Izslēgšanas diēta bērnam ar pārtikas alerģijām

Autore: Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre- bērnu alergoloģe

Bērnam pārtikas alerģijas simptomi un iespējamie veselības traucējumi var rasties pamatā no tā, ka viņam tiek dots ēdiens, kuru viņš nepanes.

  • Pareizai un precīzai diagnozei un ātrai pareiza uztura režīma uzsākšanai ir noteicoša ietekme uz slimības attīstību.

  • Alerģija pret govs piena olbaltumvielām agrā vecumā ir galvenais cēlonis pārtikas alerģijas reakcijām. Otrs biežāk sastopamais alergēns ir olu baltums.

  • Pamatmetode pārtikas alerģiju ārstēšanā ir izslēgšanas diēta, kas būtu jāievēro pēc speciālista ieteikuma. Katra produkta izslēgšana no uztura var radīt uzturvielu trūkuma risku, tādēļ ir svarīgi aizstāt produktus, kas ir izņemti no ēdienkartes, ar citiem, pret kuriem bērnam nav nepanesamības un kuriem ir līdzīga uzturvērtība.

  • Ja ir vairākas pārtikas alerģijas, kuru dēļ ir nepieciešams izslēgt produktus, ir ieteicams konsultēties ar uztura speciālistu par to, kā sastādīt ēdienkarti bērnam, lai izslēgšanas diētas gadījumā viņš saņemtu pilnvērtīgu uzturu.

  • Lielākā daļa bērnu, kuriem tiek nodrošināta izslēgšanas diēta, laika gaitā sāk panest attiecīgo pārtikas produktu. Tipiskās bērnības alerģijas gadījumā izslēgšanas diētas laiks parasti nepārsniedz 2–3 gadus.

 

Zīdaiņu pārtikas alerģija: uzturs

Jums būtu jānovēro bērna reakcijas pat tad, ja barojat ar krūti. Arī bērniem, kas tiek baroti ar krūti,  var būt pārtikas alerģiju simptomi. Tas ir tādēļ, ka mātes pienā ir sastopamas govs piena olbaltumvielas, ko māte uzņem ar pārtiku. Ar krūti barotie bērni retāk ir alerģiski salīdzinājumā ar mākslīgi barotiem bērniem, bet aptuveni 0,5 % no  bērniem, kas tiek baroti ar krūti,   ir alerģijas pazīmes pret govs pienu, ko savā uzturā lieto māte. Ja pamanāt kādus simptomus, konsultējieties ar ārstu un izstāstiet savas raizes – Jums varētu būt nepieciešams izslēgt atsevišķus ēdienus no sava uztura. Ja kāda iemesla dēļ zīdīšana nav iespējama, izvēlieties specializētu piena maisījumu, kas paredzēts lietošanai atbilstoši bērna vajadzībām. Jūsu ģimenes ārsts vai pediatrs izskaidros atšķirības starp dažādiem piena maisījumiem veseliem bērniem un bērniem ar īpašām uztura vajadzībām.

 

Pārtikas alerģija un bērna ēdienkartes paplašināšana

Aptuveni 4–6 mēnešu vecumā pēc konsultācijas ar veselības aprūpes speciālistu, mēs pamazām sākam bērnam piedāvāt jaunus ēdienus. Ir ieteicams kā pirmo papildu ēdienu piedāvāt atsevišķus dārzeņus; kad bērns pieņem to garšu, ne ātrāk kā pēc divām nedēļām pa vienai var sākt piedāvāt putras. Teorētiski ikviena uztura sastāvdaļa var izraisīt alerģiju, bet 90 % no pārtikas alerģijām zīdaiņu un mazu bērnu vidū izraisa govs piens, vistu olas un kvieši.
Simptomātiskas alerģijas pret dārzeņiem, augļiem, zivīm vai riekstiem ir retāk sastopamas bērnu vidū, un biežāk šie ēdieni tiek nevajadzīgi izslēgti no uztura, kaut arī patiesībā bērns tos panes. Ģimenēm ar atopiskām slimībām, kā astma, siena drudzis un atopisks dermatīts, ģimenes slimību vēsturē var uzrādīties paaugstināts IgE antivielu līmenis, tajā skaitā specifiskie IgE pret dažādiem ēdieniem. Ir vērts atcerēties, ka pozitīvs rezultāts uz specifisko IgE pret konkrētu ēdienu pierāda tā saucamo jutību, bet tā ne vienmēr ir saistīta ar simptomiem pēc ēdiena uzņemšanas, un ne vienmēr ir vajadzīga šī ēdiena izslēgšana no ēdienkartes.

 

Nedarbojieties vienatnē

Ja Jūsu bērnam ir alerģijas simptomi, nevilcinieties un negaidiet! Konsultējieties ar ģimenes ārstu, pediatru vai bērnu alergologu. Jūsu ārsts izlems par izmeklējumiem tun/vai izslēgšanas diētas nepieciešamību Jūsu bērnam. Viņam vajadzētu arī norādīt diētas ilgumu un ieteikt, kā aizstāt izslēgto produktu. Ja ar izslēgšanas diētu ir grūti tikt galā, ir vērts meklēt uztura speciālista palīdzību.

 

Kā aizstāt izslēgto produktu?

Galvenais izslēgšanas diētas princips ir tāds, ka katra izslēgtā uzturviela būtu jāaizstāj ar citu, ko bērns labi panes un kurai ir līdzīga uzturvērtība. Citas uztura sastāvdaļas nebūtu jāmaina, jo nevajadzīga papildu sastāvdaļu izslēgšana nesniedz labumu, bet tikai palielina uzturvielu deficīta risku. Ja pēc konsultācijas ar jūsu veselības aprūpes speciālistu ir nepieciešams uzsākt speciālu maisījumu, būtu jāizslēdz jutību izraisošas govs piena olbaltumvielas (jāaizvieto tās ar īpaši apstrādātām hidrolizētām olbaltumvielām vai brīvajām aminoskābēm) un palikušajām sastāvdaļām ir joprojām jāatbilst bērna vajadzībām un “zelta standarta” jeb mātes piena sastāvam. Zīdaiņus, kuriem ir alerģija pret govs pienu, jāturpina barot ar krūti vai ar speciālu maisījumu bieži vien līdz 1 gada vecumam, un dažkārt arī ilgāk. Augu izcelsmes pieniem ir zema uzturvērtība, un tos nevar izmantot kā piena aizstājējus zīdaiņiem un mazuļiem, kuriem ir nepieciešama izslēgšanas diēta.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com