Kā barot mazuli

Kādēļ veselīgs uzturs ir tik svarīgs?

Tam ir ilgtermiņa nozīme.

Tas, ko mazulis ēd pirmajos dzīves gados, ietekmē ne tikai viņa augšanu un attīstību, bet arī veselības stāvokli turpmākajā dzīvē. Svarīgi jau no pašas mazotnes bērnam izveidot veselīgus ēšanas paradumus, jo agrā bērnībā baudītie ēdieni lielā mērā nosaka, ko cilvēks ēdīs turpmākajā dzīvē. Jūsu rīcība tagad palīdzēs mazulim veidot pareizus ieradumus nākotnē. Viens no vecāku galvenajiem uzdevumiem ir iemācīt bērnam izbaudīt ēdienu un ēdienreizes.

Kas notiks, ja mans bērns neēdīs veselīgi?

Nesaņemot daudzveidīgu un sabalansētu uzturu, mazulim var rasties liekais svars vai veidoties nepietiekams svars, vai arī mazulis var nesaņemt nepieciešamās uzturvielas, kas ietekmē bērna veselību un labsajūtu. Palielināts svars var radīt problēmas ne tikai bērnībā, bet arī pieaugušā vecumā. Bērniem ar lieko svaru biežāk ir zems pašvērtējums un dažādi uzvedības traucējumi bērnībā, kā arī lielāks sirds- asinsvadu slimību un diabēta risks turpmākajā dzīvē. Arī nepietiekams svars ietekmē bērna augšanu un attīstību nākotnē.

Ko manam mazulim vajadzētu ēst?

Vai esat kādreiz apgalvojuši: „Es neprotu labi gatavot”, Man nav laika gatavot”, Es neko nezinu par uzturu”, Es nevaru atļauties izsmalcinātus ēdienus”, „Neesmu pārliecināts, ka mans uzturs ir veselīgs”, Kā es varu zināt, kā pareizi barot mazuli?” Neuztraucieties! Svarīgākais ir saglabāt optimismu un ar prieku izzināt ēdienu kopā ar bērnu.

Nākamais solis – iepazīstiet dažādas pārtikas produktu grupas. Šis ir vienkāršākais veids, kā nodrošināt, ka jūsu mazulis (un pārējā ģimene) ēd daudzveidīgu un sabalansētu uzturu. Katra produktu grupa nodrošina kādu uzturvielu, tāpēc, ja dienas laikā mazulim piedāvājat ēdienus no visām šīm grupām, varat būt droši, ka mazulis saņem nepieciešamās uzturvielas.

Uzturvielām bagātu pārtikas produktu grupas

1. Augļi un dārzeņi

2. Maize, citi graudaugu produkti un kartupeļi

3. Gaļa, zivis un citi olbaltumvielu avoti

4. Piens un piena produkti

Produkti ar lielu tauku un cukura daudzumu, piemēram, saldie cepumi, kūkas, saldējums, taukvielas un eļļas, uzturā jālieto mēreni. Ik pa laikam bērnam var dot arī saldumus un šokolādi, bet vēlams to darīt pēc ēdienreizes, kā arī neaizstāt maltīti ar saldumiem, lai mazinātu zobu bojāšanās risku.

Tālāk saprotamā veidā aprakstītas produktu grupas un padomi, kā šos produktus iekļaut mazuļa uzturā.

Produktu grupa 

Katra produktu grupa satur dažāda veida uzturvielas. Lai nodrošinātu, ka mazulis saņem visas nepieciešamās uzturvielas, katru dienu iekļaujiet mazuļa uzturā produktus no visām minētajām grupām.

Lietderīgi padomi

Ņemiet vērā šos ieteikumus līdzsvara saglabāšanai.

1. Augļi un dārzeņi

 

Vitamīni, minerālvielas un šķiedrvielas 

Visa veida augļi un dārzeņi ir veselīgi: svaigā veidā, sasaldēti vai žāvēti. Iekļaujiet maltītē dažādas krāsas dārzeņus (zaļā – kāposts, brokoļi; dzeltenā un oranžā – ķirbis, burkāni, mango, aprikozes). Upenes, ērkšķogas, jāņogas, paprika, pētersīļi satur daudz C vitamīna, kas palīdz organismam labāk uzsūkt dzelzi no citiem produktiem.

Pasniedziet piecas porcijas dienā.

Iekļaujiet katrā ēdienreizē. Lieliski piemēroti arī uzkodām (burkānu un ābolu šķēlītes, ko pamērcēt mērcē, tomāti vai gurķi ar grauzdētu maizi). 

2. Maize, citi graudaugu produkti un kartupeļi

Enerģija, vitamīni, minerālvielas un šķiedrvielas

Vairumam mazuļu ļoti garšo šie ēdieni. Izmēģiniet pagatavot dažāda veida putras, gaišo un pilngraudu maizi, brokastu pārslas no pilngraudu miltiem bez cukura vai ar samazinātu cukura daudzumu. Iekļaujiet uzturā kartupeļus, grūbas, griķus, miežus un citus graudaugus. 

Pasniedziet piecas porcijas dienā.

Iekļaujiet šos produktus katrā ēdienreizē un arī dažās maltītēs starp ēdienreizēm. Izmēģiniet dažādas formas un graudaugu makaronus; vārītus, ceptus kartupeļus vai kartupeļu biezputru. Uzkodām derēs pilngraudu maize ar sieru vai gurķi. 

3. Gaļa, zivis un citi olbaltumvielu avoti

Olbaltumvielas un citas uzturvielas, tostarp dzelzs un cinks. Omega-3 taukskābes – treknās zivis.

Liellopa, cūkas, vistas, tītara un cita veida gaļas, baltās un treknās zivis (konservētas vai svaigā veidā), rieksti*, olas un pākšaugi (tostarp, pupas, lēcas, zirņi un to produkti, piemēram, humuss un tofu).

Pasniedziet divreiz dienā vai trīsreiz, ja mazulis lieto veģetāru uzturu.

Bērniem ir ieteicams uzturā iekļaut zivis vienu vai divas reizes nedēļā.  Vairāk informācijas meklējiet informatīvajos materiālos „Mans mazulis atsakās ēst gaļu vai zivis” un „Mans mazulis neuzņem pietiekami daudz dzelzs/cinka/omega-3 taukskābju”.

4. Piens un piena produkti

Svarīgas uzturvielas, tostarp vitamīns A un kalcijs.

Kefīrs, biezpiens, specializētais piena maisījums, piena produkti bez piedevām. Ja vēlaties, varat sajaukt jogurtu ar biezpienu un saldinātiem piena produktiem vai pievienot svaigus/žāvētus augļus un ogas/mājās gatavotu ievārījumu.

Pienu pasniedziet trīs reizes dienā vai nu dzēriena, vai pienu saturoša ēdiena veidā, vai arī kā atsevišķus piena produktus.

Piens mazulim ir nepieciešams. Papildu informācijai lasiet „Mans mazulis atsakās dzert pienu”.

*Izvairieties dot bērnam veselus riekstus, jo pastāv aizrīšanās risks. Pirms ēšanas tos smalki sasmalciniet vai izmantojiet kādu riekstu, piemēram, zemesriekstu sviestu.

Ko manam mazulim vajadzētu dzert?

Ūdens ir vispiemērotākais dzēriens bērniem. Piedāvājiet padzerties sešas līdz astoņas reizes dienā. Mazulim nepieciešamais šķidruma daudzums dienā ir aptuveni 100 ml uz katru ķermeņa kilogramu, ieskaitot ūdeni, ko mazais uzņem ar ēdienu un citiem dzērieniem. Visi produkti satur ūdeni, tāpēc jāņem vērā, ko jūsu bērns ēd, un jāvadās pēc šīs informācijas. Pārbaudiet, kādā krāsā ir bērna urīns. Ja tas ir tumšāks, bērnam biežāk jāpiedāvā padzerties. Ja tas ir gaišā krāsā, uztraukumam nav pamata, tomēr turpiniet piedāvāt padzerties. Reizēm bērni ēd vairāk, jo patiesībā ir izslāpuši. 

Tātad dzēriens jāpiedāvā katrā ēdienreizē un arī starp tām. Taču esiet vērīgi un sekojiet līdzi, lai bērns nedzer lielu daudzumu ūdens tieši pirms ēdienreizes vai ēdienreizes laikā, jo arī ūdens maza bērna puncīti var aizpildīt, un tas var mazināt bērna apetīti. Atcerieties piedāvāt dzērienu biežāk, ja mazulis ir īpaši aktīvs vai arī laikapstākļi ir īpaši karsti. 

