Mazulis ēd pārāk maz

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Var šķist pārsteidzoši, cik daudz mazulis var apēst vienā ēdienreizē un cik ilgi darboties ar tukšu vēderu. Ir dienas, kad bērni spēj ēst un ēst bez pārtraukuma, un ir dienas, kad par ēdienu neinteresējas nemaz. Kā zināt, vai par to ir jāuztraucas?

Man šķiet, ka mans mazulis ēd pārāk maz. Vai man jāuztraucas?

Mazuļa apetīti ietekmē individuāls enerģijas patēriņš un augšanas vajadzības, turklāt mazulis pats var ļoti labi regulēt nepieciešamo enerģiju, ja ļaujat ēst tik, cik bērns pats vēlas. Uztraukumam nav pamata, ja mazulis vienu vai vairākas dienas ēd ļoti maz. Iespējams, ka tas atspoguļo viņa augšanas vajadzības vai aktivitātes līmeni. Iespējams, citu dienu mazulis atkal ēdīs ļoti daudz. Kopumā patēriņš izlīdzināsies, ja ļausiet mazulim pašam regulēt apēstā ēdiena daudzumu. Protams, tas, ko, kad un kur mazulis ēd, ir jūsu atbildība. Tomēr, ja jūsu mazulis neēd nemaz vai ēd tikai ļoti ierobežota klāsta ēdienus, būtu nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu, dietologu vai uztura speciālistu.

Vai ir svarīgi, ka mans mazulis ēd pārāk maz?

Kad mēs nevaram uzņemt vai neuzņemam pietiekami daudz enerģijas un uzturvielu ar pārtiku, mums var veidoties nepietiekams svars. To var izraisīt arī slimība vai pārlieku izvēlīga ēšana. Nepietiekams svars bērnībā rada problēmas vēlāk, jo negatīvi ietekmē augšanu un attīstību, turklāt tas var atstāt sekas arī turpmākajā dzīvē. Iejaukšanās tagad palīdzēs mazulim augt un pilnvērtīgi attīstīties, kā arī radīs pareizos ieradumus turpmākajai dzīvei.

Ko es varu darīt lietas labā?

Pirmkārt, jānoskaidro, varbūt jūsu mazuļa ēšanas paradumi ir raksturīgi tieši viņa vecumposmam? Vaicājiet savam pediatram vai varbūt konsultējaties ar dietologu vai uztura speciālistu. Ārsts pārbaudīs mazuļa augšanas rādītājus un nomierinās jūs, kā arī palīdzēs saprast, vai ir jāveic kādas īpašas darbības. Speciālists palīdzēs saprast, kas izraisījis problēmu, ja uzskatīs, ka ir pamats uztraukties par mazuļa augšanu. 

Ja problēma ir saistīta ar ļoti neliela apjoma ēšanu izvēlības dēļ, speciālists sniegs ieteikumus, kā to risināt. Izvēlīga ēšana var padarīt katru ēdienreizi stresa pilnu un sarežģītu, un centieni piespiest mazuli ēst rosina konfliktus, turklāt šāda rīcība var radīt vēl vairāk sarežģījumu. Mazuļa apetīte ir atšķirīga dažādās ēdienreizēs, dienās vai nedēļās atkarībā no fizisko aktivitāšu apjoma un augšanas vajadzības. Svarīgi mazuli nepiespiest apēst vairāk, nekā viņš vēlas, jo tādējādi mazulis var zaudēt spēju atpazīt sāta sajūtu. Sākumā izmēģiniet kādu no turpmāk minētajiem ieteikumiem.

Lasiet arī „Mazulis ir izvēlīgs ēdājs”, kā arī citus informatīvos materiālus šajā sērijā, kas vērš uzmanību uz konkrētiem ēdieniem un uzturvielām, piemēram, Mazulis nevēlas dzert pienu”, „Mans mazulis nevēlas ēst gaļu vai zivis”, „Mans mazulis uzturā nesaņem pietiekami daudz dzelzs”.  Katrs materiāls sniedz daudz praktisku ieteikumu un ietver vienotu tematu loku.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Tālāk minēti daži piemēri, kā nodrošināt, lai uzņemtā pārtika palīdzētu mazulim saņemt nepieciešamās uzturvielas un viņš augtu vesels. Lai palīdzētu jums, esam pievienojuši porciju izmēra ceļvedi šī informatīvā bukleta aizmugurē, tomēr atcerieties, ka jūsu mazulis pats zina vislabāk, cik daudz ēdiena tam ir nepieciešams, tāpēc vadieties pēc mazuļa vajadzībām.

Darbības, kas palīdzēs

Vai jūs...
 
 
 
Kāpēc tas palīdz

...ievērojat noteiktu dienas ritmu ar regulārām ēdienreizēm un laiku starp ēdienreizēm?

