Mazulis ēd pārāk daudz

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Var šķist pārsteidzoši, cik daudz mazulis var apēst vienā ēdienreizē, it īpaši zinot, ka bērna kuņģis ir aptuveni tikpat liels, cik viņa dūre. Ir dienas, kad bērni spēj ēst un ēst bez pārtraukuma, un ir dienas, kad par ēdienu neinteresējas nemaz. Kā zināt, vai par to ir jāuztraucas?

Man šķiet, ka mazulis ēd pārāk daudz. Vai man jāuztraucas?

Mazuļa apetīti ietekmē individuāls enerģijas patēriņš un augšanas vajadzības, turklāt mazulis pats var ļoti labi regulēt nepieciešamo enerģiju, ja ļaujat bērnam ēst tik, cik viņš/viņa vēlas. Uztraukumam nav pamata, ja mazulis vienu vai dažas dienas ēd vairāk nekā parasti. Iespējams, tas atspoguļo viņa augšanas vajadzības vai aktivitātes līmeni. Varbūt citu dienu mazulis atkal ēdīs ļoti maz. Kopumā patēriņš izlīdzināsies, ja ļausiet mazulim pašam regulēt apēstā ēdiena daudzumu. Protams, tas, ko, kad un kur mazulis ēd, ir jūsu atbildība.

Vai ir svarīgi, ka mazulis ēd pārāk daudz?

Kad ar pārtiku uzņemam vairāk enerģijas vai kaloriju, nekā iztērējam aktivitātēs, var veidoties liekais svars. Bieži uzturā lietojot kalorijām bagātu pārtiku (daudz tauku un cukura), var palielināties enerģijas patēriņš. 

Tomēr uzmanieties aizliegt pārlieku daudz ēdienu veidu, jo šāda rīcība var izraisīt pretreakciju un mazuļa acīs padarīt šos ēdienus vēl iekārojamākus. Kā atrast līdzsvaru? Turpiniet lasīt, lai uzzinātu, kā rīkoties un kāpēc.

Vai jūs bieži pasniedzat taukainus un saldus ēdienus ar lielu kaloriju daudzumu?

Vai jūs pasniedzat lielas porcijas?

Vai jūs regulāri pasniedzat dzērienus, kuru sastāvā ir cukurs (saldināta tēja, kompots, sula, limonāde)?

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Tālāk minēti daži piemēri, kā nodrošināt, lai uzņemtā pārtika palīdzētu mazulim saņemt nepieciešamās uzturvielas un viņš augtu vesels.

Darbības, kas palīdzēs

 
Vai jūs...
 
 
 
Kāpēc tas palīdz

...ļaujat mazulim pašam izvēlēties, cik daudz ēst?

Jūsu mazulis zina vislabāk, cik daudz ēdiena viņam ir nepieciešams. Ļaujiet mazulim pašam izvēlēties, cik daudz ēst – pasniedziet nelielu porciju un ļaujiet mazulim prasīt vēl, nevis pasniedziet lielu porciju uzreiz. Svarīgi neierobežot pieejamā ēdiena daudzumu, tāpēc ir normāli, ja mazulis vēlas vairāk. Tas var šķist mulsinoši, bet mazuļa apetīte krasi atšķirsies dažādās dienās vai ēdienreizēs, tomēr mazulis ēdīs tik daudz, cik viņam nepieciešams. Atcerieties, ka tā ir mazuļa izvēle, cik daudz viņš vēlas ēst!

...pasniedzat ēdienus ar augstu enerģētisko vērtību (tauku un cukura daudzumu) kā daļu no ēdienreizes, bet ne veselīgas ēdienreizes vietā?

Ēdienu aizliegšana var radīt papildu sarežģījumus. Kāda ēdiena aizliegšana tikai padara to daudz iekārojamāku mazuļa acīs, tāpēc pastāv risks, ka mazulis šo ēdienu pārēdīsies, kad radīsies tāda iespēja. Ļaujiet apēst kādu našķi, saldējumu vai konfekti, piemēram, svētku dienās vai brīvdienās, tikai sekojiet līdzi biežumam un daudzumam. Atcerieties, jūsu loma ir noteikt ko un kad pasniegt.

...saldinātu dzērienu vietā pasniedzat pienu vai ūdeni?

Dzērieni ar augstu cukura daudzumu var palielināt uzņemto enerģijas daudzumu, tomēr nesatur vērtīgas uzturvielas. Saldinātus dzērienus uztveriet kā pieaugušo dzērienus un ierobežojiet to lietošanu, nepadarot to par „aizliegto dzērienu”. Vienmēr piedāvājiet ūdeni ēdienreižu un maltīšu laikā. Galvenais dzēriens ir ūdens, turpretī pienu varat pasniegt kā uzkodu starp pamata ēdienreizēm. Piens un ūdens nav viens un tas pats. 

