Mazulis atsakās ēst gaļu vai zivis

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

Kādēļ mazulis neēd gaļu vai zivis? Jūsu mazulis nav izņēmums!

Ļoti bieži mazuļi vecumā no gada līdz četriem gadiem kļūst ļoti izvēlīgi un ēšanas ziņā grūti ietekmējami. Daži mazuļi ļoti nelabprāt izmēģina jaunus ēdienus (to dēvē par neofobiju; tiek uzskatīts, ka šis reflekss izstrādājies evolūcijas gaitā, lai pasargātu mazuļus no bīstamu vielu apēšanas), citi sāk atteikties no ēdieniem, ko iepriekš ēduši un izbaudījuši (izvēlīga ēšana), savukārt vēl daži gan nelabprāt izmēģina jaunus produktus, gan atsakās no ēdiena, ko visu laiku ēduši. Vairāk lasiet informatīvajā bukletā „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs”. Lai vai kāds būtu iemesls, mazuļiem ļoti raksturīgi ir ēst ļoti ierobežota daudzuma un veida gaļu un zivis vai pat vispār neēst šos produktus. 

Vai gaļai vai zivīm ir kāda vaina?

Nē, vienkārši dažiem mazuļiem vajag vairāk laika, lai atsevišķi ēdieni iegaršotos. Mazuļi mācās, atdarinot apkārtējos, it īpaši jūs, tāpēc, ja jums garšo gaļa un zivis un jūs ēdat dažāda veida gaļu un zivis, mazulis, visticamāk, arī šos ēdienus ēdīs. Ja gaļa un zivis nav daļa no ģimenes maltītes vai arī jūs ēdat citā laikā, mazulis neredzēs un neiemācīsies, ka tie ir ēdami un garšīgi ēdieni.

To, kas mums garšo, nosaka gēni, un dažiem cilvēkiem gēni ietekmē patiku pret gaļas un zivs produktiem. Maņām ir būtiska nozīme tajā, cik labprātīgi izmēģinām jaunu ēdienu; gaļas un zivs produktu tekstūra dažiem cilvēkiem, tostarp mazuļiem, iespējams, ir nepatīkama. Paturiet to prātā ikreiz, kad gatavojat gaļu vai zivis, ko vēlaties dot mazulim pagaršot! 

Kādēļ mums uzturā vajadzīga gaļa un zivis?

Gaļa un zivis satur daudz olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu. Sarkanā gaļa, piemēram, liellopa vai jēra gaļa, satur ļoti daudz dzelzs, kas bērniem nepieciešama normālai smadzeņu attīstībai; zivis ar augstu tauku saturu, piemēram, lasis, siļķe un makrele, satur daudz labvēlīgo omega-3 taukskābju. Iedrošiniet mazuli izmēģināt dažāda veida gaļu un zivis, jo dažādība ir būtiskāka par vienu konkrētu produktu. Lasiet Informatīvo ceļvedi vecākiem „Mans mazulis neuzņem pietiekami daudz dzelzs” un „Mans mazulis neuzņem pietiekami daudz omega-3 taukskābju”, lai saņemtu vairāk informācijas par šīm uzturvielām. Cik daudz? Pasniedziet gaļu vai zivi vienu vai divas reizes dienā, nedēļā nodrošinot vismaz divas maltītes, kas satur zivi.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Darbības, kas palīdzēs

Vai jūs...

Kādēļ tas ir efektīvi?

 

 

..,.iekļaujat gaļu un zivis visas ģimenes ēdienkartē?

Mazuļi mācās no piemēra. Tas, vai jūsu mazulis ēdīs gaļu un zivis, ir atkarīgs no tā, vai mazulis redzēs jūs ēdam šos produktus. Skatoties, kā jūs ēdat gaļu vai zivis, mazulis iemācīsies, ka tie ir ēdami un garšīgi produkti. Papildu informācijai lasiet „Ēdienkartes plānošana”.

 

 

...piedāvājat jauna veida gaļu vai zivis, ne tikai to, kas mazulim jau garšo?

Iepazīstināšana ar dažādiem gaļas un zivs veidiem iedrošinās mazuli pamēģināt ko jaunu. Mēģiniet piedāvāt ne tikai to gaļu un zivis, kas mazulim jau garšo; ierobežojot gaļas un zivs dažādību, būs tikai grūtāk mazuli iepazīstināt ar jauniem produktu veidiem. Nedēļas laikā piedāvājiet dažādus produktus.

 

 

...aicināt mazuli brīvprātīgi pamēģināt nelielu daudzumu jaunas gaļas vai zivs veida?

Piespiest ēst gaļu vai zivis nozīmē radīt lielāku mazuļa pretestību. Svarīgāk ir iedrošināt mazuli iepazīt un pagaršot jaunu gaļas vai zivs veidu, nekā apēst veselu porciju. Laika gaitā mazulis pats vēlēsies apēst vairāk. Pasniedziet jauno gaļas vai zivs veidu kopā ar ēdieniem, kas mazulim garšo, lai mazuļa priekšā nav šķīvis, kas satur tikai nepazīstamus ēdienus.

 

 

Ja mazulis pretojas, bez iebildumiem aiznesiet šķīvi prom un mēģiniet vēlreiz kādu citu reizi

Ļoti svarīgi mazulim regulāri piedāvāt pagaršot jaunu ēdiena veidu. Nepadodieties, ja mazulis nevēlas to pamēģināt ar pirmo reizi. Piedāvājiet to vēlreiz nedaudz vēlāk, vai citu dienu un pamēģiniet to pagatavot citā veidā. Iespējams, būs vajadzīgi vairāki mēģinājumi, bet tas ir tā vērts!

Praktiski padomi, kā iekļaut uzturā gaļu un zivis

  • Pasniedziet gaļu vai zivis kā nelielas uzkodas – ļaujiet bērnam pašam izveidot nelielas sviestmaizītes, izmantojot ceptas gaļas vai zivs strēmelītes un maizes gabaliņus!

  • Kopā ar mazuli pagatavojiet picu un izmantojiet gaļu vai zivis kā vienu no tās sastāvdaļām!

  • Iesaistiet bērnu gatavošanas procesā, piemēram, ļaujiet mazulim pašam izveidot zivju pirkstiņus!

  • Taukainai zivij iespējams spēcīgs aromāts, tāpēc tvaicējiet to, pārklājot ar foliju, izmantojiet fileju, nevis visu zivi, un pievienojiet mērci, kas mazulim varētu garšot!

  • Pasniedziet lēni gatavotus sacepumus un mērces, kas padara gaļu mīkstu!

  • Palīdziet mazulim izveidot nelielas gaļas bumbiņas, izmantojot malto gaļu, svaigus garšaugus, olu vai rīvmaizi un kādu dārzeni!

  • Izmantojiet vistas gaļu, jo tā bieži vien ir maigāka! 

  • Labs piemērs ir mājās gatavots burgers, kotletes. Boloņas mērce vai kāds sacepums, kurā izmantota augstas kvalitātes maltā gaļa.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com