Mazulim ir nepietiekams svars

Autori:


Lizete Puga
Uztura
speciāliste

 

Olga Ļubina
Uztura
speciāliste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mēs katrs esam atšķirīgi, tomēr, kā pārliecināties, vai būtu jāuztraucas par savu mazuli?

Vai man būtu jāuztraucas?

Daži mazuļi no dabas ir lielāki vai mazāki par citiem vienaudžiem. Dažu mazuļu svars atbilst zemākajiem rādītājiem augšanas tabulā. Iespējams, tas mazulim ir pavisam normāli un dabiski. Tomēr, ja jūsu mazuļa svars ir zem atbilstošā vecuma normas, iespējams, nepieciešams, lai ģimenes ārsts veic papildu izmeklējumus un pārliecinās, ka nepastāv kāda būtiska problēma, kas ietekmē mazuļa augšanu. 

Iespējams, šo informatīvo materiālu saņēmāt no sava ģimenes ārsta un jau zināt, ka jūsu mazulim ir nepietiekams svars. Jebkurā gadījumā – jūs esat spēruši pirmo soli ceļā, lai palīdzētu mazulim augt vislabvēlīgākajos apstākļos.

Kādēļ manam mazulim ir nepietiekams svars?

Mēs katrs esam atšķirīga lieluma; paskatieties apkārt spēļu laukumā vai veikalā un redzēsiet gan izstīdzējušus, gan mazus un tievus, gan apaļīgus bērnus. Nereti var viegli atpazīt, kuriem vecākiem ir katrs mazulis. Miesasbūvi nosaka gan daba, gan paradumi. Ne vienmēr gēni ir vienīgais vērā ņemamais faktors. Arī ģimenes paradumiem ir liela nozīme; ko un kā dodat ēst savam mazulim, lielā mērā norāda uz to, kāda ir ģimenes sadzīve kopumā. Kad mēs nevaram uzņemt vai neuzņemam pietiekami daudz enerģijas jeb kaloriju un uzturvielu ar pārtiku, mums var veidoties nepietiekams svars. To var izraisīt arī slimība vai pārlieku izvēlīga ēšana.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Nepietiekams svars bērnībā var radīt problēmas vēlāk, jo negatīvi ietekmē augšanu un attīstību, turklāt tas var atstāt sekas arī turpmākajā dzīvē. Iejaukšanās tagad palīdzēs mazulim augt un pilnvērtīgi attīstīties, kā arī veidos paradumus visai dzīvei.

Ko es varu darīt lietas labā?

Vispirms jānoskaidro, vai mazuļa augšana norit normāli un bērna svars ir pietiekams. Vaicājiet to savam ģimenes ārstam vai pediatram, kurš uzklausīs jūsu raizes un palīdzēs saprast, vai nepieciešams veikt kādas īpašas darbības. Ja ārsts uzskatīs, ka mazuļa svars ir problemātisks, viņš arī palīdzēs saprast, kas izraisījis šo problēmu. 

Ja problēma ir saistīta ar nepietiekamu ēšanu izvēlības dēļ, ir vērts konsultēties ar uztura speciālistu vai dietologu. Izvēlīga ēšana var padarīt katru ēdienreizi stresa pilnu un sarežģītu, un centieni piespiest mazuli ēst rosina konfliktus, turklāt šāda rīcība var radīt vēl vairāk sarežģījumu. Mazuļa apetīte dažādās ēdienreizēs, dienās vai nedēļās var būt atšķirīga atkarībā no fizisko aktivitāšu apjoma un augšanas vajadzības. Svarīgi mazuli nespiest apēst vairāk, nekā viņš vēlas, jo tādējādi mazulis var zaudēt spēju atpazīt sāta sajūtu. Sākumā izmēģiniet kādu no turpmāk minētajiem ieteikumiem.

Lasiet arī „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs” un citus informatīvos materiālus šajā sērijā, kas vērš uzmanību uz konkrētiem ēdieniem un uzturvielām, piemēram, „Mans mazulis nevēlas dzert pienu”, „Mans mazulis nevēlas ēst gaļu vai zivis”, „Mans mazulis uzturā nesaņem pietiekami daudz dzelzs”, vai informē par atsevišķām problēmām, piemēram, „Katrs materiāls sniedz daudz praktisku ieteikumu un ietver vienotu tematu loku.

Kādi paņēmieni ir visefektīvākie un kādēļ?

Darbības, kas palīdzēs

Vai jūs...

Kāpēc tas palīdz

...ievērojat noteiktu dienas ritmu ar regulārām ēdienreizēm un laiku starp ēdienreizēm?

