Cik svarīgs ir bērna miegs?

Mēs visi zinām, ka miegs ir svarīgs. Tas ļauj organismam atpūsties un palīdz sagatavoties jaunai dienai. Bērnam miegs ir vēl svarīgāks. Nomodā bērni katru dienu atklāj jaunas skaņas un kustības. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai bērns pietiekami atpūstos un varētu apstrādāt gūtos iespaidus.

Kādu nozīme ir jaundzimušā miegam?

Miegs bieži tiek uzskatīts par pasīvu darbību, lai gan patiesībā tas ir aktīvs process. Neraugoties uz ierobežotajām nomoda stundām, kurās jūsu mazulis visu var izpētīt, joprojām daudz kas notiek, kamēr viņš guļ. Zīdaiņu miegs atšķiras no pieaugušo miega, un jūsu jaundzimušā miega unikālās īpašības var veicināt jaunā apgūšanu. Mazuļa smadzenes attīstās un nobriest, sagatavojoties apstrādāt un izpētīt vidi. Pētījumi liecina, ka mazuļi mācās un apstrādā reakcijas uz apkārtējo pasauli... guļot.

Miegs un imūnsistēma

Pietiekams miegs ir ļoti svarīgs pareizai imūnsistēmas darbībai. Citiem vārdiem sakot, miega trūkums var ietekmēt normālu imūnsistēmas funkcionēšanu. Ja bērns neguļ pietiekami, pastāv lielāka iespēja saslimt pēc nonākšanas saskarē ar vīrusu, piemēram, saaukstēšanos. Tas var ietekmēt arī atveseļošanās laiku. Miega laikā imūnsistēma izdala olbaltumvielas, ko sauc par citokīniem. Ja bērns ir inficējies ar vīrusu, citokīnu ražošana palielinās, lai cīnītos ar infekciju. Savukārt, ja bērns pietiekami neizguļas, tas var samazināt citokīnu ražošanu. Turklāt miega trūkuma dēļ samazinās arī to antivielu un šūnu daudzums, kas parasti cīnās ar infekcijām.1

Tātad, ja bērns neguļ pietiekami daudz, viņš nespēs cīnīties ar infekciju tik labi, kā tad, ja būtu izgulējies. Tāpēc ir svarīgi izveidot labu miega režīmu. Kad bērns atrodas imunitāti stiprinošā snaudā, arī jūs varat atpūsties un atgūt spēkus. Tas nāk par labu visiem!

Kā palīdzēt bērnam vieglāk aizmigt?

Ir cilvēki, kuriem ir nepieciešams mazāk miega nekā citiem, tomēr naktsmiers ir vajadzīgs visiem. Zīdaiņi guļ lielāko dienas daļu. Mazulim kļūstot vecākam, viņš guļ vairāk stundu vienā reizē un izveido miega ritmu, kas atšķiras dienā un naktī. Tomēr lielākā daļa vecāku atzīst, ka bērniem nav tik viegli aizmigt kā pieaugušajiem. Apskatiet padomus, lai palīdzētu bērnam vieglāk aizmigt!

https://www.aptaclub.lv/lv/zidaina-veseliba/attistiba/svarigi-zinat/mazula-miegs-kapec-tas-ir-svarigs
https://www.aptaclub.lv/lv/zidaina-veseliba/attistiba/svarigi-zinat/mazulis-negul-ko-darit

Avots:

1.Eric J. Olson, M.D., Lack of sleep: Can it make you sick?, 2018, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/lack-of-sleep/faq-20057757

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com