Kādi pabalsti pienākas
jaunajiem vecākiem?

Kādi pabalsti pienākas jaunajiem vecākiem?

Jau trešo gadu pēc kārtas Latvijā vērojams dzimstības pieaugums, un arvien vairāk vecāku ir gatavi otrajam un trešajam bērnam, vēsta Labklājības ministrijas apkopotā informācija. Kā vienu no iemesliem šīm pozitīvajām izmaiņām var minēt valsts ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos, tostarp, vecāku pabalstu jeb māmiņu algu palielināšanos.

Kopš 2016. gada ir paplašināta definīcija par to, kas ir daudzbērnu ģimene, nosakot, ka tās aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu līdz 24 gadu vecumam, tai skaitā, audžuģimenē pieņemti un aizbildnībā esoši bērni (kamēr viņi iegūst vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību). Tomēr jebkurai ģimenei bērniņa piedzimšana nozīmē ne tikai izmaiņas ikdienas gaitās un rūpēs, bet arī ģimenes budžetā. Šajā gadījumā finansiālo situāciju atvieglo māmiņu algas.

Būtiski grozījumi māmiņu algās šogad nav gaidāmi, taču kopš pagājušā gada spēkā stājies likums, kas atceļ maksājamo pabalstu apmēru ierobežojumus, un ģimenes valsts pabalsta apmērs ir palielināts atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Tagad par pirmo bērnu ģimenē tiek piešķirti 11,38 eiro mēnesī; par otro bērnu - 22,76 eiro (divas reizes vairāk nekā par pirmo bērnu), bet par trešo un katru nākamo bērnu - 34,14 eiro (trīs reizes vairāk nekā par pirmo bērnu). Vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts tiek sniegts 421,17 eiro apmērā, bērna kopšanas pabalsts līdz bērna 1,5 gada vecumam 171 eiro mēnesī, savukārt no bērna 1,5 gada vecuma līdz 2 gadu vecumam - 42,69 eiro mēnesī.

Lielākie ieguvēji no māmiņu algām ir mazu bērnu vecāki - kopš 2015. gada vecākiem ir iespēja pašiem noteikt pabalsta saņemšanas ilgumu (līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam). No ilguma atkarīgs, kā tiek aprēķināts pabalsts. Ja vecāki izvēlas saņemt pabalstu līdz bērna 1 gada vecumam, tas ir 60% apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Savukārt tām māmiņām, kuras vēlas palikt mājās līdz bērna pusotra gada vecumam, jaunā vecāku un bērna kopšanas pabalstu izmaksas kārtība ir īpaši labvēlīga, jo šajā periodā kopējā summa ir vislielākā. Turklāt mazo algu pelnītājām ikmēneša pabalsts ir lielāks nekā neto alga (pēc nodokļu nomaksas) - 43,75% apmērā no pabalsta pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Lai atvieglotu sarežģīto pabalstu aprēķināšanas procesu, Swedbank Finanšu institūts ir izstrādājis pabalstu kalkulatoru, ar kura palīdzību jaunie un topošie vecāki var ērti noskaidrot ar bērna gaidīšanu, piedzimšanu un audzināšanu saistītos valsts pabalstus. Sīkāku informāciju par aprēķinu iespējams apskatīt šeit.

Lai saņemtu savu pabalstu, iesakām Tev vērsties jebkurā Veselības sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālē Latvijā.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv