Bifidobacterium breve: kas tas ir un kur tas izpaužas?

Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre - bērnu alergoloģe

Dabīgas dzemdības un barošana ar krūti pozitīvi ietekmē bērna zarnu trakta mikrofloras veidošanos un aizsargā pret alerģijām vai to iespējamo attīstību nākotnē1. Dabīgā ceļā dzimušo un ar krūti baroto bērnu mikrofloru raksturo liela bioloģiskā daudzveidība, kur lielā daudzumā ir sastopamas Bifidobacterium baktērijas – baktērijas ar spēju veicināt imūnsistēmas veidošanos.

 

Kas nosaka mikrofloras sastāvu?

Novērotais alerģisko slimību pieaugums var būt zarnu mikrofloras sastāva un daudzveidības izmaiņu sekas. Pētījumi rāda, ka dabiskā ceļā dzimušie un ar krūti barotie zīdaiņi, kuru mātes nav lietojušas antibiotikas vai citas ķīmiskās vai kaitīgas vielas (piemēram, tabaku utml.), kuri dzīvo ciešā kontaktā ar citiem bērniem, dabu un dzīvniekiem, ir pakļauti zemākam alerģiju attīstības riskam2. Bifidobacterium breve ir viena no visbiežāk sastopamajām baktērijām veselu zīdaiņu zarnu traktā un mātes pienā.

 

Vērtīga baktērija

Bifidobaktērijas ir vienas no vissvarīgākajiem mikroorganismiem, kas dzīvo cilvēka gremošanas sistēmā. Daudziem no bifidobaktēriju celmiem ir probiotiskas īpašības, t.i. tās stimulē zarnu mikrofloras augšanu un aktivitāti. Bifidobacterium breve ir bifidobaktēriju suga, kas piedalās mikrofloras veidošanā, aizsargājot cilvēku no pārtikas alerģijām un citu alerģiju attīstīšanās3. Šīs unikālās baktērijas ir atrodamas jaundzimušā zarnās uzreiz pēc piedzimšanas, un tā kā bifidobaktērijas visbiežāk ir atrodamas mātes pienā, tad nav izslēgts, ka mātes piens ir galvenais šo baktēriju avots4.

 

Bifidobacterium breve piena maisījumos

Ir atklāts, ka Bifidobacterium breve priekšlaikus dzimušajiem un bērniem, kas dzimuši ar ķeizargrieziena palīdzību, stimulē zarnu nobriešanu un palīdz veidoties tādai mikroflorai, kas ir līdzīga ar krūts pienu barotu bērnu zarnu mikroflorai. Iegūtie klīniskā pētījuma rezultāti rāda, ka piena maisījumiem, kas ir bagātināti ar prebiotisku oligosaharīdu un Bifidobacterium breve celmu, ir labvēlīga ietekme uz zarnu mikrofloru zīdaiņiem, kuri ir pakļauti mikrofloras sastāva un daudzveidības nelabvēlīgām pārmaiņām, piemēram, ķeizargrieziena operācijas rezultātā6.

Jāatzīmē, ka šīs baktērijas ir mātes pienā, tāpēc, kad vien tas ir iespējams, barojiet bērnu ar krūts pienu, jo mātes piens ir labākais uzturs Jūsu mazulim!

 

Avots

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand. Med. Pediat. 2019. 16: 69-77.
[2] 4 Renz H, Holt PG, Inouye M et al. An exposome perspective: Early-life events and immune development in a changing world. J. Allergy Clin. Immunol. 2017; 140: 24-40.
[3], [4], [5], [6] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand. Med. Pediat. 2019. 16: 69-77.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com