Antibiotiku terapijas ietekme uz kuņģa- zarnu trakta mikrobiotu

Parasti antibiotikas lieto, lai iznīcinātu slimības izraisošās baktērijas. Tomēr tās iznīcina ne tikai tos mikroorganismus, kas ir infekcijas avots, bet ietekmē arī zarnu labvēlīgo mikrobiotu.

 

Neaizstājamā mikrobiota

Cilvēka gremošanas traktā — mikrobiotā, mīt milzīgs skaits baktēriju. Šī organizētā mikroorganismu kopa veic vairākas svarīgas funkcijas, un viena no tām ir imūnsistēmas regulēšana, kas, piemēram, aizsargā organismu pret potenciālo patogēno mikroorganismu vairošanos. Cilvēka mikrobiota ir jutīga pret daudzām izmaiņām, ko izraisa gan ārējie, gan arī organisma iekšējie faktori. Nozīmīgākie faktori ir saistīti ar zarnu trakta harmoniskās darbības traucējumiem, un viens no šiem cēloņiem ir antibiotiku lietošana4.

 

Antibiotiku terapija un alerģiju attīstība

Ir pierādīts, ka antibiotiku terapijai ir ļoti nelabvēlīga ietekme uz kuņģa-zarnu trakta mikrobiotu. Antibiotiku dēļ izmainās galveno veidu baktēriju īpatsvars, kas atrodas cilvēka zarnās, kā arī to sastāvs un samazinās sugu daudzveidība5. Tas, savukārt, palielina pārtikas alerģiju, kā arī atopiskā dermatīta, rinīta un astmas attīstības risku6. Antibiotiku terapija var radīt bērna imūnsistēmas nobriešanas traucējumus, tomēr reizēm tā ir nepieciešama, un šādā gadījumā tā ir jāveic stingrā ģimenes ārsta vai pediatra uzraudzībā.

Mātes piena sastāvs ir unikāls un pielāgots katra zīdaiņa vajadzībām. Tas palīdz cīnīties ar infekcijām, kā arī palīdz uzturēt zīdaiņu zarnu trakta mikrobiotu pareizā līdzsvarā, jo tas satur Bifidobaktērijas, kuru klātbūtne ir svarīga optimāla zīdaiņu mikrobioma sastāvā. Gadījumos, kad mazulim nepieciešams lietot antibiotikas, mātes piens palīdzēs atjaunoties zarnu mikrobiotai. Konsultējieties ar ģimenes ārstu vai pediatru, lai noskaidrotu, vai nepieciešams lietot papildu labās baktērijas pēc antibiotiku kursa pabeigšanas

 

Atsauces:

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediat 2019. 16: 69-77.
[2] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediat 2019. 16: 69-77.
[3] Rakowska M. et al. Impact of microbiota on human health. Pediatr Med Rodz 2016, 12: 404-412.
[4] Rakowska M. et al. Impact of microbiota on human health. Pediatr Med Rodz 2016, 12: 404-412.
[5] Rakowska M. et al. Impact of microbiota on human health. Pediatr Med Rodz 2016, 12: 404-412.
[6] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediat 2019. 16: 69-77.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: info@aptaclub.lv