Izvairieties lietot uzturā gāzētus un saldinātus dzērienus, bet sīrupa padzērienu vai augļu sulu pasniedziet ēdienreižu laikā, kā arī pārliecinieties, ka tas ir pienācīgi atšķaidīts, lai mazinātu zobu bojāšanos. Tēja un kafija nav piemērota mazuļiem, jo var nevēlami ietekmēt organisma spēju absorbēt dzelzi no citiem pārtikas produktiem, kā arī veicināt zobu bojāšanos, ja dzērienam pievienots cukurs. 

Cik daudz ēdiena mazulim ir nepieciešams?

Mazi bērni paši zina vislabāk, cik daudz ēdiena viņiem vajadzīgs, un katram mazulim ir savas vajadzības. Daži ēd vairāk, citi – mazāk, bet vairumam bērnu apetīte krasi atšķiras dažādās ēdienreizēs, dienās vai nedēļās. Vecākus nereti uztrauc jautājums, cik daudz ēdiena ir vajadzīgs mazulim, tomēr nekļūdīsieties, ja paļausieties uz mazuļa paša spēju to noteikt. Papildu informācijai lasiet „Mans mazulis ēd pārāk daudz” un „Mans mazulis ēd pārāk maz”.

Šī raksta beigās atradīsiet mazulim vēlamo porciju izmērus, tomēr centieties nespiest bērnu ēst vairāk, nekā viņš vēlas, jo tas var radīt papildu problēmas. 

Ieteikumi, kā justies droši, ka mazulis tiek labi barots
 • Ievērojiet regulāru ēdienreižu un maltīšu grafiku – mazulim jāuzņem visas nepieciešamās uzturvielas un enerģija no trīs galvenajām ēdienreizēm un 2–3 nelielām maltītēm/uzkodām starp ēdienreizēm, kas pakārtotas mazuļa diendusai (ja mazulis vēl guļ diendusu).

 • Iekļaujiet ēdienus no visām produktu grupām – tādējādi mazulis ne tikai saņems visas nepieciešamās uzturvielas, bet produktiem būs arī atšķirīgs kaloriju skaits, krāsas un tekstūras.

 • Pasniedziet mazulim daudzveidīgu ēdienu – tādējādi dažādosiet bērnam pieejamās uzturvielas un palielināsiet iespēju, ka mazulis saņem visu nepieciešamo. Piemēram, mājās gatavots saldējums no ogām un banāna satur vērtīgas uzturvielas, un to nevajadzētu pasniegt tikai kā apbalvojumu par sāļās maltītes apēšanu.

 • Piedāvājiet dzērienu sešas līdz astoņas reizes dienā – katrā ēdienreizē un arī starp tām, ja mazulis ir īpaši aktīvs. Ūdens ir vispiemērotākais dzēriens mazuļiem. Mazam bērnam dienā ieteicams uzņemt aptuveni 700 ml šķidruma, ieskaitot ūdeni un pienu.

 • Ja ģimenē ievērojat veselīga uztura pamatprincipus, pasniedziet mazulim visus tos pašus ēdienus, ko ēd pārējie – mazuļa garšas izjūta ar laiku mainīsies. Respektējiet bērna garšas izjūtu; ja mazulim kāds ēdiens tiešām negaršo, piedāvājiet citu, līdzīgu ēdienu no tās pašas produktu grupas, tomēr mēģiniet piedāvāt atkārtoti arī to, no kā bērns atsakās. Kopīga ēšana palīdzēs mazulim iepazīt jaunus ēdienu veidus, jo mazulis atdarinās pieaugušos vai citus bērnus.

Mazuļa porciju izmēra ceļvedis

Piecas pārtikas produktu grupas
Viena mazulim piemērota porcija

Maize, rīsi, kartupeļi, makaroni un citi produkti, kas satur cieti

• Pasniedziet katrā ēdienreizē un arī starp ēdienreizēm.

• Biežāk izvēlieties pilngraudu produktus.

