Pirmie zobiņi

Pirmie zobiņi

Kas ir zobu nākšana?

Šis ir posms Jūsu mazuļa attīstībā, kad viņam sāk šķilties un augt pirmie zobiņi. Zobu aizmetņi veidojas ilgu laiku iepriekš, jau tad, kad mazulis ir vēl tikai māmiņas dzemdē. Tagad zobiņi spraucas cauri smaganām un izveidojas īsti zobi. 

Kas sagaidāms laikā, kad mazulim nāk zobi?

Daudziem mazuļiem zobu šķilšanās ir diezgan sāpīgs process. Pat zīšana no krūts vai pudelītes var sagādāt lielas sāpes, jo smaganas ir sapampušas un pieplūdušas ar asinīm, tādēļ reizēm zobu šķilšanās laikā mazulis var atteikties no krūts vai pudelītes. 

Lai pārliecinātos, vai mazulim šķiļas zobiņi, nomazgājiet rokas un ar pirkstu pārvelciet smaganām, vai nevarat sajust, ka tur parādījies kāds jauns zobiņš. Ja zobi tūlīt, tūlīt izšķilsies, visdrīzāk, mazuļa smaganas būs sarkanas un pietūkušas. Jūs sagaida vairākas negulētas un nemiera pilnas naktis, ēdināšanas problēmas, turklāt jārēķinās, ka mazulis būs diezgan kaprīzs. Tāpat Jūs, iespējams, pamanīsiet, ka mazulis vēlas košļāt it visus priekšmetus, ko vien var iebāzt mutē. Tie var būt gan Jūsu pirksti, gan rotaļlietas, gan jebkas cits, kas gadās aizsniedzamā attālumā.

Kuri zobi izšķiļas pirmie?

Visdrīzāk, ka pirmie zobiņi, ko pamanīsiet, būs divi centrālie priekšzobi apakšžoklī. Tiem sekos centrālie priekšzobi augšžoklī. Neuztraucieties, ja sākumā starp zobiņiem ir spraugas, zobi bieži vien izšķiļas dažādās vietās un spraugām starp zobiem vajadzētu pazust, kad mazulim būs izšķīlušies visi 20 piena zobiņi. Kad sākas zobu nākšana un cik ilgi tā turpināsies?

Parasti pirmie zobiņi sāk parādīties aptuveni piecu vai sešu mēnešu vecumā. Pilnīgi iespējams, ka kādam mazulim daži zobiņi sāks šķilties jau trīs mēnešu vecumā, bet daži tikai divpadsmit mēnešu vecumā. Ir neiespējami paredzēt, cik ilgs būs zobu nākšanas process. Reizēm gadās, ka paiet pat vairāki mēneši, līdz izšķiļas viens zobs.

Lielākie zobi aizmugurē parādīsies tikai pēc mazuļa pirmās dzimšanas dienas, un šis atkal mazulim būs stresa pilns un sāpīgs brīdis. Visiem divdesmit piena zobiem vajadzētu izšķilties līdz trīs gadu vecumam. Labā ziņa ir tāda, ka lielākajai daļai mazuļu tikai dažu pirmo zobu izšķilšanās ir visgrūtākā, un, lai gan šis posms sākumā ir sarežģīts, pārējie zobi izšķilsies vieglāk un Jums būs kāds brīdis, lai atpūstos, līdz šķilsies lielie dzerokļi.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv