Alerģijas simptomi

Dr. Kristina Amosova, BKUS pediatre- bērnu alergoloģe.

Govs piena alerģijas simptomi ir plaši un nespecifiski, tie var skart vairākas orgānu sistēmas. Parasti simptomi ietekmē gremošanas un elpošanas sistēmu, kā arī ādas stāokli2–5. Bieži vien ir nepieciešami vairāki mēneši, līdz bērnam tiek atklāta govs piena alerģija (pazīstama arī kā govs piena olbaltumvielu alerģija)1. Šis process var ietvert vairākus ārsta apmeklējumus, un tas var būt satraucošs periods gan vecākiem, gan bērnam1.

Govs piena alerģijas simptomi var parādīties tūlīt pēc ēdienreizes vai dažas stundas vai pat vairākas dienas pēc govs piena uzņemšanas uzturā6, 7. Ja Jūsu bērnam bieži ir kāds no tālāk norādītajiem simptomiem, ir svarīgi vērsties pie ārsta. Ir svarīgi atcerēties, ka šie simptomi nav specifiski, un var liecināt arī par citām veselības problēmām.

 

Ar gremošanas traktu saistīti simptomi

Līdz 60 % zīdaiņu ar govs piena alerģiju ir novērojami kuņģa-zarnu trakta4 simptomi

  • Reflukss vai atgrūšana

Ēdiena atgrūšana ir bieži novērojama zīdaiņiem līdz gada vecumam. Gandrīz pusei zīdaiņu refluksa simptomu cēlonis var būt govs piena alerģija7. Ja Jūsu mazulis bieži un lielā apjomā atgrūž ēdienu, konsultējieties ar ārstu.

  • Ilgstoša caureja vai aizcietējums5

Caureja (šķidra vēdera izeja vairākas reizes dienā) ir izplatīts gremošanas trakta simptoms zīdaiņiem ar govs piena alerģiju. Lai arī aizcietējums ir retāk sastopams nekā caureja, arī tas var liecināt par alerģiju.

  • Asins un/vai gļotu piejaukums vēdera izejā5

Asins piejaukums fēcēs, kas rodas sakarā ar zarnu bārkstiņu bojājumu, arī var liecināt par govs piena alerģiju. Neliels daudzums staipīgu gļotu izkārnījumos var neliecināt par problēmu, bet, ja mazuļa vēdera izejā ir daudz gļotu vai tās ir novērojamas ilgāku laiku, vērsieties pie ārsta.

  • Ilgstoša gāzu uzkrāšanās

Gāzu veidošanos rada pārmērīgs gaisa daudzums kuņģī vai zarnās, un tas mazulim rada diskomfortu. Šādos gadījumos mazulis ir nervozs, kaprīzs vai nemierīgs. Visiem zīdaiņiem vēderā veidojas gāzes, bet, ja tās ir novērojamas kopā ar vairākiem citiem augstāk minētajiem simptomiem, tas var norādīt uz alerģisku reakciju pret govs pienu8.

 

Ar ādu saistīti simptomi

Līdz 70 % zīdaiņu ar govs piena alerģiju ir novērojami ādas4 simptomi.

  • Nespecifiskie izsitumi uz ādas vai nātrene6

Govs piena alerģijas izraisītie izsitumi var parādīties jebkurā ķermeņa vietā. Tie parasti ir ļoti niezoši un nepatīkami, un var saasināties īsi pēc ēdienreizēm.

 

Ar elpošanu saistīti simptomi5

Līdz 30 % zīdaiņu ar govs piena alerģiju ir novērojami dažādas pakāpes elpceļu simptomi4.

  • Elpošanas traucējumi

Viegli elpošanas traucējumu simptomi ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem — iesnas, šķaudīšana un aizlikts deguns. Smagāki simptomi var ietvert elpas trūkumu vai apgrūtinātu elpošanu un sēkšanu6. Ja mazuli piemeklē nopietni elpošanas traucējumi, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.

 

Vispārīgi simptomi

  • Pārmērīga nervozitāte, kolikas vai bezmiegs6

Nepārtraukta un ilgstoša raudāšana, ko sauc par kolikām, ir bieža parādība zīdaiņu vecumā.  Nemieru un ilgstošu raudāšanu var radīt sāpes vēderā, reflukss, izsitumi vai citi faktori. Konsultējieties ar savu ārstu, ja Jūsu mazulis raud 3+ stundas dienā, 3+ dienas nedēļā, vairāk nekā 3 nedēļas.

  • Nepietiekošs svara pieaugums vai nepieņemšanās svarā6

Dažreiz nepietiekošs svara pieaugums norāda uz lēnu mazuļa fizisko attīstību, kas arī ir viens no govs piena alerģijas simptomiem.

 

Ko sagaidīt no konsultācijas pie bērnu alergologa, ja parādās aizdomas par govs piena alerģiju?

Konsultācijas laikā tiks savākti anamnēzes dati (bērna slimības vēsture), ārsts uzdos jautājumus par traucējošiem simptomiem, kā arī, iespējams, veiks papildus izmeklējumus – asins analīzes vai ādas testus.

Govs piena alerģijas diagnosticēšana var aizņemt laiku, it īpaši, ja Jūsu bērnam ir vēlīna tipa  alerģiska reakcija uz govs piena olbaltumvielām. Šajā gadījumā govs piena izslēgšanas-provokācijas tests palīdzēs noliegt vai apstiprināt diagnozi.

 

Simptomu izvērtēšana

Iespējams, ka ārsts uzdos vairākus jautājumus par Jūsu bērna simptomiem saistībā ar ēdienu. Izveidojiet pārtikas dienasgrāmatu, pierakstot katru dienu visas mazuļa ēdienreizes un novērotos simptomus. Noteikti pierakstiet ēdienreižu laiku un simptomu rašanās laiku, kā arī ilgumu (minūtes, stundas, dienas) un blakusfaktorus, kas var ietekmēt bērna pašsajūtu (tā var būt bērna saslimšana, vakcinācija, zobu šķilšanas traucējumi, nomainīts veļas pulveris, u.t.t). Ja barojat bērnu ar krūti, dienasgrāmatā pierakstiet arī visu, ko Jūs lietojat uzturā. Pierakstiet bērna ēdienreizes un simptomus vismaz trīs nedēļas pirms ārsta vizītes.

 

Atsauces

1. Sladkevicius E, Nagy E, Lack G, et al. J Med Econ 2010; 13(1): 119-128.
2. Høst A. & Halken S. Allergy 1990; 45: 587-596.
3. Meyer R et al. Current Allergy & Clinical Immunology 2012: Vol 25.
4. Høst A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89:33-37.
5. Koletzko S, Niggemann B, Arato A, et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2012; 55(2):221-229.
6. Fiocchi A, Brozek J, Schunemann H, et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1-125.
7. Salvatore S, Vandenplas Y. Pediatrics. 2002 Nov;110(5):972-84. doi: 10.1542/peds.110.5.972. PMID: 12415039.
8. Venter C, Brown T, Meyer R, et al. Clin Transl Allergy. 2017 Aug 23;7:26. doi: 10.1186/s13601-017-0162-y. Erratum in: Clin Transl Allergy. 2018 Jan 25;8:4. PMID: 28852472; PMCID: PMC5567723.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com