Kādas ir attīstošas rotaļas un nodarbes mazulim?

Izmanto maņas! Mazuļi mācās ar sajūtām – aptaustot, pasmaržojot un nogaršojot pasauli sev apkārt. Tāpēc, kad centies bērniņam kaut ko iemācīt, izmanto spēcīgus izteiksmes līdzekļus. Ļauj mazulim jaunatklāto priekšmetu pataustīt un iegaumēt.

Mazuļa apziņa

1 – 3 gadu vecums ir īstais laiks, kad pieradināt mazuli pie apziņas, ka viņš var palīdzēt ikdienas darbos. Mēģini pamazām iesaistīt bērnu savu rotaļlietu vai drēbju kārtošanā. Vari padarīt procesu bērniņam interesantāku un izglītojošāku, izveidojot vairākas kaudzītes, kur katra rotaļlieta jānoliek. Piemēram, aicini bērnu mīkstās mantiņas likt vienā kaudzē, rotaļu klucīšus, konstruktorus un citus cietos priekšmetus – otrā. Sākumā bērniņa līdzdalība darbus var palēlināt, taču atceries – Tu investē bērniņa attīstībā un sava laika taupīšanā nākotnē.

Priekšmetu medības

Bērniem patīk pētīt un atklāt. Izmanto to sava mazuļa attīstības labā! Kad atrodaties lielveikalā, aicini bērnu meklēt produktus, kas ir kādā konkrētā krāsā (piemēram, violetā), vai meklēt noteiktas formas priekšmetus (piemēram, apaļus). Ja bērniņš vēl ir par mazu, lai tiktu ar šo uzdevumu galā paša spēkiem, palīdzi viņam, paņemot rokā trīs priekšmetus un jautājot, kurš no tiem ir sarkanā krāsā vai kurš – kvadrātveidīgs. Šai aktivitātei nav obligāti nepieciešams veikals – to vari darīt arī mājās vai brīžos, kad nepieciešams nodarbināt bērnu, piemēram, sēžot uzgaidāmajā telpā pie ģimenes ārsta. Ja izmanto šo rotaļu mājās, vari arī paslēpt kādu priekšmetu un aicināt bērnu doties jautrā misijā to atrast.

Rotaļlietu izvēle

Izvēlies rotaļlietas apdomīgi! Mūsdienās daudzas rotaļlietas ir aprīkotas ar pogām, gaismām, mūziku vai kustību elementiem, ļaujot bērnam apgūt jaunas sajūtas. Tomēr bērnu attīstības speciālisti uzsver, ka nevajag pārspīlēt ar interaktīvajām rotaļlietām, lai tās nepanāktu pretējo efektu. Jo vairāk dara rotaļlieta, jo mazāk jārīkojas bērnam. Ja mazais var sēdēt un skatīties, kā rotaļlieta ,,uzstājas”, tā drīzāk ir izklaidējoša, ne izglītojoša mantiņa. Ārsti uzsver – centies izvēlēties rotaļlietu, ko iespējams izmantot dažādi. Bērniem patīk izjaukt, salikt, izņemt, ielikt un konstruēt. Svarīgi atcerēties, ka darbošanās ar rokām attīsta bērniņa smadzenes un runas spējas.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com