Jūsu bērnam
piemērots uzturs

Jūsu bērnam piemērots uzturs

Jūsu bērns saņems sabalansētu vajadzīgo uzturvielu daudzumu, ja rūpēsieties, lai viņa ikdienas maltītēs ir sabalansētas visas galvenās pārtikas grupas. Bet kāda veida ēdiens ir piemērotākais augošam bērnam un kādi ēdienu veidi bērnam patiks?

Ogļhidrāti

Bērniem noteikti garšos kartupeļu ēdieni, vislabāk – vārīti un sagriezti gabaliņos, vai arī kartupeļu biezputra. Ir labi, ja bērna ēdienkartē jau agri tiek ieviesti pilngraudu ēdieni, graudaugu biezputras un rudzu maize, jo tie satur daudz vairāk šķiedrvielu nekā baltmaize un citi balto miltu izstrādājumi. Pārmaiņas pēc reizēm varat piedāvāt kviešu maizi, saldskābmaizi, karašu, kēksus, barankas vai sausiņus, kā arī pagatavot dažādas formas makaronus, lai ēdienreizes būtu jautrākas. Piedāvājot bērnam brokastu pārslas, izvēlieties tādas, kas ir bagātinātas ar dažādiem vitamīniem un, vēlams, ir pagatavotas no pilngraudiem.

Augļi un dārzeņi

Ja dārzeņi nav Jūsu bērna mīļākais ēdiens, paslēpiet tos, pagatavojot dažādas mērces, zupas, sautējumus vai sacepumus. Pasniedziet savam bērnam augļus, kas sagriezti mazos gabaliņos kā uzkodas, tos var pievienot pudiņiem vai jogurtiem. Pamēģiniet pasniegt dārzeņus gan svaigus, gan vārītus. Ja dārzeņi ir vārīti, tad labāk, lai tie vēl kaut nedaudz ir kraukšķīgi, jo pārāk ilga vārīšana iznīcina vitamīnus un minerālvielas.

Piens un piena produkti

Maziem bērniem līdz trīs gadu vecumam nav ieteicams lietot uzturā govs pienu. Tā vietā ieteicams lietot speciālos bērniem paredzētos piena maisījumus, jo tie ir bagāti ar sastāvdaļām kuras bērnu uzturā parasti ir nepietiekamā daudzumā: dzelzs, cinks, jods, vitamīni un nepiesātinātās taukskābes. Ja jau jūs izlemjat bērna uzturā lietot govs pienu, tad iegaumējiet, ka pienu ar pazeminātu tauku saturu nav ieteicams lietot bērniem līdz 3 gadu vecumam. 
Piedāvājiet dāvājiet savam bērnam jogurtus, dažāda veida siera gabaliņus vai siera nūjiņas kā uzkodas dienas laikā. Ar sieru var pārkaisīt dažādus ēdienus, ja nepieciešams palielināt apēsto piena produktu daudzumu.

Gaļa, zivis un to aizvietotāji

Jūsu bērnam garšos dažāda veida gaļa un zivis. Īpaši viegli bērnam būs ēst, piemēram, maltās gaļas mērci vai frikadeles. Pagatavojiet gaļas ēdienam kādu mērci, lai gaļa nebūtu sausa un bērnam būtu vieglāk to sakošļāt. Pamēģiniet piedāvāt sviestmaizes ar dažāda veida sasmalcinātām zivīm – sardīnēm, lasi vai tunci. Bērnam noteikti patiks ēdiens, kas būs sadalīts mazos gabaliņos un ko var ēst ar pirkstiem, piemēram, cīsiņi, cepti vistas gaļas gabaliņi un zivju pirkstiņi. Olas ir lielisks un vērtīgs produkts, turklāt tās ir viegli pagatavot. Mazulim būs viegli ēst gan vārītas olas, gan omletes, gan olu kulteni.

Ēdieni ar augstu tauku vai cukura saturu

Izvairieties bērnam pārāk bieži piedāvāt ēdienus ar augstu tauku vai cukura saturu, tādi ir, piemēram, sviests, cepamā eļļa, cukurs, dažādi cepumi, kūkas un kartupeļu čipsi. Bērna ēdienkartē tie var būt iekļauti tikai pavisam nedaudz, jo, ja bērns šādu taukainu un saldu ēdienu lietos pārāk daudz, viņam vairs negribēsies ēst vērtīgu un uzturvielām bagātu ēdienu.

Pārmērīga cukuru saturošu ēdienu un dzērienu lietošana var veicināt bērna pieradumu pie salda ēdiena, kas savukārt var izraisīt zobu bojāšanos. Zobu kariesu sava skābuma dēļ var izraisīt pat cukuru nesaturošu dzērienu pārmērīga lietošana. Tā vietā izvēlieties un piedāvājat bērnam ūdeni, mātes pienu vai speciālo, bērniem paredzēto pienu.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv