Jautājumi un atbildes par govs piena olbaltumvielu alerģijas simptomu mazināšanu

Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre - bērnu alergoloģe

Kāds ir vispiemērotākais ēdiens mazulim?

Krūts piens satur ideālu uzturvielu sastāvu mazuļiem. Tā sastāvā ir antivielas, kas stiprina imūnsistēmu, kuras savukārt palīdz mazināt slimību un infekciju attīstības risku. Krūts piens ir vispiemērotākais uzturs Jūsu bērnam!

 

Ja manam bērnam ir GPOA, vai man būtu jāpārtrauc barot bērnu ar krūti?

Barošana ar krūti ir vislabākā izvēle jebkuram mazulim, tomēr pat šajā gadījumā, kad mazulis tiek barots tikai ar krūti, ja viņš ir ļoti jutīgs, viņam var rasties alerģiskas reakcijas. Tas nenozīmē, ka viņam ir alerģija pret Jūsu pienu. Šajā situācijā mazulim ir radusies alerģiska reakcija pret govs piena olbaltumvielām (no piena vai piena saturošiem produktiem, ko Jūs esat lietojusi uzturā), kurus mazulis ir uzņēmis no Jūsu piena. Lai efektīvi mazinātu govs piena olbaltumvielu alerģijas (GPOA) izpausmes, no uztura ir pilnībā jāizslēdz govs piens un govs piena saturošus produktus (piena produktus). Lai Jums un Jūsu mazulim būtu laba veselība, kā arī tiktu saņemtas visas svarīgās uzturvielas, par piena un citu piena produktu izslēgšanu no uztura ir jākonsultējas tikai un vienīgi ar ārstu, kurš to stingri uzraudzīs.

 

Ar ko barot bērnu, ja viņam ir govs piena alerģijas simptomi un ja es nebaroju ar krūti?

Ja Jūs bērnu nebarojat ar krūti un Jūsu bērnam ir govs piena alerģijas simptomi, tad Jums ir jākonsultējas ar savu veselības aprūpes speciālistu, kurš izvērtējot simptomus un sūdzības, iespējams, ieteiks uzsākt bērna uzturā speciālu piena maisījumu zīdaiņiem. Šim nolūkam ir pieejami divu veidu maisījumi zīdaiņiem: augstas pakāpes hidrolizēts piena maisījums un aminoskābju maisījums.

Jāpiebilst, ka vairāk nekā 90 % mazuļu ar GPOA veselības stāvoklis labojas lietojot augstas pakāpes hidrolizētu piena maisījumu.

Svarīga piezīme!

GPOA izpausmju mazināšanā uzturā neiesaka lietot kazas pienu (tostarp kazas piena maisījumu zīdaiņiem) un aitas pienu. 90 % mazuļu, kam ir alerģija pret govs pienu, radīsies alerģiska reakcija arī pret kazas un aitas pienu.

Savstarpēji reaģējošu vielu dēļ GPOA izpausmju mazināšanai zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, nav ieteicami sojas piena maisījumi un sojas piens. Soju var ieviest uzturā pēc 6 mēnešu vecuma, ja pret to mazulim nav alerģijas.

 

Mazuļa uzturā esmu ieviesusi maisījumu alerģijas simptomu mazināšanai un pamanīju, ka maisījuma smarža atšķiras no mana mazuļa parastā piena. Vai tas ir normāli?

Jā, tas ir pilnīgi normāli. Piena maisījums zīdaiņiem alerģijas simptomu mazināšanai ir augstas pakāpes hidrolizēts piena maisījums, kurā olbaltumvielas ir sašķeltas vēl sīkākos fragmentos, lai tās būtu piemērotas zīdaiņiem, kam ir alerģija pret pilnpiena olbaltumvielām. Tas ietekmē šī maisījuma smaržu un garšu — gluži tāpat kā visiem citiem maisījumiem, kurus ieteicams lietot GPOA simptomu mazināšanai.

 

Kopš nomainīju piena maisījumus pret maisījumu alerģijas simptomu mazināšanai, mana bērna izkārnījumiem ir mainījusies krāsa un tie ir kļuvuši šķidrāki. Vai tas ir normāli?

Ir pilnīgi normāli, ja mainās bērna izkārnījumu krāsa un konsistence,ieviešot viņa uzturā piena maisījumu alerģijas simptomu mazināšanai. Tāpat tie var izskatīties zaļganīgā krāsā un pēc konsistences būt šķidrāki. Tas ir saistīts ar to, ka hidrolizētais govs piens ir ekstensīvi sašķelts, lai Jūsu mazulis to varētu vieglāk sagremot. Šīs hidrolizētās olbaltumvielas var padarīt izkārnījumu krāsu zaļganīgu. Par to nav jāsatraucas. Jūsu mazulis drīz pieņems maisījuma specifisko garšu. Tomēr, ja Jūs tas satrauc, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

 

Manuprāt, manam bērnam ir pārgājusi pārtikas alerģija. Kā es par to varu pārliecināties?

Daudziem bērniem pārtikas alerģija pāriet. Ja Jums šķiet, ka Jūsu bērnam vairs nav govs piena (vai citas pārtikas) alerģijas, tad, lūk, kā būtu jārīkojas: jākonsultējas ar pediatru vai ģimenes ārstu, lai rastu kopīgu taktiku produkta ieviešanā uzturā. Bieži ir nepieciešama bērnu alergologa konsultācija, lai saprastu konkrētas situācijas riskus. Ja bērna dzīves laikā bija smagas alerģiskas reakcijas pret govs pienu, vai analīžu rezultāti rāda izteiktu jūtību pret govs piena olbaltumvielām, tad mēģināt ieviest produktu uzturā vajadzētu dienas stacionārā mediķu uzraudzībā, lai nepieciešamības gadījumā tiktu sniegta neatliekama palīdzība. Vieglākos gadījumos provokācijas testu veic mājas apstākļos vērojot gremošanas trakta, ādas uz citus simptomus, kurus pēc tam apspriežot ar ārstu, izdarot secinājumus, vai alerģija pārgāja vai nē.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com