Vai Jūsu bērnam būs alerģija?

Kā gēni var ietekmēt alerģijas rašanos?

Ja Jums vai Jūsu partnerim ir alerģija un esat bērniņa gaidībās, Jūs droši vien esat norūpējusies, vai Jūsu bērns arī būs alerģisks. Pastāv ģenētiskā saikne, kas nosaka, ka alerģijas risks tiek nodots no paaudzes paaudzē.

Kāda ir iespējamība, ka Jūsu bērnam izveidosies alerģija?

Ar alerģiju saistītās slimības tādas kā astma, atopiskais dermatīts, siena drudzis un pārtikas alerģija ir samērā bieži sastopamas. Lielākā daļa no mums pazīst kādu, kas cieš no alerģijas, vai, iespējams, paši ar to esam saskārušies. Ir aprēķināts, ka pārtikas alerģijas izpaužas aptuveni 6–8 % zīdaiņiem un 2–7,5 % zīdaiņiem ir govs piena alerģija, no kuras parasti izaug līdz trīs gadu vecumam. Taču jāņem vērā, ka alerģiju visā pasaulē kļūst arvien vairāk.

Vai ir kaut kas īpašs, ko varētu darīt grūtniecības laikā, lai samazinātu bērna iespējamību kļūt alerģiskam? Īsi sakot – nē. Vislabākais padoms, ko speciālisti sniedz māmiņām gaidībās, ir lietot veselīgu, sabalansētu uzturu, atmest kaitīgos ieradumus kā smēķēšanu, un rūpēties par savu veselību kopumā. 

Apzinot visas savā ģimenē zināmās alerģijas, Jūs varat novērtēt risku bērnam iegūt alerģiju. Piemēram, alerģijas iespējamība ir augstāka, ja vienam no vecākiem vai brāļiem/māsām ir alerģija – vēl vairāk, ja abiem vecākiem tāda ir. Ja abiem vecākiem ir viena tipa alerģija, risks būtiski pieaug. Tomēr, nav teikts, ka bērnam attīstīsies tādas pašas alerģijas kā Jums vai Jūsu partnerim. Bērns, visdrīzāk, pārmantos tendenci uz alerģijām, nevis konkrēta tipa alerģiju.

Tātad tikai tas vien, ka Jums ir alerģija, nenozīmē, ka arī Jūsu bērnam tā būs. Tāpat, ja ģimenē nav alerģiju, joprojām ir 10 % iespējamība, ka Jūsu bērnam tā būs.

Lai arī alerģiju rašanās ir saistāma ar ģenētiskiem faktoriem, ir zināms, ka vide, kurā dzīvojam, var ietekmēt alerģiju attīstīšanos agrīnā vecumā. Zīdaiņi var būt jutīgāki pret apkārtējo vidi un tās ietekmēm, ar kurām tie saskaras, nekā vecāki bērni, jo tiem vēl ir nenobriedusi imūnā un gremošanas sistēma. Tādēļ ir vērts apsvērt turpmāk minētos soļus, lai izvairītos no alerģiju attīstības jau pašā dzīves sākumā.

 

Bērna ādas kopšana

Jaundzimušā āda ir ļoti maiga un jutīga, un dabīgās taukvielas, kas ir uz tās, to pasargā. Pirmo mēnesi lietojiet tikai ūdeni, lai mazgātu bērna ādu, tādā veidā palīdzēsiet izvairīties no ādas problēmām nākotnē. Ir ieteicams izvairīties no lietām, kas pastiprināti var kairināt ādu, piemēram, ziepēm, mazgāšanas līdzekļiem un vilnas.

 

Apģērbs

Ļoti retos gadījumos bērna apģērbs var izraisīt alerģiju, bet to var izraisīt apģērba mazgāšanas līdzeklis. Izvēlieties maigu, zīdaiņiem piemērotu tīrīšanas līdzekli un pārliecinieties, ka visas jaunās vai lietotās drēbes tiek izmazgātas, pirms tās pirmo reizi uzvelkat savam bērnam.

 

Gaisa piesārņojums

Gaisa kvalitātei, ne tikai piesārņojumam, var būt ietekme uz alerģiju attīstību. Jūsu bērns ieelpos visas ķīmiskās vielas, ko lietosiet mājās dienu no dienas, tādēļ ir vērts izvairīties no smaržu, dezodorantu, matu laku un tīrīšanas līdzekļu lietošanas. Ir jāizvairās no cigarešu dūmiem - neviens ģimenes loceklis vai viesis nedrīkstētu smēķēt jaundzimušā tuvumā vai arī pirms tuvošanās zīdainim.

 

Barošana ar krūti

Barojot bērnu ar krūti, Jūs varat bērnu aizsargāt no slimībām, kā arī samazināt alerģiju attīstības risku. Tas ir tādēļ, ka mātes piens satur uzturvielas, kas nepieciešamas bērnam, vielas, kas atbalsta imunitātes veidošanos, dzīvās baktērijas un arī antivielas.

Visos alerģiju gadījumos pēc iespējas agrāka diagnosticēšana un ārstēšana palīdz veiksmīgāk tikt galā ar simptomiem. Tādēļ, ja domājat, ka Jūsu bērnam ir alerģija, Jums būtu jāvēršas pie ārsta pēc padoma.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com