Māmiņas uzturs zīdīšanas laikā

Uztura dažādība — panākumu atslēga zīdīšanas laikā

Visas barības vielas mazulis saņem no krūts piena, kura sastāvu attiecīgi veido Jūsu uzturs. Tā kā mazulis sajūt tās pašas garšas, ko Jūs, dažreiz ar krūti barotu mazuļu piebarošanas process var būt sarežģītāks.1

Tomēr izvēlētajam uzturam ir būtiska ietekme ne tikai uz mazuļa veselību. Pareizs uzturs var sniegt nepieciešamo enerģijas daudzumu un barības vielas, kā arī nodrošināt nepieciešamo piena daudzumu.

Šī ir lieliska izdevība izvērtēt savus ēšanas paradumus, lai nodrošinātu svarīgākās uzturvielas, kas nepieciešamas Jūsu mazuļa normālai augšanai un attīstībai.

Cukurotu ēdienu aizstāšana ar veselīgākām alternatīvām

Pārtikai ar lielu cukura un kaloriju daudzumu bieži vien trūkst uzturvērtības. Lai uzņemtu papildu enerģiju, izmēģiniet uzturā iekļaut saujiņu saulespuķu un ķirbju sēklas.

Barojot mazuli ar krūti, uzturā ieteicams iekļaut:

  • dažādus svaigus augļus un dārzeņus — vismaz 5 porcijas katru dienu;

  • pilngraudu izcelsmes, cieti saturošus produktus ar zemu GI — rupjmaize, makaroni un rīsi;

  • daudz šķiedrvielu — pilngraudu produkti (pārslas vai maize), sēklas, augļi un dārzeņi;

  • proteīnus — liesa gaļa, mājputnu gaļa, zivis, olas un pākšaugi;

  • kalciju — piena produkti, piemēram, piens, siers, biezpiens un jogurts;

  • Omega 3 taukskābes — vismaz 2 porcijas treknas zivs nedēļā;

  • garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes un tokoferolu — rieksti (piemēram, pekanrieksti, valrieksti, lazdu rieksti, makadāmijas rieksti un mandeles).

Pietiekams šķidruma daudzums

Pietiekama šķidruma uzņemšana ir būtiska, lai veidotos piens. Izdzeriet 2 l vai 8 glāzes šķidruma dienā. Pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšanai ieteicams izvēlēties ūdeni, bet varat dzert arī pienu. Savukārt augļu sulas nav ieteicamas, jo tajās ir daudz cukura un nesatur pietiekami daudz šķiedrvielu.

Izvairieties no kofeīnu saturošas tējas, kafijas un alkohola lietošanas, jo tie caur pienu var nonākt mazuļa organismā.

Vai no uztura būtu jāizslēdz kādi produkti?

Ja uzturā esat lietojusi kādu konkrētu pārtikas produktu, piemēram, pikantu ēdienu, un Jūsu mazulis pēc barošanas kļūst nemierīgs vai raudulīgs, parunājiet ar savu ārstu par iespējamu nepieciešamību konkrēto produktu izslēgt no ēdienkartes.

Lietojiet D vitamīnu, kas nepieciešams normālai mazuļa kaulu attīstībai

D vitamīns jeb saules vitamīns veicina normālu kaulu attīstību. Konsultējieties ar savu aprūpes speciālistu, lai noskaidrotu, vai Jums nepieciešams to uzņemt papildus, lai mazinātu mazuļa kaulu slimību (piemēram, rahīta) risku.2

LCP un mazuļa smadzeņu, redzes un nervu sistēmas attīstība

Pētījumi liecina, ka mātes pienā ir atrodamas divas īpaši svarīgas garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes jeb LCP — AA (Omega 6) un DHA (Omega 3). Tām ir svarīga nozīme mazuļa smadzeņu, redzes un nervu sistēmas attīstībā. Trekno zivju (piemēram, makrele, sardīnes un tuncis) iekļaušana uzturā var uzlabot redzes un smadzeņu attīstību.

Ko tālāk?

Iekļaujiet šos produktus savā iepirkumu sarakstā:

  • dažādi augļi un dārzeņi, lai pietiktu vismaz 5 porcijām dienā;

  • pilngraudu maize vai makaroni (ar zemu GI);

  • treknas zivis (makrele vai sardīnes).

Atsevišķas zivis (piemēram, lasis) var saturēt listērijas, tāpēc nepieciešamo produkta diennakts devu ieteicams uzņemt, lietojot zivju eļļas kapsulas. Šie uztura bagātinātāji var nodrošināt nepieciešamo D vitamīna daudzumu. Pētījumi liecina, ka sievietes ar uzturu spēj uzņemt no 3,5 mcg līdz 4,5 mcg D vitamīna. Ieteicamā D vitamīna ikdienas deva ir 15 mcg.

Atsauces

1. Beauchamp G and Mennella J. Flavor Perception in Human Infants: Development and Functional Significance. Digestion. Mar 2011; 83(Suppl 1): 1–6.
2. NHS Choices – Vitamins and nutrition in pregnancy [Online] Available at: www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/vitamins-minerals-supplements-pregnant.aspx [Accessed July 2014]
3. Bailey et al. Estimation of Total Usual Calcium and Vitamin D Intakes in the United States 2010; Dietary reference values for vitamin D. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) 2016

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: info@aptaclub.lv