Kā atpazīt piena alerģijas un nepanesības pazīmes zīdaiņiem

autore: Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre- bērnu alergoloģe

Cēloņi un sekas

Nevēlama reakcija pret govs pienu

No atgrūšanas un vemšanas līdz caurejai – piena alerģijas un laktozes nepanesamības simptomi ir tik līdzīgi! Turklāt šo slimību nosaukumi bieži tiek lietoti pamīšus, un ne vienmēr pareizi. Zināšanas, kā atpazīt šos divus traucējumus un kad konsultēties ar savu veselības aprūpes speciālistu, var palīdzēt noteikt diagnozi ātrāk un uzsākt efektīvu ārstēšanu. Ja Jūs mazuli barojat ar krūti, būs jāmaina savs uzturs, bet, ja barojat ar piena maisījumu, būs jāizvēlas īpašs piena maisījums, kas paredzēts šo problēmu risināšanai.

 

Piena alerģija un nepanesība zīdaiņiem

Piena alerģija un laktozes nepanesamība zīdaiņiem ir diezgan bieži sastopamas parādības. Tā kā daži no simptomiem gan piena alerģijai, gan nepanesamībai ir līdzīgi, šos stāvokļus var būt grūti atšķirt.

Piena alerģija ir imunitātes reakcija uz vienu vai vairākām olbaltumvielām, kas ir pienā, savukārt laktozes nepanesamība nav saistīta ar imūnsistēmas traucējumiem. Laktozes nepanesamību izraisa organisma nespēja tikt galā ar konkrētu piena sastāvdaļu – laktozi. Laktozes nepanesamība rodas gadījumos, ja cilvēkam neveidojas vai veidojas nepietiekamā daudzumā enzīms laktrāze, kas šķeļ laktozi. Nesagremota laktoze rada nepatīkamus simptomus, kā caureja, vēdera uzpūšanās un gāzes.

 

Kā atpazīt piena alerģiju?

Ja Jūsu bērns ir alerģisks pret pienu, viņam būs reakcija pret piena maisījumu, jo tas ir gatavots uz govs piena bāzes, un dažkārt, bet retāk, arī pret mātes pienu, ja nesen uzturā būsiet lietojusi piena produktus. Simptomi, kurus vērts novērot un atpazīt, ir atgrūšana, vemšana, caureja, izsitumi, nātrene, atopiskais dermatīts un elpošanas grūtības. Daži no šiem simptomiem var būt saistīti arī ar vīrusu saslimšanu, bet, ja bērnam nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, simptomi ir ilgstoši, simptomu sākums sakrīt ar maisījuma uzsākšanu, tad jādomā vai mazulim nav sākusies piena alerģiju, un Jums būtu jāvēršas pie sava ārsta.

Parasti bērniem, kuriem ir alerģija pret govs pienu, ir alerģija arī pret kazas un aitas pienu, jo tie satur līdzīgas olbaltumvielas. Diemžēl ne vienmēr ar alerģisko testu palīdzību var noteikt alerģiju pret govs pienu. Lai apstiprinātu diagnozi nereti ir nepieciešams veikt izslēgšanas un atkārtotas iekļaušanas (provokācijas) testu. Parasti alerģiskus testus veic bērnu alergologs. Ir ļoti svarīgi lūgt ārsta palīdzību, ja Jums ir aizdomas, ka Jūsu bērnam varētu būt alerģija, lai alerģija tiktu  savlaicīgi diagnosticēta un ārstēta.

 

Kā Jūs varat palīdzēt ārstam noteikt diagnozi?

Lai pēc iespējas ātrāk palīdzētu noteikt diagnozi, Jums būtu jāsniedz ārstam pēc iespējas vairāk informācijas par bērna simptomiem. Labs veids, kā to izdarīt, ir pierakstīt bērna simptomus dienasgrāmatā, tajā skaitā to, kad tie parādās un cik ilgi tie novērojami. Tādā veidā Jūs varat palīdzēt ārstam apstiprināt vai izslēgt govs piena alerģiju. Noderīgas var būt arī fotogrāfijas, kur redzami simptomi uz ādas, piemēram, izsitumi. Jums būtu arī jāinformē ārsts par alerģijām jūsu ģimenē, ja tādas ir.

