Ķeizargrieziens un zīdaiņa zarnu trakta mikrobiota

Ikkatrs mazulis ir unikāls. Jūs kā vecāki vēlaties dot savam mazulim vislabāko, ņemot vērā visus aspektus,  kas viņus padara unikālus, tai skaitā arī viņu dzimšanas veidu. Dažreiz apstākļiem ir lielāka nozīme nekā mūsu centieniem. Dzemdības ar ķeizargrieziena palīdzību ir operācija, kas tiek veikta tikai īpašos apstākļos un ir paredzēta bērna vai mātes dzīvības glābšanai.

 

Mikrobiotas loma

Pirmās 1000 dzīves dienas ir zarnu mikrobiotas attīstības laiks — un parasti tās ir baktērijas, kas dzīvo cilvēka gremošanas traktā. Mikrobiotas sastāvs ir atkarīgs arī no tā, kā piedzimst mazulis2. Vai zinājāt, ka daba dod mazuļa imūnsistēmai papildus stimulu tad, kad Jūsu mazulis “ceļo” caur dabiskajiem dzemdību ceļiem, bagātinot tā kuņģa -zarnu traktu ar bifidobaktērijām?

 

Ķeizargrieziens un dabiskās dzemdības

Kuņģa-zarnu trakta kolonizēšanai ar dažādu veidu baktērijām ir būtiska nozīme imunitātes attīstībai pirmajos dzīves gados. Jaundzimušais, kas piedzimis dabiskā ceļā, jau dzemdību laikā nonāk kontaktā ar labvēlīgajām baktērijām, kas ietekmē imūnsistēmu.

Ķeizargrieziena operāciju raksturo šādi faktori:

 

  • dzemdību laikā mazulis nenonāk kontaktā ar mātes gremošanas trakta un maksts mikrobiotu;

  • var būt ierobežots kontakts starp mātes un jaundzimušā ādu;

  • var gadīties, ka tiek novēloti uzsākta krūts barošana, īpaši ar jaunpienu;

  • var būt aizkavēta labvēlīgo baktēriju kolonizācija.4

 

Ko ņemt vērā?

Mātes piens satur labvēlīgās baktērijas un ir vislabākais uzturs mazulim. Ja kādu iemeslu dēļ zīdīšana nav iespējama, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, lai kopīgiem spēkiem nonāktu pie Jums piemērota risinājuma.

 

Atsauces

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[2] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.
[3] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[4] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com