Komforts visiem

Pirmajā dzīves gadā zīdainim īpaši svarīgs ir pareizs uzturs un netraucēts miegs. Ja radīsies problēmas, kuru iemesls būs nepareizs uzturs, mazulis to noteikti “paziņos” - vienalga, - dienā vai naktī! Vairāk nekā pusei zīdaiņu, it īpaši dzīves pirmajā pusgadā, tiek novēroti gremošanas traucējumi. Par laimi, tie ir pārejoši un neietekmē mazuļa attīstību. Vienkārši jāpatur prātā, ka šis periods zīdaiņa attīstībā ir samērā īss un gremošanas problēmas nebūs ilgstošas.

Kādi gremošanas traucējumi mazuli nomoka visvairāk?

Pastiprinātu gremošanas traucējumu gadījumā konsultējieties ar bērnu ārstu vai medmāsu. Biežāk sastopamās problēmas apkopotas zemāk sniegtajā tabulā.

 

Kas tas ir?

Cik bieži tas gadās?

Kolikas (vēdersāpes)

Nav zināms precīzs iemesls, kādēļ zīdaiņiem rodas kolikas. Visbiežāk mazulis jūt zarnu spazmas, un tās izraisa pamatīgu raudāšanu.

4 no 10 zīdaiņiem, kurus zīda vai baro ar pudelīti, ir novērojamas kolikas.1-4

Aizcietējumi

Defekācija notiek reti, ar grūtībām, fēces ir cietas.

7 no 10 zīdaiņiem, kurus baro ar pudelīti, ir raksturīgi aizcietējumu simptomi.5

Ēdiena atgrūšana (atvilnis)

Zīdainis atgrūž ēdienu, visbiežāk kopā ar kuņģa saturu.

Pirmajos sešos dzīves mēnešos atgrūšana ir raksturīga vairumam zīdaiņu.

Kādi ir koliku, aizcietējumu un atgrūšanas iemesli?

Vispārējie iemesli

Zīdaiņa gremošanas sistēma vēl nav tik nobriedusi kā pieaugušajiem. Zīdaiņa organisms izstrādā daudz mazāk gremošanai nepieciešamo fermentu un kuņģa skābes, tādēļ zarnu traktam ir sarežģītāk uzsūkt nepietiekami sašķeltas olbaltumvielas, taukvielas un dažus ogļhidrātus, piem., laktozi. Arī kuņģa un zarnu trakta gludie muskuļi vēl nav tik stipri, tādēļ pēc kārtīgas maltītes slēdzējmuskulis, kas atrodas starp barības vadu un kuņģi, pilnībā nenoslēdzas. Ir nepieciešami vairāki mēneši, līdz mazuļa gremošanas sistēma sāk darboties ar pilnu jaudu. Turklāt zīdaiņa nervu sistēma ir īpaši jutīga, tādēļ pēc ilgas raudāšanas mazulis nespēj uzreiz nomierināties pat tad, ja kolikas jau ir mitējušās.

Koliku iemesli

Kaut arī zinātnieki pēta zīdaiņu kolikas vairāk nekā 40 gadus, precīzs to rašanās iemesls joprojām nav skaidrs. Daļai zīdaiņu var būt paaugstināta jutība pret govs piena olbaltumvielām, citiem organisms grūtāk pārstrādā pienā esošos ogļhidrātus (laktozi). Koliku iemesls var būt arī pastiprināta gāzu veidošanās zarnu traktā.

Aizcietējumu iemesli

Aizcietējumi mazuļiem visbiežāk rodas, mainot uzturu (ieviešot piebarošanu) un šķidruma nepietiekamības dēļ. Visbiežāk no tiem cieš bērni, kas tiek baroti ar mākslīgo piena maisījumu. Mātes pienā esošās šķiedrvielas (prebiotikas) atšķirībā no mākslīgajiem piena maisījumiem veicina labvēlīgo baktēriju attīstību zarnu traktā. Tās veic uzturvielu sašķelšanu resnajā zarnā (līdz pamatelementiem), stiprina zarnas aizsargbarjeru pret alergēniem, aktivizē zarnu peristaltiku un mīkstina vēdera izeju. Par piena maisījumiem vēl jāpiebilst, ka tikai daži ir bagātināti ar īpašajām šķiedrvielām, kuru prebiotiskā iedarbība ir līdzīga mātes pienam. Nereti zīdaiņa paša fermenti nespēj pilnībā sašķelt maisījumos esošās govs piena olbaltumvielas, bet nepietiekami sagremotās olbaltumvielas var provocēt aizcietējumus. Bieži vien aizcietējumus izraisa arī maisījumu sastāvā esošo tauku nepietiekama uzsūkšanās zarnu traktā.

