Ko darīt, ja domājat, ka Jūsu bērnam ir govs piena alerģija?

Autore: Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre- bērnu alergoloģe

 

Govs piena alerģijas simptomu pamanīšana

Ja šķiet, ka Jūsu bērnam ir nevēlama reakcija pēc barošanas ar krūti, vai pēc barošanas ar  piena maisījumu, vai arī pēc produktu lietošanas, kas satur pienu, tas varētu nozīmēt, ka bērnam ir govs piena alerģija.

Govs piena alerģija pārsvarā skar bērnus, kas jaunāki par vienu gadu. Diemžēl ne vienmēr to ir viegli pamanīt, ņemot vērā, ka piena alerģija ir līdzīga citām slimībām. Tādēļ, ja domājat, ka Jūsu bērnam varētu būt govs piena alerģija, ir svarīgi par to runāt ar Jūsu ģimenes ārstu vai pediatru.

 

Kā palīdzēt ārstam noteikt diagnozi?

Jūsu bērna ārsts gribēs zināt Jūsu ģimenes slimību vēsturi saistībā ar alerģijām un par simptomiem, kas izraisījuši bažas.

Jo vairāk informācijas par simptomiem Jūs spēsiet sniegt, jo labāk. Piemēram, ja Jūsu bērnam parādās izsitumi tieši pēc barošanas, nofotografējiet tos un pierakstiet, cik ātri tie parādījās un cik ilgi bija novērojami. Tāpat pierakstiet visu saistībā ar vemšanu, caureju, atgrūšanu, aizcietējumiem vai grūtībām elpot, un atzīmējiet gadījumus, kad šādi simptomi parādījušies pēc ēšanas, dzeršanas vai citām darbībām.

Ja akūti simptomi parādās vismaz divās orgānu sistēmās, piemēram, vemšana un ādas simptomi, tas var liecināt par sistēmisku alerģisku reakciju, un tādos gadījumos neatliekami jāgriežas pēc palīdzības.

 

Kādēļ profesionāla palīdzība ir vislabākā?

Govs piena alerģiju ne vienmēr ir tik viegli noteikt. Ir novērots, ka 15 % bērnu var būt govs piena alerģijai līdzīgi simptomi, bet diagnozi apstiprina tikai 2–7,5 % gadījumos.

Tādēļ ir svarīgi nesākt ārstēšanu pašiem un neveikt nekādas nozīmīgas izmaiņas bērna uzturā bez ārsta konsultācijas. Ja Jūsu bērna simptomi nepazūd, Jums jādodas pie ārsta atkārtoti.

 

Īpašs piens bērniem ar govs piena alerģiju

Ja Jūsu bērnam ir diagnosticēta govs piena alerģija, un ja kaut kādu iemeslu dēļ Jūs nebarojat mazuli ar krūti, ārsts var izrakstīt īpašu piena maisījumu – augstas pakāpes  hidrolizētu piena maisījumu. Olbaltumvielas šajā maisījumā ir sašķelts tik mazās daļiņās, ka bērna imūnsistēma vairs neatpazīst tās kā alergēnu, un šis process neietekmē piena uzturvērtību.

Ja bērnam ir govs piena alerģijas simptomi, Jums jākonsultējas ar veselības aprūpes speciālistu pēc iespējas ātrāk.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com