 

½–1 pilngraudu maizes šķēle; 1/2–3/4 maizīte

3–6 ēd. k. ar kaudzi pilngraudu pārslu vai brokastu pārslu ar samazinātu cukura daudzumu vai bez pievienota cukura. Nepievienojiet cukuru, tā vietā saldiniet ar žāvētiem vai svaigiem augļiem.

5–8 ēd. k. gatavotu graudaugu, piemēram, putras ar pienu

2–5 ēd. k. rīsu vai makaronu

½–1½ olas izmēra kartupelis vai 1–4 ēd. k. kartupeļu biezputras

½–2 sausiņi vai 1–3 krekeri

Augļi un dārzeņi

• Pasniedziet katrā ēdienreizē un arī uzkodu veidā.

1/4–1/2 vidēja izmēra ābola vai apelsīna, 1/4–3/4 bumbiera vai viens vidēja izmēra banāns

3–10 neliela izmēra ogas vai vīnogas

2–4 ēd. k. svaigu, svaigi pagatavotu, savārītu vai sablendētu augļu

1–3 ēd. k. svaigu vai pagatavotu dārzeņu, it īpaši tumši zaļo, oranžo vai dzelteno dārzeņu

Piens, siers un jogurts

• Trīs porcijas dienā

• Izvairieties pienu pasniegt pudelītē.Pārbaudiet produkta saturu un cukura daudzumu uz etiķetes. Viena ēdamkarote satur 5 gramus. Aplūkojiet skaitļus un veiciet aprēķinu. Pievienojiet bezpiedevu piena produktiem piedevas.

100–120 ml piena dzēriena

1 neliels iepakojums jogurta (125 ml) vai 2 x 60 g svaigā siera

2–4 ēd. k. rīvēta siera

Siers uz sviestmaizes 

 

 

 

Gaļa, zivis, olas, rieksti un pākšaugi

• Divas līdz trīs porcijas dienā

2–4 ēd. k. maltas vai gabaliņos sagrieztas liesas zivs vai putna gaļas

½–1 vārīta ola

2–4 ēd. k. pākšaugu (pupas, lēcas, šķeltie zirņi) vai 1–2 ēd. k. humusa

½–1 ēd. k. zemesriekstu sviesta vai 1–2 ēd. k. smalki sasmalcinātu riekstu

Ēdieni un dzērieni ar lielu tauku un cukura daudzumu sastāvā

• Iekļaujiet nelielos apmēros.

1/2–1 pilngraudu cepums vai 1–2 nelieli cepumiņi, 1 neliels kūkas gabals

1 tējk. sviesta, eļļas vai 1–2 tējk. majonēzes

1 tējk. ievārījuma, medus vai cukura

4–6 čipsi vai 2–4 saldumi

1 neliels šokolādes batoniņš

tējk. = tējkarote
ēd. k. = ēdamkarote

Kā saplānot veselīgu ēdienkarti

Vai ēdienreižu plānošana jums sagādā raizes un uztraukumu?

Izvēlīgi ēdāji spēj raisīt bažas, tomēr uztraukumam nav pamata, ja ēdienreizes iepriekš plānojat. Ja iepriekš neesat plānojuši ēdienreizes, šis praktiskais ceļvedis jums palīdzēs nonākt uz pareizā ceļa. Paturiet prātā mantru „Plāno, iepērcies, gatavo, ēd”, un jūs nekļūdīsieties!

Kā ēdienreižu plānošana var palīdzēt?

Katram ir sava pieeja, tomēr ledusskapja atvēršana plkst. 17.00, lai steigā gatavotu vakariņas izsalkušajai ģimenei, bez šaubām, būs stresa pilna. Plānošana dienu iepriekš ir laba, tomēr plānošana vairākas dienas vai nedēļu uz priekšu – vēl labāka. Regulārs ēdienreižu plāns palīdz novērst situācijas, kurās mazulis visu dienu našķojas un vēlāk nevēlas ēst, jo nav izsalcis. Plānošana jums palīdzēs vieglāk pārdzīvot, ja mazulis atsakās no kāda ēdiena, jo esat saplānojuši sabalansētu uzturu visai dienai vai nedēļai. Jūs jutīsieties pašpārliecinātāki un nepadosieties mazuļa niķiem un vēlmei našķoties tikai tāpēc, lai bērns būtu kaut ko ieēdis. 