 

Barošana un piena alerģijas

Lai kontrolētu govs piena alerģiju, Jums būs jāizslēdz no bērna uztura visi govs piena produkti, tādēļ būs jāpievērš īpaša uzmanība pārtikas produktu marķējumiem un sastāvdaļām, jo piena klātbūtne var būt konstatējama arī tādos produktos, kuros, var likties, piena olbaltumvielas nav pievienotas. Pārtikas produktu marķēšanas noteikumi ir radīti, lai Jums palīdzētu. Piemēram, tādiem biežākiem alergēniem kā piena olbaltumvielas jābūt norādītiem uz visiem ēdieniem.

Ja Jūsu bērns tiek barots ar piena maisījumu un viņam ir diagnosticēta govs piena alerģija, ārsts var izrakstīt augstas pakāpes hidrolizētu piena maisījumu. Šajos maisījumos olbaltumvielas ir sašķeltas mazās sastāvdaļās, lai bērna imūnsistēma nespētu tās atpazīt kā alergēnus. Process neietekmē maisījuma uzturvērtību.

Sojas piena maisījumi nav ieteicami pirms sešu mēnešu vecuma, jo tie satur fitoestrogēnus (augu valsts sastāvdaļas ar estrogēnam līdzīgām īpašībām) un zīdaiņi, kas reaģē uz govs pienu saturošiem maisījumiem, bieži reaģē arī uz sojas piena maisījumiem. Arī kazas piena maisījumi nav ieteicami kā alternatīva govs piena alerģijas gadījumā, jo kazas piena olbaltumvielām ir tikpat spēcīgas alergēnās īpašības kā govs piena olbaltumvielām un pēc īsa uzlabojuma perioda Jūsu bērnam izveidosies alerģiska reakcija arī pret kazas pienu, kam var būt citādi simptomi un bieži vien maldinoši.

Dažos gadījumos bērns var reaģēt uz piena olbaltumvielām, kas no uztura nonāk mātes pienā. Ja bērnam ir govs piena alerģija un Jūs barojat ar krūti, Jums, iespējams, būs jāmaina savs uzturs, bet tas būtu jādara tikai pēc konsultēšanās ar veselības aprūpes speciālistu.

 

Vai piena alerģijas ir bieža parādība zīdaiņiem?

2–7,5 % zīdaiņu, kas ir jaunāki par 1 gadu, ir alerģija pret govs pienu. Sasniedzot 3 gadu vecumu, lielākā daļa bērnu būs no šīs alerģijas izauguši, bet dažiem tā var turpināties līdz pat 6–8 gadu vecumam. Dažkārt tā var ieilgt līdz pieaugušā vecumam – īpaši, ja alerģijas ir sastopamas ģimenē.

 

Kā noteikt, vai bērnam ir laktozes nepanesamība?

Zīdainim ar laktozes nepanesamību reakcijas parasti nav tik smagas kā zīdainim ar alerģiju. Līdzīgi kā piena alerģijas gadījumā, simptomi, kas norāda uz laktozes nepanesamību, var būt caureja, vemšana, atgrūšana, bet parasti nav novērojama nātrene vai apgrūtināta elpošana. Vēl viena atšķirība ir tā, ka asins analīzes vai ādas dūriena testi laktozes nepanesamību neuzrāda.

Ir divi galvenie laktozes nepanesamības tipi. Pirmais ir primārais laktozes nepanesamības tips, ko izraisa enzīma laktrāzes trūkums. Bet tas nenozīmē, ka laktoze būtu jāizslēdz no uztura pilnībā, jo tas, cik daudz laktozes organisms spēj sašķelt, katram cilvēkam atšķiras. Tie, kuriem ir primārā laktozes nepanesamība, bieži var panest individuālu laktozes daudzumu.

Sekundāro laktozes nepanesamību parasti izraisa gremošanas trakta traucējumi, piemēram, vēdera vīrusa infekcija. Bet šī slimības forma parasti ilgst īsu laiku, līdz gremošanas trakts atveseļojas. Ļoti smagos gadījumos laktoze no uztura būtu jāizslēdz uz vairākām nedēļām, bet tas jādara tikai pēc veselības aprūpes speciālista ieteikuma.

Pirms sākat uztraukties par piena alerģiju un nepanesamību, ir vērts atcerēties, ka zīdaiņi un mazi bērni saskaroties savā starpā var inficēties ar zarnu, kas var izraisīt līdzīgus simptomus. Bet, ja zīdaiņa simptomi nepāriet, vai pamanāt, ka tie parādās konkrētos gadījumos, Jums būtu jākonsultējas ar ārstu.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com