Atgrūšanas (atviļņa) iemesli

Zīdainis var atgrūst ēdienu, ja zīžot viņš ierij pārāk daudz gaisa. Reizēm šāda atgrūšana ir saistīta ar pudelītes knupīša atveres izmēriem (pārāk maza vai pārāk liela). Zīdainis var ierīt pārāk daudz gaisa, ja maisījuma strūkla ēšanas laikā ir pārāk vāja.

Lai palīdzētu zīdaiņa vēderiņam

Iemācieties atpazīt, kādas gremošanas problēmas nomoka Jūsu mazuli

Katra zīdaiņa organisms ir atšķirīgs, tādēļ, lai noskaidrotu, kas tieši mazulim sagādā raizes, var nākties padarboties kā īstam detektīvam. Reizēm palīdz dienasgrāmatas rakstīšana, fiksējot tajā „lietišķos pierādījumus”, t.i., laiku un notikumus, kas saistīti ar zīdaiņa raudāšanu, kā arī veiktās darbības, kuras mazuli nomierināja.

Daži ieteikumi, kā palīdzēt mazulim gremošanas traucējumu gadījumā

Ja Jūsu zīdaini nomoka kolikas...

 • Ja mūzika nepalīdz, varat mēģināt ieslēgt ventilatoru, fēnu vai citu ierīci, kas rada „fona troksni”.

 • Aijājiet zīdaini. Pašūpojiet viņu bērnu šūpolēs, ielieciet ratiņos un ejiet pastaigāties, varat arī iesēdināt mazuli autokrēsliņā un pavizināties ar auto.

 • Maigi pamasējiet mazulim muguriņu, vēderiņu un krūtis.

 • Izpeldiniet mazuli siltā vannā un ietiniet siltā segā.

Ja Jūsu zīdainim ir aizcietējumi...

 • Ar karotīti vai pudelīti iedodiet mazulim padzerties mazliet ūdens.

 • Ar vieglām kustībām pulksteņrādītāja virzienā pamasējiet viņa vēderiņu.

 • Noguldiet mazuli uz muguras un kustiniet viņa kājiņas, imitējot riteņbraukšanu.

Ja Jūsu zīdainis atgrūž ēdienu...

 • Ēdināšanas laikā pēc iespējas turiet zīdaini vertikālā stāvoklī.

 • Mazuli kustiniet maigāk nekā parasti, īpaši, ja vēlaties sagaidīt atraudziņu.

 • Neguldiet mazuli gultiņā, kamēr vēl nav sagaidīta atraudziņa.

 • Centieties nemainīt autiņbiksītes tikko pabarotam mazulim.

Ja nevarat bērnu zīdīt vai Jums nav pietiekami daudz piena un zīdaini pastāvīgi nomoka gremošanas traucējumi...

 • Konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.

 • Sāciet ēdināt vai piebarot mazuli ar tādu piena maisījumu, kas ir speciāli domāts zīdaiņiem ar gremošanas problēmām.

Vēderiņa masāža un vingrošana

Masāža tiek veikta pirms ūdens procedūrām un pirms miega - tā atslābinās mazuli un nostiprinās viņa nervu sistēmu. Veikt profilaktisko masāžu var iemācīties ikviena māmiņa.

Masāža soli pa solim.

 • Izvēlieties mierīgu vietu dzīvoklī, bez caurvēja.

 • Sasildiet savas rokas, nedaudz parīvējot plaukstas savā starpā.

 • Masāžai izmantojiet bērnu eļļu vai krēmu.

 • Pēc masāžas ļaujiet mazulim atpūsties, mīļi runājoties ar viņu.

Kā darbojas Aptamil Comfort 2?

 • Daļai zīdaiņu, it īpaši tiem, kam ir nosliece uz alerģiju, raksturīga paaugstināta jutība pret piena olbaltumvielām. Aptamil Comfort 2 satur jau daļēji sašķeltas govs piena olbaltumvielas - tās ir vieglāk sagremojamas un labāk uzsūcas organismā.

 • Jebkurā pienā ir laktoze - piena galvenie ogļhidrāti, saukti arī par piena cukuru. Tie piešķir pienam garšu un sniedz enerģiju. Taču daļai zīdaiņu fermentu, kas atbild par laktozes šķelšanu, vēl ir pārāk maz, lai tiktu ar to galā. Nesagremotā laktoze uzkrājas zarnu traktā un var izraisīt vēdera uzpūšanos un kolikas. Aptamil Comfort 2 ir produkts ar samazinātu laktozes saturu, tādēļ, lietojot šo maisījumu, zīdainim kolikas novērojamas retāk.