Lai sāktu ēdienreižu plānošanu visai nedēļai, vadieties pēc šiem ieteikumiem.

Atcerieties – šim plānam jāpaliek vienkāršam un īstenojamam! Neplānojiet katru iespējamo iznākumu vai maltīti līdz vissīkākajai detaļai. Koncentrējieties galvenajām ēdienreizēm, bet paturiet prātā ātri pagatavojamas un vienkāršas uzkodas, ko pasniegt starp ēdienreizēm.

Vienkāršs ēdienreižu plāns soli pa solim

Nekā sarežģīta!

1.

 

Veltiet laiku plānošanai. Pirmais solis ir atrast laiku plāna sagatavei. Pirmoreiz to darot, tas aizņems vairāk laika, tāpēc vēlams atrast iespēju to darīt netraucēti, lai visu kārtīgi pārdomātu. Katra nākamā plānošana izdosies ātrāk un vienkāršāk. Pierakstiet saplānoto, lai pēc pāris nedēļām jums būtu izveidojies repertuārs, kuru izmantot atkārtoti.

 

Izvēlieties konkrētu dienu, kurā plānosiet maltītes nedēļu uz priekšu.

2.

Vērojiet kurš, kad un kur atrodas. Ne visi ģimenes locekļi ir mājās katrā ēdienreizē, tāpēc izmantojiet kalendāru, lai plānotu, kurā dienas laikā katrs ģimenes loceklis būs mājās. Tādējādi zināsiet, cik maltītes un kam tieši ir jāsagatavo. Iespējams, jūsu mazulis apmeklē auklīti vai bērnudārzu, kur tiek nodrošinātas ēdienreizes, bet varbūt jums jāsagatavo pusdienas līdzņemšanai. Dažus vakarus jūsu dzīvesbiedrs mājās var pārrasties vēlu vai būt paēdis darbavietā. Vai jums būs iespēja ieturēt kopīgu maltīti? Kopīgas maltītes un pieaugušo piemērs iedrošina izvēlīgus ēdājus pagaršot nepazīstamus ēdienus.

Koncentrējieties galvenajām ēdienreizēm – brokastīm, pusdienām un vakariņām – un izmantojiet iepriekš sagatavoto uzkodu plānu maltītēm starp šīm ēdienreizēm.

3.

Ļaujiet iesaistīties visai ģimenei. Līdzko apgūstat ēdienreižu plānošanas pamatus, iesaistiet visu ģimeni. Jautājiet, ko viņi vēlētos ēst; iespējams, ļaujiet katram ģimenes loceklim saplānot vienu ēdienreizi nedēļā (un palīdziet ar tās pagatavošanu). Tas ir lielisks veids, kā veicināt izvēlīgu ēdāju interesi par dažādiem ēdieniem.

Tomēr saglabājiet kontroli! Pārliecinieties, ka ģimenes piedāvātās idejas ir īstenojamas. Atgādiniet, ka viņiem būs jāpalīdz tās īstenot.

4.

Pārziniet pārtikas produktu grupas. Izlasiet rakstu „Kā pareizi barot mazuli”. Šis ceļvedis skaidro, kas ir piecas galvenās pārtikas produktu grupas un kā izmantot zināšanas par tām, lai nodrošinātu daudzveidīgu un veselīgu uzturu. Plānā iekļaujiet ēdienus, ko var ēst visa ģimene, tādējādi visi ēdīs vienu un to pašu un jums nebūs jāgatavo vairākkārt. Izvēlīgie ēdāji iemācīsies pagaršot jaunus ēdienus, jo redzēs, kā tos ēd citi. Iekļaujiet gan ēdienus, kas ir līdzīgi tiem, kuri mazulim jau garšo, gan arī tos, no kuriem mazulis iepriekš atteicies. Papildu informācijai lasiet „Mans mazulis ir izvēlīgs ēdājs“. Iedvesmojieties no pavārgrāmatām.

Plānojot ēdienreizes vienai nedēļai, iekļaujiet daudzveidīgus ēdienus – dažādas gaļas, zivis un veģetāras maltītes (piena produktus, olas un pākšaugus).

5.

