Mazulim varētu būt pārtikas alerģija

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja jums ir aizdomas, ka mazulim varētu būt pārtikas alerģija, vispirms konsultējieties ar ģimenes ārstu vai alergologu. Iespējamas dažādas reakcijas uz pārtiku – pārtikas alerģija vai nepanesamība, reizēm dēvēta arī par pārtikas hipersensivitāti. Simptomi visbiežāk ietekmē ādu, gremošanas vai elpošanas sistēmu vai vairākas zonas. Svarīgi noskaidrot, vai šos simptomus izraisījusi pārtika un tieši kuri produkti ir pie vainas.

Vai no mazuļa uztura jāizslēdz atsevišķi pārtikas produkti, lai saprastu, vai tas palīdz?

 

Nē. Nekad neizslēdziet pārtikas produktus un it īpaši veselas produktu grupas no mazuļa uztura, pirms tam nekonsultējoties ar ģimenes ārstu vai labākajā gadījumā alergologu un uztura speciālistu/dietologu. Dažādi ēdieni un produktu grupas sniedz dažādas nepieciešamās uzturvielas. Izslēdzot konkrētu ēdienu vai produktu grupu, mazulim var rasties nozīmīgu uzturvielu deficīts vai arī mazulis var nesaņemt nepieciešamo enerģijas daudzumu, lai pienācīgi augtu un attīstītos. 

Piemēram, ja izslēgsiet piena produktus no mazuļa uztura, mazulis nesaņems tādas svarīgas uzturvielas kā kalciju, B vitamīnu un fosforu. Kā piedeva piens ir pievienots daudzos ēdienos, par ko pat nenojaušat, piemēram, cepumos, maizē un salātu mērcēs. Jums būtu jāiemācās, kā lasīt pārtikas etiķetes, lai pārliecinātos, ka mazulis netīšām neuzņem pārtiku, kuras sastāvā ir piena produkti. Ēdienus un produktu grupas var izslēgt no uztura ar alergologa vai gastroenterologa ieteikumu (to sauc par eliminācijas jeb izslēgšanas diētu), un to dažreiz izmanto, lai noskaidrotu, kādi ēdieni vai pārtikas produkti izraisa simptomus. Sertificēts uztura speciālists/dietologs var ieteikt, ar kādiem produktiem tos aizvietot un vai nepieciešams lietot kādu specializēto piena dzērienu vai tā aizvietotāju. Ja nepieciešams, uztura speciālists ieteiks arī, kā šos produktus iekļaut atpakaļ uzturā. Ļoti būtiski ir izvērtēt Jūsu izvēlētā speciālista kompetenci un izvēlētos testa veidus. Piemēram, seruma IgG antivielu testi nediagnosticē pārtikas alerģiju vai nepanesību.

Vispareizāk būtu doties pie alergologa un tikai pēc speciālista veiktajiem testiem (ādas testi, provokāciju testi, u.c.) izslēgt kādu no pārtikas produktiem, ja tas ir nepieciešams. 

Atceraties! Izslēgšanas diētas ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt Jūsu bērna augšanu un attīstību. 

Kā man rīkoties?

Turpmāk minēti daži ieteikumi, ko darīt

Sākumā...

Piesakiet vizīti pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izmantos informāciju par jūsu mazuļa simptomiem un aplūkos bērna slimības vēsturi, lai saprastu, vai mazulim varētu būt pārtikas alerģija vai nepanesamība, vai arī simptomiem ir cits izskaidrojums. Vadoties pēc šīs informācijas, ārsts noteiks, vai nepieciešams veikt papildu testus. Ārsts var arī jūs nosūtīt pie speciālista. Ja ārsts iesaka izslēgt kādu pārtikas produktu no mazuļa uztura, apmeklējiet sertificētu uztura speciālistu/dietologu, lai kopīgi izstrādātu sabalansētu mazuļa uzturu.

Atzīmējiet, kad pirmoreiz pamanījāt simptomus. Ārsts vēlēsies zināt, kas notika, kad tas notika un kas, jūsuprāt, izraisīja šos simptomus. Veikt piezīmes ir noderīgi, jo bieži vien vizītes laikā tiek pārrunāts daudz un iegūta plaša informācija. Pierakstiet arī visus jautājumus, ko vēlaties uzdot. Iesakām arī nobildēt ādas izsitumus, ja tādi ir, lai pēc tam varētu parādīt bildes speciālistiem.

Veidojiet ēdienu un simptomu dienasgrāmatu. Dažiem cilvēkiem ar pārtikas alerģiju vai nepanesamību reakcija parādās nekavējoties un to ir vieglāk ievērot, citiem simptomi nav manāmi vēl kādu brīdi pēc produkta apēšanas. Var būt ļoti lietderīgi pierakstīt visu, ko jūsu mazulis ir ēdis vai dzēris, tostarp laiku un apjomu (tādi lielumi kā „karote”, „glāze”, „šķēle” ir pieņemami). Neaizmirstiet iekļaut arī visus uztura bagātinātājus vai medikamentus, ko jūsu mazulis lieto. Atzīmējiet jebkuru simptomu un to, kad tas parādās, cik spēcīgi izpaužas un cik ilgi saglabājas (skatīt apakšā redzamo piemēru). Jūsu ārstam un alergologam šī informācija ļoti noderēs, lai saprastu, kas izraisījis problēmu, kā arī palīdzēs jums atcerēties svarīgu informāciju.

Pārliecinieties, ka informācijas avoti ir uzticami. Internetā ir daudz informācijas par pārtikas alerģijām un nepanesamību. Ir ļoti būtiski izmantot tikai tīmekļa vietnes un informācijas avotus, kuriem varat uzticēties. Tālāk redzamas saites uz tīmekļa vietnēm un citiem avotiem, kas satur pareizu un uzticamu informāciju. 

 

www.spkc.gov.lv

www.bkus.lv

 

„Pārtikas un simptomu dienasgrāmatas” piemērs

Ēdienreize

Ēdiens vai dzēriens

(pierakstiet apjomu)

Simptomi un to parādīšanās laiks, cik ilgi tie saglabājas un cik smagā stadijā

 

 

 

Brokastis: 7.00

šķēle grauzdētas baltmaizes ar sviestu,

piecas zemenes,

glāze piena

Ļoti izteikts apsārtums ap muti, parādījās dažu minūšu laikā, ilga aptuveni stundu.

Ja jums joprojām ir bažas arī pēc tam, kad esat izmēģinājuši šajā rakstā minētos padomus, sazinieties ar savu ģimenes ārstu.  

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com