Ik pa laikam mazulim varat piedāvāt kādu saldinātu dzērienu un ļaut izvēlēties, vai viņš to vēlas. Pasniedziet to iemīļotajā krūzītē, nepievēršot tam īpašu uzmanību. Ja jūs to pasniegsiet kā kaut ko īpašu, tas piesaistīs mazuļa uzmanību un padarīs dzērienu daudz iekārojamāku. Vēlamā mazuļa attieksme pret dzērienu ir „es to varu dzert, bet varu arī nedzert”.

...izmantojat ēdienu kā apbalvojumu par labu uzvedību?

Ēdiena izmantošana apbalvojumam – it īpaši saldu un taukainu uzkodu izmantošana – padara šos ēdienus par kaut ko īpašu. Nepasniedziet šos ēdienus kā apbalvojumu par citu ēdienu, piemēram, augļu un dārzeņu ēšanu. Izrādiet cita veida atzinību par labu uzvedību, piemēram, kopā izlasiet kādu stāstu, uzspēlējiet mazuļa iemīļoto spēli, paspēlējieties šūpolēs vai sazvanieties ar vecmāmiņu! Fiziskās aktivitātes ir ļoti būtiskas, tāpēc izvēlieties darbības, kas liek mazulim vairāk kustēties.

...nodrošināt, ka visai ģimenei ir veselīgi ēšanas paradumi?

Jūsu mazulis mācās no jums un apkārtējiem. Rādiet labu piemēru, un jūsu mazulis bez niķošanās iemācīsies, kā pareizi ēst! Nodrošiniet, ka ēdienreizēs visa ģimene ēd kopā un veselīgi! Nav nozīmes sagatavot veselīgu, sabalansētu maltīti mazulim, ja paši ēdīsiet ko citu, jo mazulis tāpat vēlēsies to, ko ēdat jūs. Galda vidū novietojiet šķīvjus ar ēdienu, ar kuru visi var cienāties. Mazulis iemācīsies apēst nepieciešamo daudzumu. Padariet ēdienreizes par mierpilnu un patīkamu nodarbi. 

...ievērojat noteiktu dienas ritmu ar regulārām ēdienreizēm un laiku starp ēdienreizēm?

Mazuļiem vajadzīgas nelielas, bet biežas ēdienreizes, kā arī trīs noteiktas ēdienreizes dienā un divas līdz trīs nelielas uzkodas starp ēdienreizēm. Ja uztraucaties, ka mazulis ēd pārāk daudz, maltīšu skaita samazinājums var radīt tikai papildu sarežģījumus. Regulāru maltīšu ieturēšana pasargā no izsalkuma un pārēšanās, ko izraisa pārāk lielas pauzes starp ēdienreizēm un našķošanās visas dienas garumā. Atcerieties, jūsu loma ir noteikt ko un kad pasniegt!

Ja joprojām jūtat bažas arī pēc tam, kad esat izmēģinājuši šajā rakstā minētos padomus, sazinieties ar savu ģimenes ārstu un dietologu/uztura speciālistu. Virzieties uz mērķi lēnām. Sāciet ar nelielām izmaiņām un ieviesiet tās pamazām, lai gan jums, gan jūsu mazulim būtu laiks pielāgoties izmaiņām. Iesaistiet visu ģimeni vai jebkuru, kurš pieskata jūsu mazuli, piemēram, auklīti, bērnudārza audzinātāju vai vecvecākus.

Mans mazulis sver pārāk daudz. Vai man jāuztraucas?

Daži mazuļi no dabas ir lielāki par citiem vienaudžiem, un viņu svars atbilst augstākajiem rādītājiem (dēvētiem par procentiļu līknēm) augšanas tabulā. Iespējams, tas mazulim ir pavisam normāli un dabiski. Tomēr, ja jūsu mazuļa svars pārsniedz augstāko procentili vai šķērso visas līknes, jāvēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta un dietologa/uztura speciālista. 

Ja joprojām jūtat bažas, sazinieties ar savu ģimenes ārstu!

Galvenās mācības:

• Jūsu mazulis zina, kad ir izsalcis un kad ir pietiekami paēdis, tāpēc mazulim pašam jānosaka, cik daudz viņš ēd un dzer.

• Zināms, ka mazulim nepieciešams regulārs dienas režīms, kurā katru dienu ietilpst trīs ēdienreizes un divas līdz trīs maltītes starp ēdienreizēm, tāpēc jums jānosaka, ko un kad mazulis ēd un dzer.

• Jūsu mazulis mācās no jums un visas pārējās ģimenes, tāpēc kopīgā ēdienreizē ēdiet to pašu veselīgo ēdienu, ko ēd mazulis.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com