Veidojiet iepirkumu sarakstu. Kad ēdienreižu plāns izveidots, pārbaudiet, kuras sastāvdaļas jau atrodas jūsu ledusskapī, saldētavā un pieliekamajā, lai zinātu, kas vēl jānopērk, un sastādiet iepirkumu sarakstu. Iepirkšanās būs vienkāršāka un aizņems mazāk laika, jo jūs jau iepriekš zināsiet, kas jāsagādā, un veikalā par to vairs nebūs jādomā. Veikalā iesaistiet mazuli „dārgumu meklēšanas” spēlē, izmantojot iepirkumu sarakstu. Lieciet mazulim „meklēt dārgumus”, kas nepieciešami jūsu kopīgi plānotajai maltītei, vai arī visus sarakstā esošos produktus, kas ir zaļā krāsā – tas ir labs veids, kā nodarbināt enerģiskus mazuļus!

Saglabājiet iepirkumu sarakstu un izmantojiet to atkārtoti, kad iegādājaties visnepieciešamāko.

Vienkāršs ēdienreižu plāns

Vairāk informācijas atradīsiet informatīvajos materiālos „Kā pareizi barot mazuli” un „Ēdienreižu plānošana”.

Pirmdiena

Otrdiena

Trešdiena

Brokastis:

Paštaisīts musli maisījums ar jogurtu bez piedevām un svaigiem augļiem

 

Pilngraudu maize ar sieru un svaigiem dārzeņiem

Putra ar govs pienu vai piena maisījumu*, svaigiem augļiem un ogām

Maltītes starp ēdienreizēm

Auglis 

 Svaigi dārzeņi ar kefīru

Maizīte ar sieru un avokado

Pusdienas

Liellopa un dārzeņu sautējums ar kartupeļu biezputru

Gabaliņos sagriezti augļi, piemēram, āboli

 

Makaronu sacepums ar lasi un brokoļiem

Ķīselis ar žāvētiem augļiem, piemēram, aprikozēm vai plūmēm 

Mini lēcu un dārzeņu burgeri ar mīkstu maizīti, nūjiņās sagrieztu burkānu un gurķi

Augļu drumstalkūka un olu krēms

Maltītes starp ēdienreizēm

Jogurts vai svaigais siers ar svaigiem augļiem 

 

Rīsu galete vai maizīte

Svaigi augļi: āboli, kivi, banāni, mellenes vai vīnogas

Vakariņas

Dārzeņu un gaļas zupa vai pākšaugi ar zivi 

Zivs ar pērļu grūbām un dārzeņiem

Krāsaini augļu kārtojumi

(piemēram, ābols, bumbieris, plūme)

Dārzeņu un zivju zupa

Zemenes ar jogurtu vai svaigo sieru

Dzērieni

Piedāvājiet dzērienu sešas līdz astoņas reizes dienā jeb katrā ēdienreizē un arī starp tām, ja mazulis ir īpaši aktīvs vai arī ja laikapstākļi ir īpaši karsti. Ūdens ir vispiemērotākais dzēriens mazuļiem. Mazam bērnam dienā ieteicams uzņemt aptuveni 700 ml šķidruma, ieskaitot ūdeni un pienu 

 

*Dažas brokastu pārslas jau satur pienu, tāpēc lasiet instrukcijas uz iepakojuma.

Kas atrodas uz veselīga uztura šķīvja

Ieteikumi

Turpmāk minēti daži ieteikumi, kā izmantot „ Veselīga uztura šķīvja” piemēru un citus paņēmienus, kas ļaus pilnveidot mazuļa uzturu. Daži no ieteikumiem ir piemērotāki vecākiem bērniem.

 • Plānojot ēdienreizes visai nedēļai, pierakstiet plānu ar krāsainiem flomāsteriem un ļaujiet mazulim izteikt savas vēlmes. Izmantojiet tālāk piedāvātos piemērus, lai palīdzētu mazulim saprast, kurš ēdiens kurā ēdienreizē iederas. 

 • Mazuļiem patīk plēst un līmēt. Izmantojiet no veciem žurnāliem izgrieztus ēdienu attēlus, kas atbilst katrai produktu grupai ēdienreižu kartē. Mudiniet izvēlīgos ēdājus atrast attēlus ar ēdieniem, kas viņiem garšo, un ēdieniem, ko viņi labprāt pagaršotu. Saglabājiet izgrieztos attēlus un izmantojiet tos atkārtoti, tādējādi veidojot ēdienu attēlu kolekciju.