 • Ir pierādīts, ka zīdaiņiem, kurus ēdina ar piena maisījumiem, Aptamil Comfort 2 lietošana palīdz samazināt aizcietējumu biežumu.6 Šis speciālais maisījums satur klīniski pārbaudītu galaktooligosaharīdu un fruktooligosaharīdu (GOS/FOS) kombināciju, kas veicina labvēlīgo baktēriju vairošanos zīdaiņa zarnu traktā (tā radot veselīgu mikrofloru). Aptamil Comfort 2 sastāvā ir arī īpaši viegli sagremojami tauki, kas pēc savas uzbūves ir līdzīgi mātes pienā esošajiem taukiem. Abi komponenti palīdz aizsargāt mazuļa organismu pret aizcietējumiem.8

 • Turklāt Aptamil Comfort 2 ir piena maisījums, kuram ir biezāka konsistence, tādēļ zīdainis ēd vienmērīgāk un ievelk mazāk gaisa, līdz ar to ēdiena atgrūšana notiek retāk.


Kā pāriet no citu piena maisījumu lietošanas uz Aptamil Comfort 2?

Lai pēc iespējas ātrāk novērstu mazuļa gremošanas traucējumus, vajadzētu pārtraukt mazuļa ēdināšanu ar iepriekšējo piena maisījumu un uzsākt ēdināšanu ar Aptamil Comfort 2.

Tā kā Aptamil Comfort 2 ir īpašs sastāvs, produkts pēc garšas mazliet atšķiras no parastajiem piena maisījumiem. Ja zīdainim nepatīk jaunā garša, ieteicams viņu pie tās pieradināt pakāpeniski, piem., pirmajā dienā pabarot ar vienu pudelīti maisījuma, pēc tam dienas devu pamazām palielināt. Lietojot Aptamil Comfort 2, mazuļa pašsajūta parasti uzlabojas jau pēc nedēļas.7

Gaidāmās pārmaiņas, sākot ēdināšanu ar Aptamil Comfort 2

Mīkstāka un vieglāka vēdera izeja

 • Tā kā Aptamil Comfort 2 ir domāts zīdaiņiem ar jutīgākiem vēderiņiem, iespējams, ka novērosiet mazuļa vēdera izejas krāsas un konsistences izmaiņas: fēces var kļūt zaļgandzeltenas, mīkstākas vai pat nedaudz šķidrākas.

 • Šādas zīdaiņa vēdera izejas pārmaiņas neko sliktu nenozīmē - tās ir saistītas ar maisījuma īpašo sastāvu (hidrolizētas olbaltumvielas, speciālas uzbūves taukskābes un oligosaharīdi).

Iespējams, vajadzēs nomainīt pudelīti un knupīti

 • Tā kā Aptamil Comfort 2 konsistence ir biezāka, ieteicams lietot knupīti ar nedaudz lielāku atveri, lai maisījums pa to plūstu ātrāk.


Vai turpināt mazuļa ēdināšanu ar Aptamil Comfort 2, ja viņa pašsajūta ir uzlabojusies?

Ja pēc tam, kad sākāt ēdināšanu ar Aptamil Comfort 2, Jūsu zīdainis jūtas labāk, nevajadzētu šo maisījumu nomainīt pret citu. Tas ir īpaši svarīgi, ja mazulim pirms šī maisījuma lietošanas bija nevis viena, bet vairākas gremošanas problēmas.

Rūpējoties par mazuli, neaizmirstiet arī sevi!

Veltot pastiprinātu uzmanību zīdaiņa labsajūtai, neatstājiet novārtā savas vajadzības. Jo mazāk stresa un noguruma Jūs jutīsiet, jo labāk varēsiet parūpēties par savu mazuli.

Atsauces:

1. Rubin SP, Prendergast M. Child Care Health Dev 1984; 10: 219–26.
2. Savino F, Oggero R. Minerva Pediatr 1996; 48: 313–9.
3. Stagnara J et al. Arch Pediatr 1997; 4: 959–66.
4. Gilbert P. Prof Care Mother Child 1998; 8: 43–6.
5. Bongers ME et al. Nutr J 2007; 6: 8.
6. Savino F et al. Acta Paediatr Suppl 2003; 91: 86–90.
7. Savino F et al. European Journal of Clinical Nutrition 2006; 1-7. 5. Moro G et al. Arch Dis Child 2006; 91: 814–9.
8. Carnielli VP, Luijendijk IH, Van Goudoever JB, Sulkers EJ, Boerlage AA, Degenhart HJ, Sauer PJ. Structural position and amount of palmitic acid in infant formulas: effects on fat, fatty acid, and mineral balance. J Pediatr Gastroenterol Nutr 1996;23:553-60.

Svarīga norāde!

Mātes piens ir labākais uzturs zīdaiņiem. Aptamil ir paredzēts zīdaiņu ēdināšanai tikai tad, kad zīdīšana nav iespējama vai ir nepietiekama. Tiek rekomendēts lietot Aptamil tikai saskaņā ar ārsta, bērnu medicīnas māsas, dietologa vai farmaceita ieteikumiem.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com