Mazulis atsakās ēst augļus

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

Kādēļ mazulis neēd augļus? Jūsu mazulis nav izņēmums!

Ļoti bieži mazuļi vecumā no gada līdz četriem gadiem kļūst ļoti izvēlīgi un ēšanas ziņā grūti ietekmējami. Daži ļoti nelabprāt izmēģina jaunus ēdienus (to dēvē par neofobiju; tiek uzskatīts, ka šis reflekss izstrādājies evolūcijas gaitā, lai pasargātu mazuļus no bīstamu vielu apēšanas), citi sāk atteikties no ēdieniem, ko iepriekš ēda un izbaudīja (izvēlīga ēšana), savukārt vēl daži dara abus – gan nelabprāt izmēģina jaunus, gan atsakās no ēdiena, ko visu laiku ēduši. Vairāk lasiet informatīvajā bukletā „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs”. Lai vai kāds būtu iemesls, šiem mazuļiem ļoti raksturīgi ir ēst ierobežota daudzuma un veida augļus vai pat neēst tos nemaz.

Kādēļ mums uzturā vajadzīgi augļi?

Augļi un dārzeņi var uzlabot Jūsu bērna veselību. Tie satur daudz uzturvielu, piemēram, vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un citas vielas, kas ir nozīmīgas, lai saglabātu labu veselību. Tomēr neviens auglis nav labāks par citiem; ir nepieciešama dažādība. Tādēļ ir svarīgi palīdzēt mazulim iemīlēt dažādus augļus (un dārzeņus). Lasiet „Mans mazulis atsakās ēst dārzeņus”. 

Cik daudz?

Augļiem un dārzeņiem jābūt pasniegtiem katrā maltītē, un vēlamais daudzums ir piecas nelielas devas katru dienu. Vairāk informācijas atradīsiet informatīvajos materiālos „Kā pareizi barot mazuli” un „Ēdienreižu plānošana”. Atcerieties, ka vajadzēs daudz laika, lai sasniegtu rezultātus, tomēr progress ir sasniedzams pakāpeniski.

Vai augļiem ir kāda vaina?

Nē, vienkārši dažiem mazuļiem nepieciešams vairāk laika, lai atsevišķi ēdieni iegaršotos. Mazuļi mācās, atdarinot apkārtējos, it īpaši jūs, tāpēc, ja jums garšo augļi un jūs ēdat dažādus augļu, mazulis, visticamāk, arī tos ēdīs. Ja augļi nav daļa no ģimenes maltītes vai arī jūs ēdat citā laikā, mazulis neredzēs un neiemācīsies, ka auglis ir nekaitīgs un baudāms ēdiens.

Ēšanas laikā izmantojam garšu un arī citas maņas, piemēram, redzi, ožu un tausti. Daži mazuļi ir daudz jutīgāki pret nelielām garšas un smaržas izmaiņām un, iespējams, atteiksies no ēdiena, kas viņam iepriekš garšoja, tikai tāpēc, ka tas pagatavots citādi nekā līdz šim. Paturiet to prātā ikreiz, kad gatavojat augļus, ko vēlaties dot mazulim pagaršot.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Darbības, kas palīdzēs

Vai jūs...

Kādēļ tas ir efektīvi?

 

 

...iekļaujat augļus visas ģimenes uzturā katru dienu?

Mazuļi mācās no piemēra. Vislabākais veids, kā panākt, lai mazulis ēd augļus, ir parādīt, ka tos ēdat arī jūs. Skatoties, kā jūs ēdat augļus, mazulis iemācīsies, ka tie ir nekaitīgi un garšīgi.

 

 

...pasniedzat dažāda veida augļus un iekļaujat arī jaunus augļus, ko vēlaties dot mazulim nogaršot?

Iepazīstināšana ar dažādiem augļiem iedrošinās mazuli pamēģināt ko jaunu. Mēģiniet piedāvāt ne tikai tos augļus, kas mazulim jau garšo; ierobežojot to dažādību, būs tikai grūtāk mazuli iepazīstināt ar jauniem augļu veidiem. Piedāvājiet vairākas izvēles iespējas. Dodieties kopā uz vietējo tirgu! 

 

 

...aiciniet mazuli brīvprātīgi pagaršot nelielu daudzumu jauna augļa veida?

Piespiest ēst nezināmu augli nozīmē radīt lielāku mazuļa pretestību. Svarīgāk ir iedrošināt mazuli iepazīt un pagaršot jaunus augļus, nekā apēst veselu porciju. Laika gaitā mazulis pats vēlēsies apēst vairāk.

 

 

Ja mazulis pretojas, bez iebildumiem aiznesiet šķīvi prom un mēģiniet vēlreiz kādu citu dienu.

Pamatā nepieciešama bieža saskarsme ar jaunu augļa veidu. Nepadodieties, ja mazulis nevēlas to pagaršot ar pirmo reizi. Mēģiniet vēlreiz kādu citu dienu; iespējams, būs vajadzīgi 10 vai vairāk mēģinājumi. Bet tas būs tā vērts!

Praktiski padomi, kā iekļaut uzturā augļus

  • Ēdiet augļus kopā ar mazuli un runājiet par to, kas jums tajos patīk! 

  • Izvēlieties gatavus augļus, it īpaši pasniedzot ogas vai citrusaugļus. Sasaldējiet avenes katru atsevišķi un uzglabājiet maisiņā Tās atkūst pāris minūšu laikā. Taču arī aukstas tās ir gana gardas! 

  • Un no tām ir iespējams uztaisīt ļoti gardu saldējumu, tās vienkārši sablenderējot.!

  • Iepērkoties ļaujiet mazulim pašam izvēlēties augļus, ko viņš vēlētos pagaršot.

  • Spēlējoties ļaujiet mazulim veidot zobu nospiedumus ābolu šķēlītēs, tādējādi iedrošinot pagaršot ābolu un nepiespiežot to apēst!

  • Dodieties lasīt ogas kopā ar mazuli un spēlējiet spēli „Vienu bļodā, vienu man mutē”.

  • Audzējiet zemeņu stādu podiņā.

  • Pastāvējušus banānus izmantojiet, lai pagatavotu banānmaizi, kēksiņus vai saldējumu

  • Pagatavojiet krāsnī ceptus ābolus un bumbierus ar kanēli!

  • Izmantojiet žāvētas aprikozes, vīģes vai dateles kā uzkodas vai izmērcējiet un iemaisiet tās brokastu pārslās vai saldajā ēdienā.

 

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com