Mazuļiem vajadzīgas nelielas, bet biežas ēdienreizes, kā arī trīs noteiktas ēdienreizes dienā un divas līdz trīs nelielas maltītes starp ēdienreizēm. Tādējādi tiek novērsta našķošanās ar uzturvērtības ziņā mazvērtīgiem ēdieniem, kas mazina apetīti pirms ēdienreizēm.

...iekļaujat gan tos ēdienus, kas mazulim garšo, gan jaunus ēdienus, ko vēlaties dot mazulim nogaršot?

Mazulis ēdīs, lai apmierinātu izsalkumu, un nogaršos jaunus ēdienus bez papildu spiediena. Plānojiet ēdienreizes, kas ietver ēdienus, kuri jūsu mazulim garšo, kā arī jaunus ēdienus, kurus vēlaties dot mazulim nogaršot. Tomēr nepiespiediet bērnu ēst, kad viņš nevēlas. Piedāvājiet to nedaudz vēlāk. Papildu informācijai lasiet „Ēdienkartes plānošana”. Ja jūsu mazulis ēd tikai ļoti ierobežota veida ēdienus, iekļaujiet pārsvarā tos, lai mazulis uzņemtu enerģiju, un piedāvājiet ļoti nelielu daudzumu no jauna ēdiena veida. Daži mazuļi negatīvi reaģē, ja nepazīstamais produkts pieskaras ēdienam, kas viņiem garšo, tādējādi atsakoties ēst visu. Respektējiet šo reakciju. Ja mazulis patiešām nevēlas, bez iebildumiem aiznesiet ēdienu prom un mēģiniet citreiz. Iespējams, būs vajadzīgi daudzi mēģinājumi, līdz mazulis vispār pieskarsies jaunajam produktam. Pārliecinieties, ka mazulis redz jūs ēdam tos pašus ēdienus, lai iedrošinātu viņu, ka tie ir nekaitīgi un garšīgi.

...ļaujat mazulim pašam izvēlēties, cik daudz ēst?

Jūsu mazulis zina vislabāk, cik daudz ēdiena tam nepieciešams. Mazuļa apetīti ietekmē to augšanas temps un individuāls enerģijas patēriņš, turklāt mazulis pats var ļoti labi regulēt nepieciešamo enerģijas daudzumu, ja ļaujat ēst tik, cik pats vēlas. Ja mazulis izrāda pretestību, nepiespiediet apēst visu porciju. Sākumā piedāvājiet nelielu porciju, un mazulis pats prasīs vēl, ja vēlēsies. Iespējams, mazuli atbaida liels, pilns šķīvis. Iespējams, ums šķiet, ka mazulis tagad ēd mazāk nekā zīdaiņa vecumā, bet tā var būt, jo mazulis šobrīd vairs neaug tik strauji. Atcerieties, tā ir mazuļa izvēle, cik daudz viņš vēlas ēst.

...izvairāties no pārlieku daudz piena vai citu dzērienu patērēšanas ēdienreižu laikā un starp ēdienreizēm?

Pārāk daudz piena var radīt pilna vēdera sajūtu. Vairāk nekā trīs dzērienu vai 500 ml piena [katras valsts mērķauditorijai pielāgota valdības rekomendācija] uzņemšana dienas laikā mazina vēderā vietu citiem ēdieniem, kas mazulim jāuzņem, lai iegūtu nepieciešamo enerģiju un uzturvielas. Izvairieties no gāzētiem un saldinātiem dzērieniem, jo arī tie var radīt sāta sajūtu, kā arī veicināt zobu bojāšanos. 

 

Piedāvājiet ūdeni, lai veldzētu slāpes. Bet pienu lietojiet starp ēdienreizēm vai arī kā papildinājumu kādā no ēdienreizēm. Uzmanieties, lai mazulis neizdzer lielu tilpumu tieši pirms maltītes vai arī maltītes laikā! 

...ēdienreižu laikā saglabājat mieru un necenšaties mazuli piespiest ēst?

Mazuļi sajūt spriedzi un satraukumu. Tas var ietekmēt apetīti, tāpēc mazulis apēd mazāk un izjūt satraukumu par gaidāmo ēdienreizi. Mēģiniet saglabāt mieru; ja mazulis atsakās ēst, bez iebildumiem aiznesiet ēdienu un piedāvājiet to vēlreiz pēc brīža vai nākamajā ēdienreizē. Bet izvairieties uzreiz pēc atteikuma piedāvāt kādu citu uzkodu vai ēdienu, kas bērnam īpaši garšo. Nereti bērni atsakās ēst to, ko piedāvājat, jo zina, ka pēc atteikuma saņems kāroto. Ja esat ieviesuši labu dienas režīmu, nākamajai ēdienreizei vai maltītei jābūt jau pēc divām līdz divarpus stundām.

Ja joprojām jūtat bažas arī pēc tam, kad esat izmēģinājuši šajā rakstā minētos padomus, sazinieties ar savu ģimenes ārstu/pediatru, dietologu vai uztura speciālistu.  

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com