Barošana ar krūti

Daba ir parūpējusies par labāko

Mātes piens ir viena no brīnumainākajām lietām, ko radījusi Daba. Kad vien mazulim nepieciešams, viņš uzreiz var saņemt visu, kas vajadzīgs pilnvērtīgai augšanai un attīstībai. Zīdīšana ar krūti nodrošina ne tikai mazulim piemērotu uzturu, bet arī sniedz vajadzīgo tuvības, siltuma un drošības sajūtu. Zīdīšana stiprina emocionālo saikni starp māti un bērnu. Turklāt zīdīšana labvēlīgi iespaido arī mātes organismu.

Pilnvērtīgs un dabīgs uzturs katru dienu

Ir pierādīts, ka mātes pienam ir nozīmīga loma bērna imunitātes stiprināšanā. Mātes pienā ir vairāki aizsargājošie faktori, tai skaitā antivielas un prebiotiskās vielas, kas pasargā mazuli no dažādām slimībām, piemēram, gremošanas problēmām un ausu infekcijām. Barošana ar krūti var pasargāt mazuli no astmas veidošanās agrā bērnībā. Dabīgās prebiotiskās vielas, kas atrodas mātes pienā, ir īpašas barības vielas, kas veicina labvēlīgo baktēriju augšanu gremošanas sistēmā. Ja šīs labvēlīgās baktērijas ir pietiekamā daudzumā, tās spēj nomākt potenciāli sliktās baktērijas, tādējādi stiprinot mazuļa dabiskās aizsargspējas. Tām ir arī nozīmīga loma pilnvērtīgā gremošanas darbībā un tās atvieglo mazuļa vēdera izeju.

Mātes piens satur arī garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes. Ir zinātniski pierādīts, ka šīs taukskābes ir nozīmīgas smadzeņu, redzes un nervu sistēmas attīstībā.

Kamēr Jūs mazuli barojat ar krūti, Jūsu ķermenis pilnībā piemērojas, lai apmierinātu tieši Jūsu mazuļa vajadzības. Piena veidošanās ritms piemērojas Jūsu mazuļa izsalkumam un ēšanas ritmam, un piena sastāvs ar laiku mainās, lai apmierinātu Jūsu mazuļa vajadzības pēc attiecīgajām uzturvielām. Piena sastāvs mainās ne tikai pa mēnešiem, bet arī piemērojas mazuļa vajadzībām attiecīgajā diennakts laikā. Piena sastāvs atšķiras pat vienas barošanas reizes sākumā un beigās. 

Emocionālā saikne ar mazuli

Barošanai ar krūti ir nozīmīga loma, lai veidotos emocionālā saikne starp Jums un Jūsu mazuli. Zīdīšanas laikā turot mazuli, Jūs dabīgā veidā nodrošināt mazulim nepieciešamo kontaktu caur ādu, tā ir lieliska iespēja arī acu kontaktam vai sarunām ar mazuli. Šāda tuvība nodrošina mazulim nepieciešamo komfortu un siltuma sajūtu un vienlaikus stimulē tādu maņu attīstību kā tauste, redze, oža, dzirde un garša.

Pirmajā laikā pēc dzimšanas mazuļa acis spēj fokusēt objektus, kas atrodas 20–37 centimetru attālumā no viņa sejas. Barojot ar krūti, mazulis ir Jums tik tuvu, ka viņš var iepazīt Jūsu seju un sejas izteiksmes, un viņš mācās Jūs atpazīt. Tāpat mazulis pakāpeniski attīsta gan redzi, gan arī uzmanību un koncentrēšanās spēju. 

Zīdīšanas labvēlīgā ietekme uz māmiņas organismu

Barošana ar krūti veicina hormona oksitocīna veidošanos. Kad mazulis sāk zīst, tas liek pienam plūst un tai pat laikā veicina dzemdes savilkšanos. Šāda dzemdes savilkšanās palīdz dzemdei attīrīties un ātrāk atgūt iepriekšējo stāvokli. Oksitocīns pozitīvi ietekmē arī māmiņas emocijas. Tas tiek saukts arī par laimes hormonu, kas liek Jums justies atslābinātai un apmierinātai laikā, kad barojat mazuli ar krūti, tādējādi zīdīšana kļūst par patīkamu pieredzi gan Jums, gan Jūsu mazulim.

Vēl viena zīdīšanas priekšrocība ir tā, ka tas ir dabīgs veids, kā samazināt grūtniecības laikā uzkrātās tauku rezerves. Pakāpeniska svara zaudēšana ir drošākais veids, kā tikt vaļā no liekā svara, un pētījumi ir pierādījuši, ka māmiņas, kas mazuļus baro ar krūti, atgūst savu iepriekšējo svaru daudz ātrāk un daudz veiksmīgāk spēj šo svara zaudējumu saglabāt.

Jaunākie pētījumi ir pierādījuši, ka barošanai ar krūti ir arī ilglaicīga pozitīva ietekme uz mātes veselību. Zīdīšana uzlabo vielmaiņu, samazina osteoporozes un dažu ļaundabīgo audzēju risku, kā arī psiholoģiski labvēlīgi ietekmē māmiņu, samazinot stresa līmeni.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com