Mazuļiem jāēd mazās porcijās un bieži; dienā nepieciešamas trīs pamatēdienreizes un divas līdz trīs nelielas uzkodas starp ēdienreizēm. Tādējādi tiek novērsta našķošanās ar uzturvērtības ziņā mazvērtīgiem ēdieniem, kas mazina apetīti pirms ēdienreizēm.

...ļaujat mazulim pašam izvēlēties, cik daudz ēst?

Jūsu mazulis zina vislabāk, cik daudz ēdiena tam nepieciešams. Mazuļa apetīti ietekmē augšanas temps un individuāls enerģijas patēriņš, turklāt mazulis pats var ļoti labi regulēt nepieciešamo enerģiju, ja ļaujat ēst tik, cik pats vēlas. Ja mazulis izrāda pretestību, nepiespiediet apēst visu porciju. Sākumā piedāvājiet nelielu porciju, un mazulis pats prasīs vēl, ja vēlēsies. Iespējams, mazuli atbaida liels, pilns šķīvis. Atcerieties, ka mazulis pats spēj noteikt, cik daudz viņš vēlas ēst.

...izvairāties no pārlieku daudz piena vai citu dzērienu patērēšanas ēdienreižu laikā un starp ēdienreizēm?

Pārāk daudz piena var radīt pilna vēdera sajūtu. Vairāk nekā trīs dzērienu vai 500 ml piena uzņemšana mazina vēderā vietu citiem ēdieniem, kas mazulim jāuzņem, lai iegūtu nepieciešamo enerģiju un uzturvielas. Izvairieties no gāzētiem un saldinātiem dzērieniem, jo arī tie var radīt sāta sajūtu, kā arī veicināt zobu bojāšanos. Dodiet ūdeni vai pienu ēdienreižu laikā un starp tām, bet uzmanieties, lai mazulis neizdzer lielu tilpumu tieši pirms maltītes.

...ēdienreižu laikā saglabājat mieru un necenšaties mazuli piespiest ēst?

Mazuļi jūt spriedzi un uztraukumu. Tas var ietekmēt apetīti, tāpēc mazulis apēd mazāk un jūt satraukumu par gaidāmo ēdienreizi. Mēģiniet saglabāt mieru; ja mazulis atsakās ēst, bez iebildumiem aiznesiet ēdienu un piedāvājiet to vēlreiz nedaudz vēlāk. Kombinējiet produktus, kas Jūsu bērnam garšo ar jauniem un vēl neiepazītiem produktiem. Esiet pacietīgi. Tomēr nespiediet mazuli ēst, kad viņš nevēlas. Papildu informācijai lasiet „Ēdienkartes plānošana”.

...nodrošināt, ka visai ģimenei ir veselīgi ēšanas paradumi?

Jūsu mazulis mācās no jums un apkārtējiem. Rādiet labu piemēru, un jūsu mazulis bez niķošanās iemācīsies, kā pareizi ēst. Nodrošiniet, ka ēdienreizēs visa ģimene ēd kopā un veselīgi. Nav nozīmes sagatavot veselīgu, sabalansētu maltīti mazulim, ja paši ēdīsiet ko citu, jo mazulis tāpat vēlēsies to, ko ēdat jūs. Galda vidū novietojiet šķīvjus ar ēdienu, ar kuru visi var cienāties. Dodiet bērnam izvēles iespējas. Mazulis iemācīsies apēst nepieciešamo apjomu. Padariet ēdienreizes par mierpilnu un patīkamu nodarbi. Ja mazulis neēd dārzeņus, ielūkojieties rakstā „ Mazulis atsakās ēst dārzeņus”.

Galvenās mācības

  • Jūsu mazulis zina, kad ir izsalcis un kad ir pietiekami paēdis, tāpēc mazulim pašam jānosaka, cik daudz viņš ēd un dzer.

  • Zināms, ka mazulim nepieciešams regulārs dienas režīms, kurā katru dienu ietilpst trīs ēdienreizes un divas līdz trīs uzkodas starp ēdienreizēm, tāpēc jums jānosaka, ko un kad mazulis ēd un dzer.

  • Jūsu mazulis mācās no jums un visas pārējās ģimenes, tāpēc kopīgā ēdienreizē ēdiet to pašu veselīgo ēdienu, ko ēd mazulis.

Ja jums joprojām ir bažas arī pēc tam, kad esat izmēģinājuši šajā rakstā minētos padomus, sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai uztura speciālistu/dietologu. 

 

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com