Mazulis atsakās ēst dārzeņus

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

Kādēļ mazulis neēd dārzeņus? Jūsu mazulis nav izņēmums

Ļoti bieži mazuļi vecumā no gada līdz četriem gadiem kļūst ļoti izvēlīgi un ēšanas ziņā grūti ietekmējami. Daži mazuļi ļoti nelabprāt izmēģina jaunus ēdienus (to dēvē par neofobiju; tiek uzskatīts, ka šis reflekss izstrādājies evolūcijas gaitā, lai pasargātu mazuļus no bīstamu vielu apēšanas), citi sāk atteikties no ēdieniem, ko iepriekš ēduši un izbaudījuši (izvēlīga ēšana), savukārt vēl daži dara abas lietas – gan nelabprāt nogaršo jaunus, gan atsakās no ēdiena, ko visu laiku ēduši. Vairāk lasiet informatīvajā bukletā „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs”. Lai vai kāds būtu iemesls, šiem mazuļiem ir ļoti raksturīgi ēst ļoti ierobežota daudzuma un veida dārzeņus vai pat neēst tos nemaz.

Kādēļ uzturā vajadzīgi dārzeņi?

Zināms, ka uzturs, kas satur daudz augļu un dārzeņu, pasargā no slimībām. Dārzeņi satur daudz uzturvielu, piemēram, vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un citas vielas, kas ir nozīmīgas, lai saglabātu labu veselību. Tomēr neviens dārzenis nav labāks par citiem; ir nepieciešama dažādība. 

Tādēļ ir svarīgi palīdzēt mazulim iemīlēt dažādus dārzeņus (un augļus! Lasiet „ Mazulis atsakās ēst augļus”). Cik daudz? Augļiem un dārzeņiem jābūt pasniegtiem katrā maltītē, un vēlamais daudzums ir piecas nelielas devas katru dienu. Atcerieties, ka vajadzēs daudz laika, lai sasniegtu rezultātus, tomēr progress jāveic pakāpeniski!

Vai dārzeņiem ir kāda vaina?

Nē, vienkārši dažiem mazuļiem vajag vairāk laika, lai atsevišķi ēdieni iegaršotos. Mazuļi mācās, atdarinot apkārtējos, it īpaši jūs, tāpēc, ja jums garšo dārzeņi un jūs ēdat dažādus dārzeņus, mazulis, visticamāk, arī tos ēdīs. Ja dārzeņi nav daļa no ģimenes maltītes vai arī jūs ēdat citā laikā, mazulis neredzēs un neiemācīsies, ka tie ir garšīgi un nav kaitīgi.

Ēšanas laikā izmantojam garšu un arī citas maņas, piemēram, redzi, ožu un tausti. Patiesībā mēs „ēdam ar acīm”! Bērns visdrīzāk atdarinās pieaugušo, kurš ēd tādas pašas krāsas ēdienu. Daži mazuļi ir daudz jutīgāki pret nelielām garšas un smaržas izmaiņām un, iespējams, atteiksies no ēdiena, kas iepriekš garšoja, tikai tāpēc, ka tas pagatavots citādi nekā līdz šim. Atcerieties to, kad gatavojat dārzeņus, kurus vēlaties dot mazulim pagaršot (zemāk skatiet praktiskos ieteikumus)!

Mēs esat atšķirīgi, un mūsu gēni var ietekmēt to, kas mums garšo vai negaršo. Cilvēkiem, kuriem ir izteikta garšas izjūta, iespējams, negaršo rūgteni dārzeņi, piemēram, brokoļi vai spināti, tomēr viņi ar laiku var pierast pie to garšas.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Darbības, kas palīdzēs

Vai jūs...

Kādēļ tas ir efektīvi?

 

 

...iekļaujat dārzeņus visas ģimenes ikdienas ēdienkartē?

