Mazulis neguļ. Ko darīt?

Katram mazulītim un ģimenei ir atšķirīgas vajadzības un vēlmes, miega rituāli un režīms, lūk, daži padomi, kas papildinās jūsu ikdienas rutīnu, padarot naktis mierīgākas. Mierīgas, miega pilnas naktis ir būtiskas gan mazulim, gan māmiņai. Miegā mēs atgūstam spēkus, veselību, miegā notiek visstraujākā organisma atjaunošanās un augšana – tā nozīme ir nepārvērtējama.

Ievies rutīnu

Silta vanna, maiga masāža – noteikts dienas rituāls sniedz bērniņam drošības sajūtu un mudina iekļauties noteiktā režīmā. Atceries, ja padarīsi, piemēram, barošanu par gulētiešanas rituālu, mazulītis uztvers to par neatņemamu aizmigšanas priekšnosacījumu, tādēļ, pirms ieviest rituālu, izvērtē, vai spēsi un vēlēsies to nodrošināt arī turpmāk.

Nodrošini atbilstošu vidi

Klusinātas gaismas un skaņas, izvēdināta telpa un piemērota guļvieta ir galvenie priekšnosacījumi. Māmiņas vēderā bērns ir pieradis pie maigiem trokšņiem, tādēļ zīdainītis labāk gulēs, ja nebūs pilnībā izolēts no skaņām. Lai mazinātu Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma risku, bērniņa gultiņā bez matracīša un segas nevajadzētu atrasties nekam citam.

Neuzturi acu kontaktu

Tavam mazulim acu kontakts ar Tevi ir viena no stimulējošākajām lietām – mazais pūlas uztvert Tavas emocijas un atbildēt tām. Lai bērniņš nomierinātos un ļautu sevi apņemt miegam, centies viņu lieki nestimulēt, tā skaitā, neuzturēt ciešu acu kontaktu.

Papildini rutīnu ar siltu vannu

Siltums, maigi ūdens šļaksti, kas atgādina māmiņas puncī dzirdētās skaņas, mierīga atmosfēra – kuru gan vanna nespētu sagatavot miedziņam? Jaundzimušo āda ir ļoti maiga un jutīga, tādēļ vannošanās ilgumam nevajadzētu pārsniegt pāris minūtes. Vannošanās reizēs pirms gulētiešanas, izvairieties no aktīvām rotaļām, šļakstīšanās, skanošām rotaļlietām un citiem kairinājumiem.

Smarža miedziņam

Piliens lavandas vai melisas eļļas var darīt brīnumus mazuļa ieaijāšanā miegā, taču ņem vērā, ka smaržas izjūta jaundzimušajiem ir viena no attīstītākajām maņām, ēteriskās eļļas izmanto uzmanīgi, ne vairāk par 1-3 pilieniem gultas kājgalī. Bērniņš ir ļoti jutīgs pret dažādām smaržām, tādēļ vismaz līdz 6 mēnešu vecumam gan viņa, gan sava apģērba un gultas veļas mazgāšanai izmanto veļas mazgāšanas līdzekļus bez smaržas.

Gultā došanās laiks

Pārgurušam mazulim iemigšana ir patiess izaicinājums, tādēļ Tavs uzdevums ir notvert mirkli, kad mazais ir samiegojies, taču vēl nav pārguris. Tam lieti noder gulētiešanas režīms, došanās uz gultiņu noteiktā laikā. Vairāki speciālisti uzskata, ka bērnam līdz gada vecumam ideālais gulētiešanas laiks ir ap 18:00-19:00. Vecākus priecēs, ka agrāka došanās gulēt nebūt nenozīmē agrāku mošanos – mierīgs naktsmiers nereti rezultējas ilgākā miedziņā.

Ietīšana autiņā

Šī metode nebūt nav novecojusi, tā patiesi palīdz gulēt ciešāk. Bērniņus nomierina tas, kas saistās ar drošākajā vietā uz pasaules – māmiņas vēderā – izjusto, un šis nav izņēmums. Pirms piedzimšanas mazo aptver dzemde, tādēļ cieša, bet maiga ietīšana autiņā palīdzēs justies mierīgam un drošībā, kas ir nosacījumi, bez kuriem salds miedziņš nav iespējams.

Došanās gulēt pirms noguruma

Lai gan gulētiešanas rutīna šo aspektu ievērojami mazina, atceries, ka nogurušam mazulim aizmigt ir grūti. Iemācies noteikt pazīmes, kas liecina par miegošanos. Ja bērniņš aiztiek austiņas, berzē actiņas, žāvājas vai kļūst raudulīgs, steidziet uz gultiņu. Ar laiku atpazīsi miedziņa tuvuma pazīmes, kas raksturīgas tieši Tavam mazulītim.

Šūpuļdziesma

Nenovērtē par zemu šo tradīciju – dziedāšana pirms miedziņa ir ne tikai jauks, kopā pavadīts mirklis, kas stiprina kopības sajūtu. Zinātniski pētījumi liecina, ka dziedāšanas klausīšanās nomierina, tāpat arī Tava balss mazulim ir viena no mierinošākajām skaņām pasaulē. Arī dziedāšana nomierina, tādēļ šis process lieliski ietekmēs arī Tevi.

Tu zini labāko recepti

Lai cik stingri Tu turētos pie speciālistu ieteikumiem un citu vecāku pieredzē pārbaudītiem padomiem, īstais Tava mazuļa miega speciālists esi Tu pati. Kādu mazulīti nomierina “baltais troksnis”, cits vissaldāk čuč, ja pirms miega veikta pēdiņu masāža – eksperimentē, noskaidro, kas dāvā vislabāko naktsmieru Tavam bērniņam! Der viss, kas ir drošs un darbojas jūsu miega labā.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com