Mazulis atsakās dzert pienu

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

Kādēļ mazulis nedzer pienu?

Jūsu mazulis nav izņēmums. Ļoti bieži mazuļi vecumā no gada līdz četriem gadiem kļūst izvēlīgi un ēšanas ziņā grūti ietekmējami. Daži mazuļi ļoti nelabprāt nogaršo jaunus ēdienus (to dēvē par neofobiju; tiek uzskatīts, ka šis reflekss izstrādājies evolūcijas gaitā, lai pasargātu mazuļus no bīstamu vielu apēšanas), citi sāk atteikties no ēdiena, ko iepriekš ēduši un izbaudījuši (izvēlīga ēšana), savukārt vēl daži dara abas lietas – gan nelabprāt nogaršo jaunus, gan atsakās no ēdiena, ko visu laiku ēduši. Vairāk lasiet informatīvajā materiālā „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs”. Neatkarīgi no iemesla mazuļu atteikšanās no piena ir bieži sastopama.

Kādēļ mums uzturā vajadzīgs piens?

Piens tāpat kā siers un jogurts ir viens no piena produktiem. Piena produkti satur kalciju, olbaltumvielas, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Mazulim jāuzņem kalcijs, lai veicinātu normālu kaulu un zobu attīstību. Svarīgi, lai mazulis iemācās uzturā lietot pienu un citus piena produktus, jo, bērnam augot, nepieciešamība uzņemt kalciju tikai palielināsies. 

Cik daudz?

Vēlams mazulim pasniegt pienu vai piena produktus trīs reizes dienā. Vairāk informācijas atradīsiet informatīvajos materiālos „Kā pareizi barot mazuli” un „Ēdienreižu plānošana”. 

Vai piena produktiem ir kāda vaina?

Nē, vienkārši dažiem mazuļiem vajag vairāk laika, lai atsevišķi ēdieni un dzērieni iegaršotos vai pārstātu garšot ēdienus, ko viņi iepriekš labprāt ēduši. Mazuļi mācās, atdarinot apkārtējos, it īpaši jūs, tāpēc, ja jums garšo piens, mazulis, visticamāk, arī to dzers. Ja piens nav daļa no ģimenes maltītes vai arī jūs ēdat citā laikā, mazulis neredzēs un neiemācīsies, ka piens ir gards un vērtīgs produkts.

Ēšanas laikā izmantojam garšu un arī citas maņas, piemēram, redzi, ožu un tausti. Daži mazuļi ir daudz jutīgāki pret nelielām garšas un smaržas izmaiņām, un, iespējams, atteiksies no ēdiena, kas iepriekš garšoja, tikai tāpēc, ka tas pagatavots citādi nekā līdz šim. Tas iespējams pārejas posmā, kad mātes pienu/zīdaiņu piena maisījumu nomaina govs piens/mākslīgā piena maisījums.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Darbības, kas palīdzēs
Vai jūs...
Kādēļ tas ir efektīvi?

...iekļaujat pienu visas ģimenes uzturā katru dienu?

Mazuļi mācās no piemēra. Mazuļa vēlmi dzert pienu ietekmē tas, vai mazulis redz jūs vai citus ģimenes locekļus to dzeram un lietojam kā piedevu pie putras vai gatavošanas laikā. Tādējādi mazulis iemācīsies, ka šis dzēriens ir ēdiens.

...pasniedzat pienu dažādos veidos, nevis tikai kā dzērienu glāzē? 

Pasniedziet to kopā ar brokastu pārslām, kas nesatur cukuru nemaz vai satur ļoti mazā apmērā, kopā ar paštaisīta musli maisījumu, piena pudiņa veidā vai kā makaronu mērci! Vai arī pasniedziet auzu pārslu putru ar pienu, biezpiena pankūkas vai smūtiju, izmantojot pienu un svaigus augļus un ogas!

 

Tādā veidā mazulis uzņem ne tikai pienu, bet arī dažādus citus ēdienus.

...iekļaujat citus piena produktus mazuļa uzturā, lai nodrošinātu nepieciešamās uzturvielas?

Iekļaujiet bērna uzturā sieru vai jogurtu, piena produktus bez pievienota cukura, biezpienu, kefīru! 

 

 Pasniedziet jogurtu pudiņa vietā ar augļiem vai brokastu pārslām; sasaldējiet to un pasniedziet saldējuma vietā! Sieru var pasniegt kā uzkodu kopā ar sāļajiem cepumiem, pārkaisītu pāri makaroniem vai kartupeļu sacepumam; to iespējams pievienot picai, ko gatavojat kopā ar bērnu

...nepiedāvājat saldinātus dzērienus piena vietā, piemēram, sīrupa dzērienu vai augļu sulu?

Mazulim vispiemērotākie dzērieni ir piens un ūdens. Saldināti dzērieni bojā zobus un sniedz papildu enerģiju, kas var samazināt mazuļa apetīti un vēlmi ēst citus ēdienus.

Ja mazulis pretojas, bez iebildumiem aiznesiet glāzi prom un mēģiniet vēlreiz kādu citu dienu.

Atkārtota saskarsme ar ēdienu ir efektīva metode, kā panākt, ka mazulis to pieņem. Neraizējieties, ja mazulis pirmās pāris reizes to nedzer vai pēkšņi atsakās to dzert! Piedāvājiet to vēlreiz kādu citu dienu; iespējams, būs nepieciešami vairāki mēģinājumi, bet tas ir tā vērts!

Praktiski padomi, kā iekļaut uzturā pienu

  • Dzeriet pienu kopā ar mazuli un stāstiet par citiem ēdieniem, ko varat pagatavot no piena!

  • Runājiet par pienu pozitīvā veidā!

  • Iepērkoties ļaujiet mazulim izvēlēties īpašu krūzīti piena dzeršanai, piemēram, tādu, uz kuras redzami viņa mīļākie animācijas filmu varoņi!

  • Pamēģiniet cita veida pienus, piemēram, mākslīgo piena maisījumu gadījumos, kad mazulis atsakās dzert govs pienu, vai otrādi!

  • Ļaujiet mazulim izvēlēties savus mīļākos augļus un, pievienojot pienu, pagatavojiet smūtiju! 

  • Kopā ar mazuli pagatavojiet pankūkas vai saldo mērci!

  • Ielejiet pienu nelielā krūkā un novietojiet uz galda tā, lai mazulis pats var pievienot pienu savām brokastu pārslām vai papildināt savu krūzi, kā to darāt jūs.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com