Priekšlaikus dzimuša bērna ēdināšana

Atcerieties, nav savādi justies nedroši, atgriežoties mājās no slimnīcas. Tāpēc var lūgt padomu veselības aprūpes speciālistam, jaundzimušo dežūras māsai vai arī ģimenes aprūpes darbiniekam. Latvijā ir izveidota īpaša priekšlaikus dzimušo bērnu novērošanas programma,  kurā speciālisti nodrošina kvalitatīvu un dinamisku priekšlaikus dzimušo bērnu novērošanu līdz pat 2 gadu vecumam.

Priekšlaikus dzimuša bērna uzturs

Priekšlaikus dzimis bērns grūtniecības laikā diemžēl nav paspējis saņemt daļu viņa attīstībai nepieciešamā uztura, un salīdzinājumā ar citiem bērniem viņam būs nepieciešams daudz vairāk enerģijas un vitamīnu.

Krūts pienu stingri iesaka kā bērna pirmo uzturu, tomēr, iespējams, ka sākumā vēl nevarēsiet bērnu zīdīt vai ēdināt ar pudelīti, jo priekšlaikus dzimušiem bērniem bieži mēdz būt grūtības ar zīšanu un norīšanu. Šādā gadījumā piens jāatslauc un pilīti pa pilītei jādod bērnam, var izvēlēties arī zondi. Atcerieties, dažkārt priekšlaikus dzimušam bērnam var būt nepieciešams vairāk uzturvielu, nekā spēj nodrošināt krūts piens. Šī iemesla dēļ atslauktam krūts pienam var pievienot piena papildinātāju, taču tas pieejams vienīgi slimnīcā. 

Kad jāēdina priekšlaikus dzimis bērns?

Priekšlaikus dzimušu bērnu ēdināšana prasa īpašu uzmanību. Lai arī viņiem nepieciešams vairāk uzturvielu, atcerieties, ka bērna gremošanas sistēma uzreiz nespēj uzņemt daudz, tādēļ bērns būs  jāēdina nelielām porcijām un bieži. Tādi signāli kā bērna apmierinātība un regulāra zarnu darbība (6–8 autiņi 24 stundu laikā) ļaus  saprast, vai bērns uzņem pietiekami daudz piena.

Priekšlaikus dzimuša bērna zīdīšana mājas apstākļos

Ja  zīdīt varējāt jau slimnīcā, turpiniet to  arī mājās. Ja slimnīcā pienu tikai atslaucāt, noteikti nav par vēlu sākt zīdīšanu. Jūsu veselības aprūpes konsultants sniegs daudz padomu, kā pareizi bērnu zīdīt. Ņemiet vērā, ka priekšlaikus dzimušam bērnam var būt nepieciešams vairāk laika, lai aprastu ar zīdīšanu, tādēļ mēģiniet  (šie centieni noteikti ir tā vērti), līdz bērns labprāt zīdīs krūti, vienlaikus turpiniet atslaukt pienu.

Mākslīgais piena maisījums

Lai nodrošinātu priekšlaikus dzimušu bērnu ar papildu uzturvielām, pirms došanās mājās, iespējams, tiks izrakstīts mākslīgais piena maisījums, kas paredzēts priekšlaicīgi dzimušiem bērniem. Jūsu veselības aprūpes speciālists noteikti izstāstīs, ja būs nepieciešams bērnu piebarot ar mākslīgo piena maisījumu.

Biežāk sastopamās grūtības

Priekšlaikus dzimušiem bērniem  var būt specifiskas grūtības paēst. Viņi mēdz zīst ilgāk, tas zīdaini var nogurdināt, iekams viņš tik tiešām ir paēdis. Pievērsiet uzmanību tam, vai bērns ir gatavs pārtraukumam — viņš sāk zīst lēnāk, mirkšķina acis, siekalojas un paceļ uzacis. Ievērojot šīs pazīmes, saudzīgi noņemiet bērnu no krūts vai paņemiet nost pudelīti, lai mazulis brīdi varētu atpūsties. Atcerieties, ka priekšlaikus dzimuši bērni biežāk cieš arī no tādām problēmām kā kolikas un gāzes.

Daži padomi priekšlaikus dzimuša bērna ēdināšanā:

  • nodrošiniet, lai bērns nenorij pārāk daudz gaisa — izmantojiet knupīti, caur kuru nāk vidēja plūsma; 

  • ja bērns ir tam gatavs,  ēdiniet viņu vertikāli;

  • lai mazinātu koliku un gāzu izraisīto diskomfortu, maigi pamasējiet bērnu!

Kad priekšlaikus dzimis bērns jāsāk atradināt no krūts?

Paiet ilgs laiks, līdz bērni pierod pie cietā ēdiena. Priekšlaikus dzimušiem bērniem atradināšana no krūts var prasīt vēl ilgāku laiku. Atcerieties, ka saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām zīdīšanu ieteicams turpināt līdz pat bērna sešu mēnešu vecumam. Ja neesat droša, vai bērns ir gatavs atradināšanai no krūts, noteikti konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu!

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com