Jaundzimušā zīdīšanas uzsākšana

Pirmā barība

Zīdīšana ir dabisks veids, kā pabarot mazuli un veidot īpašu saikni starp māmiņu un mazuli. Īsi pēc dzemdībām Jūsu veselības aprūpes speciālists var sniegt Jums nepieciešamo palīdzību mazuļa pirmajā zīdīšanas reizē. Apbrīnojami, ka jaundzimušais spēj saost mātes pienu. Mazulis izrāda vēlmi pēc krūts un virina mutīti. Pareizai zīdīšanai nepieciešamas iemaņas un sākotnēji zīdīšanas process var būt sāpīgs, īpaši tad, ja mazulis krūti satver nepareizi. Pārliecinieties, ka zīdīšanas poza ir Jums ērta.

Palūdziet, lai vecmāte parāda zīdīšanas pozas un jau drīz Jums viss izdosies. Līdz ko apgūsiet zīdīšanas pozas, šis process kļūs viegls un nesāpīgs. Mūsu ceļvedī pieejama plašāka informācija par zīdīšanas pozām un padomi par pareizu krūts satvērienu.

Jaunpiens

Pirmajās zīdīšanas dienās krūtīs ir jaunpiens, kas ir uzturvielām bagāts piena koncentrāts. Jaunpienam ir bieza konsistence, tas ir dzeltens, un tā sastāvā ir svarīgas antivielas, kas palīdz nostiprināt Jūsu mazuļa imūnsistēmu.

Kad “parādās” piens?

Otrajā līdz ceturtajā dienā pēc dzemdībām Jūsu krūtis šķitīs piebriedušas. Katrā zīdīšanas reizē tiek saražots sākuma jeb liesais piens — liess, slāpes remdējošs piens, kas nodrošina mazulim nepieciešamo šķidruma daudzumu.

Turpinoties ēdienreizei, mazulis saņem dziļo jeb trekno pienu. Šis piens ir treknāks, uzturziņā vērtīgāks, kalorijām bagātāks un palīdz mazulim izturēt ilgāku laiku starp barošanas reizēm. Tāpēc, pirms piedāvāt otru krūti, ir ļoti svarīgi pārliecināties, vai mazulis pie krūts ir bijis pietiekami ilgu laiku un to ir pilnībā iztukšojis.

Cik bieži jābaro mazulis?

Daudzas jaunās māmiņas satraucas, vai mazulis saņem pietiekami daudz piena. Pirmajās dienās pēc dzemdībām jaundzimušajam nepieciešamas vien pāris tējkarotes jaunpiena dienā, jo zīdaiņa kuņģa tilpums ir pavisam neliels.2

Tomēr neraugoties uz to, mazulis var tikt zīdīts ik pēc stundas. Pēc piedzimšanas pirmajā nedēļā mazulis var zaudēt līdz 10 % no dzimšanas svara. Zaudētais svars būtu jāatgūst līdz otrās nedēļas beigām.

Zīdīšana pēc pieprasījuma

Necentieties izveidot jaundzimušā zīdīšanas grafiku. Pirmajos dzīves mēnešos zīdiet savu mazuli pēc pieprasījuma.

Drīz vien Jūs spēsiet pamanīt pirmos signālus, kas liecina par to, ka mazulis ir izsalcis, piemēram:

 • rociņu zīšana;

 • raudāšana;

 • mutītes virināšana, grozot galvu no vienas uz otru pusi.

Neierobežojiet mazuļa pie krūts pavadīto laiku un, pirms liekat to pie otras krūts, pārliecinieties, vai mazulis ir pilnībā iztukšojis krūti. Atcerieties, ka ar krūti barotu mazuli pārbarot nav iespējams.

Tā kā zīdainim vēl nav izveidojusies laika izjūta, sākotnēji mazulim būs nepieciešama regulāra zīdīšana arī naktī, tāpēc ņemiet vērā, ka naktīs var nesanākt pilnvērtīgi izgulēties un veltiet laiku atpūtai, cik vien iespējams.

