Pārtikas alerģijas bērniem

Autore: Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre- bērnu alergoloģe

 

Pazīmes, simptomi un noderīgi padomi

Pārtikas alerģija var radīt nepatīkamus simptomus un ietekmēt Jūsu bērna ēdināšanu. Iemācieties, kā atpazīt alerģijas simptomus, kuri produkti visdrīzāk varētu izraisīt reakciju, kā un kad drošā veidā piedāvāt bērnam potenciāli alerģiskus ēdienus, un kāpēc barošana ar krūti var palīdzēt samazināt risku alerģijas attīstībai.

 

Zīdaiņu pārtikas alerģija

Pārtikas alerģiju izraisa imūnsistēmas nevēlama reakcija pret kādu no pārtikas sastāvdaļām. Tā var būt ātra tipa, izraisot redzamus simptomus līdzko ēdiens ir apēsts, vai tā var būt vēlīna tipa, izraisot ilgtermiņā atkārtojošos simptomus, piemēram, izsitumi un gremošanas trakta problēmas.

Pārtikas alerģija ir biežāk sastopama bērniem nekā pieaugušajiem, tā skar aptuveni 6 - 8% bērnu. Par laimi, daudzi bērni no tām ar laiku izaug.

 

Atpazīsti pārtikas alerģiju

Sākot dot bērnam biezāku pārtiku, Jūs noteikti pamanīsiet, kuri ēdieni Jūsu bērnam patīk, kurus viņš pieņem un kurus nē. Ir svarīgi atpazīt, vai tā ir vienkārši nepatika, vai ir attīstījusies nevēlamā reakcija pret produktu. Tā kā tikai 1 no 17 bērniem cieš no pārtikas alerģijas, lielākajai daļai bērnu alerģijas simptomi nekad neparadīsies.

Visbiežākie pārtikas alerģijas simptomi, kas parādās neilgi pēc alerģiskā produkta lietošanas, ir:

  • acu un lūpu pietūkums,

  • caureja un vemšana,

  • sēkšana, deguna tecēšana, acu apsārtums un šķaudīšana,

  • nieze, izsitumi un atopiskais dermatīts.

Alerģijas simptomi var būt viegli, vidēji smagi vai smagi. Lai gan dažiem cilvēkiem alerģijas simptomi vienmēr ir līdzīgi, katru reizi, kad tiem ir alerģiska reakcija, tas neizslēdz iespēju, ka viegli simptomi var kļūt par smagiem. Tādēļ ir svarīgi bērniem alerģiju savlaicīgi diagnosticēt un novērst kontaktu ar “vainīgo” alergēnu.

Smaga ātrā tipa alerģiska reakcija, kad iesaistās visas orgānu sistēmas, ir anafilaktiska reakcija. Šajā gadījumā ir nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Par laimi, tik nopietna alerģiska reakcija nav bieži sastopama.

 

Produkti, kas izraisa alerģijas

Zemāk uzskaitītie produkti izraisa alerģiskas reakcijas biežāk kā citi:

  • kvieši un citi graudaugi,

  • piens,

  • olas,

  • soja

  • zivis un jūras veltes,

  • rieksti, īpaši zemesrieksti.

 

Alerģija ģimenē

Ja esat stāvoklī un Jums ir jebkāda veida alerģija, Jūs droši vien esat norūpējusies, vai Jūsu bērnam arī tā būs nākotnē. Alerģijas esamība ģimenes vēsturē ir lielākais riska faktors bērnam, jo līdz 30-50% bērnu kuru vienam no vecākiem ir alerģijas, pārmanto šo problēmu, bet ne vienmēr tieši to pašu alerģiju. Ja abiem vecākiem ir alerģija, iespējamība palielinās vēl vairāk. Tādēļ ir vērts izzināt citas pārtikas alerģijas, piemēram, govs piena alerģiju, ja nu gadījumā bērnam tāda rodas.
Ja Jūsu ģimenē alerģijas nav, risks ir daudz mazāks, tikai 10% bērnu šādā gadījumā attīstās alerģija.

 

Alerģisku ēdienu iekļaušana ēdienkartē

Ja Jūsu ģimenes vēsturē ir alerģijas, un Jūs esat norūpējusies, ka Jūsu bērnam arī būs pārtikas alerģija, pievērsiet īpašu uzmanību bērna uzvedībai un simptomiem, kas var parādīties pēc potenciāli alerģisku produktu ieviešanas. Ja barojat ar krūti, turpiniet to darīt visu pirmo dzīves gadu, ja tas ir iespējams, paralēli ieviešot papildus uzturu bērna ēdienkartē, lai palīdzētu samazināt alerģijas attīstības risku.

Sāciet piedāvāt jaunu ēdienu ar pavisam mazu apjomu un novērojiet bērna reakciju vairākas dienas, pirms cita jauna ēdiena piedāvāšanas. Ja Jūsu bērnam ir kāda reakcija, Jūs viegli spēsiet identificēt, kurš ēdiens šos simptomus ir izraisījis. Konsultējieties ar savu ārstu, ja Jums ir aizdomas par alerģiju. Ārsts palīdzēs diagnosticēt alerģiju, sniegs atbalstu un iedos vērtīgus padomus.

 

Kā saglabāt veselību

Var paiet laiks, kamēr kļūs skaidrs, vai bērnam ir alerģija un uz kādiem produktiem. Vienmēr izlasiet pārtikas sastāvdaļu sarakstu pat tiem pārtikas produktiem, kuros, Jūsuprāt, nevajadzētu būt alergēniem.

Pārtikas marķēšanas likumi atvieglo alergēnu pamanīšanu. Dažādos pārtikas produktos biežākie pārtikas alergēni parasti ir izcelti sastāvdaļu sarakstā, tādēļ vieglāk pamanāmi.

Alerģijas gadījumā izvairīšanās no alerģiskā produkta bērnam var radīt risku nepieciešamo uzturvielu deficītam. Ir svarīgi sekot, lai no uztura izslēgtais produkts tiktu aizstāts ar līdzvērtīgu alternatīvu. Lūdziet ģimenes ārsta vai pediatra padomu, lai nodrošinātu, ka Jūsu bērns saņem visas augšanai un attīstībai nepieciešamās uzturvielas.

 

Mātes piena loma alerģijas riska mazināšanā

Speciālisti uzskata, ka mātes piens var palīdzēt aizsargāt zīdaiņus no alerģijas attīstības riska. Tas aizsargā zīdaiņa nenobriedušo imūnsistēmu, jo mātes piens ir bagāts ar antivielām un citām bioloģiski aktīvām vielām, kas nodrošina aizsardzību bērna pirmajos dzīves mēnešos. Barošana ar krūti palīdz mazināt alergēnu saturošu ēdienu lietošanu uzturā dzīves sākuma posmā, kā arī palīdz izveidot veselīgu kuņģa un zarnu trakta mikrobiotu, kas arī veicina tālāko alerģijas attīstības riska mazināšanos.

Barošana ar krūti vai barošana ar mātes pienu no pudelītes vismaz pirmos 4-6 bērna dzīves mēnešus var samazināt alerģiju attīstības risku.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com