 • Ja jūsu mazulim ir plastmasas rotaļu ēdiens, ēdienreižu plānošanā izmantojiet to. Padomājiet, kā varat iekļaut jaunus ēdiena veidus.

 • Došanos uz veikalu pārvērtiet par „dārgumu meklēšanu”. Mazulis var meklēt produktus, ko redz jūsu kartē, un ielikt tos iepirkumu ratos.

 • Piespraudiet ēdienreižu karti pie sienas, lai atgādinātu mazulim, kas būs vakariņās.

 • Esiet radoši: izveidojiet lielāka izmēra ēdienreižu karti un ielaminējiet to, lai izveidotu rotaļīgu un mazgājamu galda paliktni.

 • Lai iedrošinātu mazuli izmēģināt nepazīstamus ēdienus, izmantojiet tālāk redzamo sarakstu. Mudiniet bērnu domāt par ēdieniem, ko viņš vēlētos nogaršot. Varat izmantot uzlīmes, lai apbalvotu mazuli par jauna (vai arī iepriekš atraidīta) ēdiena pagaršošanu. Iespējams, būs nepieciešams desmit vai vairāk mēģinājumu, līdz tas izdosies. Atcerieties: nespiediet bērnu apēst visu porciju, arī viens kumoss vai tikai nogaršošana ir labs sākums. Rādiet labu piemēru un pārliecinieties, ka mazulis redz jūs ēdam tos pašus ēdienus tajā pašā laikā, lai pārliecinātu viņu, ka jaunais ēdiens ir nekaitīgs un garšīgs.

 • Izmantojiet zemāk norādīto piemēru un izveidojiet līdzīgu tabulu arī sev. Ikreiz, kad mazulis nogaršo jaunu ēdienu, atzīmējiet to sarakstā „Man garšo!” un atstājiet blakus vietu jauniem ēdieniem sarakstā „Es vēlētos pagaršot!”

Man garšo!

Maize, citi graudaugu produkti un kartupeļi, kas man garšo:

Augļi un dārzeņi, kas man garšo:

Gaļa, zivis un citi olbaltumvielu avoti, kas man garšo:

Piens un piena produkti, kas man garšo:

 • maize

 • zirņi

 • vistas gaļa

 • piens

 • grauzdēta maize

 • saldā kukurūza

 • frikadeles

 • siera gabaliņi

 • kartupeļu biezputra

 • zaļās pupiņas

 • lasis

 • jogurts

 • rīsi

 • brokoļi

 • zivju kotletes

 • biezpiens ar zaļumiem

 • kuskuss

 • nūjiņās sagriezts burkāns

 

 

Es vēlētos pagaršot!

Maize, citi graudaugu produkti un kartupeļi, ko es vēlētos pagaršot:

Augļi un dārzeņi, ko es vēlētos pagaršot:

Gaļa, zivis un citi olbaltumvielu avoti, ko es vēlētos pagaršot:

Piens un piena produkti, ko es vēlētos pagaršot:

 • kuskuss

 • brokoļi

 • zivju kotletes

 • biezpiens ar zaļumiem

 • plakanā maize (lavašs)

 • nūjiņās sagriezts burkāns

 • vārīta ola

 • svaigais siers

 

 • žāvētas aprikozes

 • šķeltie zirņi

 • jogurts

Dzērieni: auksts un silts ūdens, piens, kefīrs. Ūdens ir piemērotākais dzēriens. Izvairieties dot bērnam gāzētus vai saldinātus dzērienus. Sīrupa padzērienu vai augļu sulu pasniedziet ēdienreižu laikā, pārliecinoties, ka tas ir pienācīgi atšķaidīts. Tāpat arī sekojiet līdzi, cik daudz piena/kefīra/jogurta dienas laikā bērns izdzer. Dienā vēlams izdzert ne vairāk kā 500 ml šādu produktu. 

Saziņā ar mazākiem bērniem izmantojiet no žurnāliem izgrieztu ēdienu attēlus, nevis vārdus. Tos var viegli piestiprināt ar līmējošo pastu un pārvietot pēc nepieciešamības.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com