Kas notiek, ja bērns piedzimis pirms laika?

Priekšlaicīgas dzemdības vienmēr ir negaidīts pārsteigums, kam mammas parasti nav gatavas. Šajā rakstā ir informācija, lai palīdzētu izprast un sagatavoties rūpēm par priekšlaikus dzimušu bērnu. Droši vērsieties pie sava veselības aprūpes speciālista, jaundzimušo patronāžas māsas vai ģimenes aprūpes darbinieka, ja Jums radušies jautājumi!

Kas gaidāms jaundzimušo nodaļā?

Baltijas valstīs ik gadu pirms laika dzimst aptuveni 3500 bērnu, tas ir 6 %  jaundzimušo, un vairumam šo bērnu ir nepieciešama īpaša aprūpe slimnīcā. 

Atkarībā no tā, cik agri piedzimis Jūsu bērns, viņu, iespējams, ievietos jaundzimušo nodaļā vai jaundzimušo intensīvās aprūpes nodaļā, kas specializējas priekšlaikus dzimušu vai slimu bērnu aprūpē. Priekšlaikus dzimušā bērna uzturēšanās laiks šajā nodaļā ir atkarīgs no bērna vajadzībām – tās var būt vien dažas dienas, nedēļa vai divas, taču atsevišķos gadījumus pat mēneši. Esiet mierīga — Jūsu bērns atrodas labākajā vietā, kur saņemt pilnvērtīgu aprūpi un uzmanību nepieciešamajā līmenī.

Jaundzimušo intensīvās aprūpes nodaļas aprīkojums

Ieraugot bērnam pievienotās iekārtas un caurulītes, Jūs var pārņemt pamatots satraukums. Ja zināsiet, kas tās ir par iekārtām, un sapratīsiet, kā tās palīdz Jūsu bērnam, jutīsieties mierīgāka. Lūk, dažas iekārtas, kuras palīdzēs bērnam attīstīties.

  • Inkubators — īpaša bērnu gultiņa, kas priekšlaikus dzimušo bērnu sasilda un pasargā no infekcijām. Tie mēdz būt gan slēgta tipa ar caurumiem rokas izmērā, gan vaļēji ar sildītājiem virs bērna vai ar apsildāmu matraci.

  • Monitori būtisku dzīvības rādītāju kontrolēšanai — šīs iekārtas novēro zīdaiņa sirdsdarbību un elpošanu (pie zīdaiņa krūtīm ir piestiprināti elektrodi), asinsspiedienu (parasti ap roku vai kāju ir maza aprocīte) un skābekļa līmeni (ap pēdu vai plaukstu ir zonde). Monitori ir ļoti jutīgi un var signalizēt pat mazākās kustības gadījumā, tādēļ nesatraucieties ik reizi, kad atskan brīdinājuma signāls.

  • Elpināšanas aparāts — ja bērnam ir jāpalīdz elpot, tad viņam vajadzīgs plaušu ventilators, aparāts pastāvīgai spiediena uzturēšanai elpvados (CPAP) vai tikai skābeklis. Iekārtai parasti pievienotas caurules, kuru gali ir bērna nāsīs (deguna skābekļa kanula), vai arī bērnam tiek uzlikta maska.

  • Fototerapijas apgaismojums — gandrīz pusei jaundzimušo ir zīdaiņu dzelte, bet priekšlaikus dzimušiem bērniem tā mēdz būt vēl biežāk. To izraisa pārlieku lielais bilirubīna daudzums. Bilirubīnu no organisma parasti izvada aknas, taču jaundzimušajiem šis process var būt lēnāks un bilirubīns var uzkrāties. Īpašs fototerapijas apgaismojums, kas uzstādīts virs bērna, palīdz bērna ķermenim no šīs vielas atbrīvoties.

Tās ir tikai dažas iekārtas, kas varētu būt vajadzīgas Jūsu bērnam. Ja neesat pārliecināta par konkrētas iekārtas funkcionalitāti, nebaidieties pajautāt ārstam vai jaundzimušo māsai!

Kā Jūs varat palīdzēt, kamēr bērns atrodas jaundzimušo nodaļā?

Jaundzimušo aprūpes māsa nodrošinās Jūsu bērnam nepieciešamo medicīnisko aprūpi, taču atcerieties, ka,  dzirdot Jūsu balsi un sajūtot pieskārienus, bērns nomierināsies un starp jums veidosies saikne.

  • Pieskāriens bez kustības – sākotnēji bērna jutīgā āda var nebūt gatava pat maigam glāstam, taču Jūsu siltās delnas pieskāriens bērnam var būt ļoti nomierinošs. 

  • Sargājošais satvēriens – uzlieciet vienu roku uz bērna galviņas un otru – uz viņa vidukļa. Bērns jutīsies mierināts un pasargāts.

  • Ķengura metode — kolīdz bērnu drīkst izņemt no gultiņas, viņa attīstībai palīdz maiga turēšana pie krūtīm. Tuvais kontakts, ādai saskaroties ar ādu, veicinās īpašās saiknes veidošanos un palīdzēs sākt zīdīšanu, kad Jūsu bērns tam būs gatavs.

Ir vēl kas, ko varat darīt, lai palīdzētu bērnam — parūpējieties par sevi. Priekšlaikus dzimušu bērnu vecāki var piedzīvot pastiprinātu emocionālu un fizisku nogurumu, nereti liedzot sev nepieciešamo laiku, lai atkoptos pēc dzemdībām. Centieties veltīt iespējami vairāk laika miegam, neaizmirstiet ēst veselīgi un regulāri atpūtieties no sēdēšanas blakus bērnam.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com