātiem, iespējams, uzzinājāt, ka jūsu mazulim ir nepietiekams omega-3 taukskābju daudzums organismā viena vai vairāku iemeslu dēļ.

Kādēļ ar uzņemtajām omega-3 taukskābēm ir par maz?

Kā tas ietekmē uzņemto omega-3 taukskābju daudzumu?

Ja trekna zivs tiek ēsta retāk nekā reizi nedēļā

Mazuļi, kas ēd produktus ar augstu omega-3 taukskābju sastāvu, piemēram, lasi, siļķi, brētliņas, skumbriju vai sardīnes, uzņem vairāk omega-3 taukskābku nekā mazuļi, kas šos produktus uzturā nelieto.

Ja ievērojat veģetāru vai vegānu diētu

Uzņemt nepieciešamo omega-3 taukskābju daudzumu no augu valsts produktiem ir daudz grūtāk nekā no dzīvnieku valsts produktiem, tādēļ jums jāpievērš īpaša uzmanība, lai šie produkti tiktu regulāri iekļauti mazuļa uzturā.

 

* Līdz trīs gadu vecumam neiesaka iekļaut uzturā riekstus vai sēklas, jo pastāv liels aizrīšanas risks. Rekomendē sasmalcināt riekstus (samalt) un pievienot tos putrām vai smūtijiem vai arī izmantot šo riekstu eļļas. Pievērsiet uzmanību, vai jūsu bērns var pietiekami labi sakošļāt sēkliņas/riekstus, kuru sastāvā ir omega-3. Ja nē, dodiet priekšroku eļļai. 

Kā pārliecināties, ka mazulis uzņem pietiekami daudz omega-3 taukskābju?

Plānojot bērna ēdienkarti, turpmāk minētie ēdieni palīdzēs jums justies droši, ka mazuļa uzturs ietver omega-3 taukskābes saturošus produktus. Padomus, kā labāk iekļaut šos produktus bērna ēdienkartē, lasiet informatīvajos materiālos „ Mazulis atsakās ēst gaļu vai zivis” un „Kā barot mazuli ar veģetāru uzturu”.

Produkti, kas satur omega-3 taukskābes

Treknas zivis*:

- lasis,

- skumbrija,

- sardīnes,

- mazās sardīnes,

- siļķe (tomēr pievērsiet uzmanību pievienotajam sāls daudzumam),

- brētliņas, reņģes 

- Augu valsts avoti, piemēram, linsēklu eļļa, valriekstu eļļa, rapšu eļļa vai sojas eļļa, kā arī produkti, kas izgatavoti no sojas pupiņām, piemēram, tofu

- Valrieksti**

- Piena maisījums, kura sastāvā ir omega-3 taukskābes (piemēram, DHA)

  • Iespējams iegādāties arī pārtikas produktus, kuru sastāvs papildināts ar omega-3 taukskābēm (pārbaudiet informāciju par produkta sastāvā esošajām uzturvielām uz etiķetes).

*Haizivs, marlina un zobenzivs gaļa nav piemērota mazuļiem, jo var saturēt augstu dzīvsudraba koncentrāciju. Ieteicams ierobežot uzņemto trekno zivju daudzumu līdz četrām porcijām nedēļā zēniem un divām porcijām nedēļā meitenēm.

 ** Nedodiet mazulim veselus riekstus, jo pastāv aizrīšanās risks; smalki sasmalciniet tos ar rokām vai ar virtuves kombainu.

Vai omega-3 taukskābes ir vissvarīgākās uzturvielas?

Nē, visas uzturvielas ir vienlīdz svarīgas labai veselībai.. Neliels padoms, ar ko sākt...

 

Brokastis

Pusdienas

Vakariņas

Putra, kurai pievienots piena maisījums, piens vai augu piens un sagriezti svaigi vai žāvēti augļi

Treknu zivju kotletes ar kartupeļu biezeni un svaigiem dārzeņiem

 

Dateļu un valriekstu kēkss* un glāze piena 

Rapšu eļļā ceptas dārzeņu pankūkas no olas, pilngraudu miltiem un sezonas dārzeņiem, piemēram, saldā kartupeļa, sīpoliem, parastā kartupeļa un pētersīļiem.

 

Svaigas ogas

* Nedodiet mazulim veselus riekstus, jo pastāv risks aizrīties; smalki sasmalciniet valriekstus ar rokām vai virtuves kombainā.

Ja pēc šī raksta izlasīšanas joprojām jūtat bažas par mazuļa uzņemto omega-3 taukskābju daudzumu, sazinieties ar savu ģimenes ārstu!

 

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com