Atraudziņas sagaidīšana

Atraudziņas sagaidīšana palīdz mazulim atbrīvoties no gaisa, kas uzkrājies kuņģī un var radīt nepatīkamās sajūtas. Lai sagaidītu atraudziņu Jums jārīkojas šādi:

 • turiet mazuli taisni, lai tā ķermenis nebūtu saliecies;

 • atbalstiet mazuļa galvu un kaklu;

 • maigi pamasējiet mazuļa muguru augšup vērstā virzienā;

 • sagatavojiet muslīna drāniņu gadījumā, ja mazulis pēc ēšanas atgrūž pienu.

Mātes piens pielāgojas mazulim

Mātes pienam piemīt patiesi apbrīnojamas īpašības. Mātes piens ne vien mainās līdz ar Jūsu mazuļa vajadzībām, bet satur arī dažādu kaloriju daudzumu atkarībā no tā, vai Jums piedzimis dēls vai meita.

Zīdīšanas priekšrocības

Matēs piena sastāvs pielāgojas Jūsu mazuļa uztura vajadzībām, nodrošinot mazuli ar tam nepieciešamo vitamīnu, minerālvielu, tauku un proteīnu daudzumu, tādējādi veicinot mazuļa augšanu. Tālāk aprakstītas vien dažas no mātes piena pozitīvajām īpašībām un zīdīšanas priekšrocībām.

Mātes piens:

 • satur Jūsu mazulim pirmajos sešos dzīves mēnešos nepieciešamās uzturvielas;

 • nodrošina antivielas, kas stiprina mazuļa imūnsistēmu;

 • pasargā Jūsu mazuli no dažādām infekcijām, piemēram, vēdera vīrusiem;

 • pieejams mazulim nepieciešamajā temperatūrā;

 • stiprina emocionālo saikni starp mammu un mazuli.

Zīdīšanas priekšrocības:

 • samazina olnīcu un krūts vēža attīstības risku;

 • nav nepieciešami papildu zīdīšanas piederumi un netiek radīti lieki izdevumi;

 • dienas laikā tiek sadedzinātas pat līdz 500 kalorijām, tādējādi palīdzot atgūt savu pirmsgrūtniecības svaru dabiskā veidā.

Svarīgi padomi

Pareizs uzturs ir patiešām būtisks, lai saglabātu veselīgu dzīvesveidu un nodrošinātu, ka mazulis no mātes piena saņem nepieciešamās uzturvielas.

Zīdīšana ir vissvarīgākā prasme, ko varat apgūt pirmajās dienās pēc dzemdībām. Jūsu vecmāte var Jums sniegt daudz padomu un ieteikumu, lai atvieglotu šīs prasmes apgūšanas procesu — izmantojiet šo atbalstu, kamēr tas ir pieejams.

Pirmajās dienās un naktīs pēc dzemdībām zīdīšana prasīs lielāko daļu Jūsu spēka. Lūdziet sava partnera, ģimenes un draugu palīdzību mājas darbos, tostarp autiņbiksīšu mainīšanā, lai Jūs varētu pēc iespējas vairāk atpūsties.

Vēlāk varat pamēģināt pienu atslaukt, lai kādā no barošanas reizēm mazuli varētu pabarot Jūsu partneris.

Atsauces

1. NHS. Breastfeeding: Positioning and attachment [Online]. 2016. Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-positioning-attachment.aspx [Accessed March 2017]
2. NHS. Breastfeeding: The first few days [Online]. 2016. Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-first-days.aspx [Accessed March 2017]
3. Tay CCJC et al. Twenty-four hour patterns of prolactin secretion during lactation and the relationship to suckling and the resumption of fertility in breast-feeding women. Human Reprod 1996;11(5):950-55.
4. NHS. Sore or cracked nipples when breastfeeding [Online]. 2016. Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/sore-cracked-nipples-breastfeeding.aspx [Accessed March 2017]

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com