Mazuļi mācās no piemēra. Mazuļa interesi par dārzeņiem ietekmē tas, vai mazulis redz jūs ēdam šo dārzeni, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai dārzeņi vienmēr būtu jūsu ģimenes maltītes sastāvā un jūs parādītu mazulim, cik tie ir garšīgi.

 

 

...pasniedzat dažādus dārzeņus un iekļaujat jaunus dārzeņu veidus, ko vēlaties dot mazulim pagaršot?

Iepazīstināšana ar dažādiem dārzeņiem iedrošinās mazuli pamēģināt ko jaunu. Mēģiniet piedāvāt ne tikai tos dārzeņus, kas mazulim jau garšo; ierobežojot to dažādību, būs tikai grūtāk mazuli iepazīstināt ar jauniem dārzeņu veidiem. Piedāvājiet vairākas izvēles iespējas!

 

 

...aicināt mazuli brīvprātīgi pamēģināt nelielu daudzumu jauna dārzeņa veida?

Piespiest apēst visus dārzeņus nozīmē radīt lielāku mazuļa pretestību. Svarīgāk ir iedrošināt mazuli iepazīt un pagaršot jaunus dārzeņus, nekā apēst veselu porciju. Laika gaitā mazulis pats vēlēsies apēst vairāk.

 

 

Ja mazulis pretojas, bez iebildumiem aiznesiet šķīvi prom un mēģiniet vēlreiz vēlāk, vai kādu citu dienu.

Pamatā nepieciešama bieža saskarsme ar jaunu dārzeņa veidu. Nepadodieties, ja mazulis nevēlas to pamēģināt ar pirmo reizi. Mēģiniet vēlreiz nedaudz vēlāk vai kādu citu dienu; iespējams, būs vajadzīgi 10 vai vairāk mēģinājumi. Bet tas būs tā vērts! Atkārtota saskarsme ar kādu dārzeņa veidu var būtiski ietekmēt mazuļa interesi par to un apēsto daudzumu.

Praktiski padomi, kā iekļaut uzturā dārzeņus

  • Pannā apcepiet papriku, plakanās zirņu pākstis, saldos zirnīšus un cukīni vai burkānus, pastinakus, kartupeļus un bietes, lai tie saglabātu kraukšķīgumu un saldo garšu!

  • Sarīkojiet sacensības -  kuram izdodas visskaļāk nokraukšķināt dārzeni vai uztaisīt vislabākos zobu nospiedumus šķēlītē, tādējādi iedrošinot pagaršot dārzeni, bet nepiespiežot to apēst!

  • Pasniedziet burkānu, paprikas, gurķa un selerijas strēmelītes kopā ar iecienītu mērci, kurā dārzeņus pamērcēt! Iekļaujiet gan dārzeņus, kas mazulim garšo, gan jauna veida dārzeņus, ļaujot mazulim izvēlēties, ko viņš vēlas ēst un cik daudz! Šādi sagatavoti dārzeņi ir lieliski piemēroti uzkodām.

  • Izvēlieties kādu no garšīgajiem un saldajiem dārzeņiem: labāk saldus un nogatavojušos ķiršu tomātiņus, nekā negatavus tomātus lielos gabalos; pasniedziet sarkano un dzelteno papriku svaigā veidā, bet apcepiet zaļo papriku, jo tā ir rūgtena.

  • Pievienojiet iecienītākos dārzeņus zupām, sautējumiem un mērcēm, ko pievienojat pastai vai picai!

  • Domājiet krāsaini! Pasniedziet dažādu krāsu dārzeņus, lai piesaistītu mazuļa interesi! Runājiet par dārzeņiem un miniet īpašības, kas Jums tajos patīk!

  • Pamēģiniet izaudzēt ko vienkāršu – kreses salātus kokvilnas substrātā vai kartupeli podiņā – un ļaujiet mazulim iesaistīties tā pagatavošanā!

  • Iepērkoties ņemiet mazuli līdzi un ļaujiet viņam izvēlēties dārzeņus ēšanai!

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com