Mazuļa sīkās motorikas attīstīšana

Tagad, kad mazulis jau ir sasniedzis 1 gada vecumu, viss, ko viņš mēģinās darīt, vai tā būtu stāvēšana, krūzītes vai rotaļlietas turēšana, vai sniegšanās pēc lietām, būs mazliet nestabils un nedrošs. Bet tas ir pilnīgi normāli, jo bērns vēl tikai apgūst “mazo motoriku”. Tās ir vienkāršas kustības, ko mēs uztveram par pašsaprotamām, bet patiesībā prasa precīzu roku, acu un smadzeņu darbības koordināciju.

Kāpēc sīkā motorika ir tik svarīga?

Mazā motorika ir daļa no mazuļa attīstības. Tas, ko mēs uzskatām par pašsaprotamu, piemēram, pacelt glāzi, noturēt to rokās un pēc tam padzerties, prasa sarežģītu īkšķa, pirkstu, roku un galvas kustību kombināciju. Pat spēlēšanās ar rotaļu klucīšiem attīsta šīs prasmes, jo bērns saprot, kas ir jādara, lai saliktu klucīšus tā, lai tie nenokristu. Tādējādi, palīdzot bērnam attīstīt mazo motoriku, jūs palīdzat viņam attīstīt arī visas pārējās dzīvē nepieciešamās prasmes.

Mazuļa smalkās motorikas uzlabošana

Mazulim nebūs nepieciešams īpašs iedrošinājums, lai uzlabotu koordināciju. Jums ir tikai jāsniedz iespēja praktizēties un jāslavē bērns par paveikto. Šeit ir piedāvātas vairākas jautras lietas, kas palīdz bērnam mācīties:

Atrodiet vietu rotaļām

Mazulim droši vien patīk jaukt lietas laukā un tukšot rotaļlietu kastes. Tā ir viena no pirmajām motorajām prasmēm, ko bērns apgūst, kā arī svarīgs posms smadzeņu attīstībā. Tādēļ, lai izvairītos no tā, ka bērns gluži vai izjauc visu māju, pārliecinieties, ka viņa rotaļu istabā ir īstās rotaļlietas, lai bērns būtu nodarbināts.

Novietojiet tajā kasti ar vienkāršiem bērnu klucīšiem, saliekamiem attēliem, tāfeli ar stiprinājumiem un krīta tāfeli. Šādas rotaļlietas piesaista bērna interesi uz ilgāku laiku, vienlaicīgi attīstot „domāšanas” un „darīšanas” prasmes. Ar laiku bērns iemācīsies arī nolikt lietas vietā.

Spēlējiet rotaļas ar pārģērbšanos!

Palīdziet bērnam apģērbties un noģērbies, šādi viņš attīsta smalko motoriku, jo bērnam šajā procesā ir jākoordinē viss ķermenis. Jums arī no tā būs labums — jums būs mazāk darba, bet bērns kļūs patstāvīgāks.
Sāksim ar to, ka ģērbšanās būs vienkāršāka, ja bērna kurpēm būs lipīgie stiprinājumi, nevis auklas vai sprādzes. Labāk velciet bikses un svārkus ar gumiju. Mazajiem pirkstiņiem labāk patiks pār galvu velkams apģērbs, nevis tāds, kas ir aizdarāms ar pogām vai rāvējslēdzēju.
Jo vairāk bērnam patiks šis process, jo vairāk viņš apgūs. Tāpēc piešķiriet bērnam savas vecās šalles, cimdus un apavus, lai viņš varētu izklaidēties ar dažādām pārģērbšanās spēlēm. Arī jums arī noteikti būs jautri!

Ķēpāšanās, ķeburošana un zīmēšana

Jūsu mazulim noteikti patīk zīmēt ar dažāda veida krītiņiem.Tas ir ne vien jautri, bet arī attīsta vienu no svarīgākajām iemaņām, kas bērnam būs nepieciešama dzīves laikā, proti, rakstīšanas prasmi.
Tādēļ padariet bērna zīmēšanas laiku aizraujošu un sagādājiet daudz un dažādus materiālus, tādus kā:

  • daudz krāsainu krītiņu

  • mazgājamās pildspalvas

  • dažāda veida krītiņi rotaļām brīvā dabā, kā arī iekštelpās

  • krāsas, otas un sūklīši

  • piederumi zīmēšanai ar pirkstiem, rokām un kājām 

Ļaujiet bērnam darboties ar lietām!

Maziem bērniem patīk pieskarties un darboties ar tādām lietām kā smiltis vai plastalīns. Nodarbinot rokas un veidojot vienkāršas smilšu pilis un spēlējoties ar plastalīnu, bērns attīsta spēku un koordināciju.
Izmēģiniet arī mīkstu, krāsainu papīru. To var ērti čaukstināt un satīt, veidojot dažādas formas. Bērnam tas noteikti patiks!

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com