Vesels un laimīgs vēderiņš

5 lietas, ko darīt vēdera veselības labā

Jūsu bērns ir neaizmirstamā ceļojumā, nemitīgi apgūstot jaunas prasmes un izaugot Jūsu acu priekšā. Katru dienu uzturvielas palīdz viņam augt un attīstīties. Kaut arī ikviens vecāks vēlas, lai mazulis labi ēstu, gulētu un būtu ar labu vēdera izeju, zīdaiņi un mazuļi ir ļoti jutīgi pret vismazākajām lietām, un dažreiz var parādīties ar barošanu un gremošanu saistītas problēmas.

Vēdera veselība ir ārkārtīgi svarīga, jo sargā bērnu no apkārtējā vidē sastopamiem vīrusiem un mikrobiem un stiprina viņu imunitāti. Lūk, piecas lietas, ko var darīt, lai mazuļa vēderiņš būtu vesels.

 

1) Stipriniet gremošanas sistēmu ar pareizu uzturu

Sīkās mikroskopiskās baktērijas mazuļa vēderā ir neredzamas, bet ļoti nepieciešamas viņa veselībai un labsajūtai, un labo baktēriju līdzsvara trūkums var izraisīt gremošanas traucējumus. Bērnība ir svarīgs laiks, kad veicināt zarnu labvēlīgo baktēriju augšanu. Ar probiotiķiem un prebiotiķiem bagāts uzturs var pozitīvi ietekmēt zarnu veselību. Probiotiķi ir labās baktērijas, kas atrodas zarnās, bet prebiotiķi ir ir labo baktēriju uzturs. Visu zarnās dzīvojošo baktēriju populāciju sauc par “mikrobiomu”. 

Krūts piens visiem mazuļiem ir vislabākais uzturvielu avots. Krūts pienā dabiski esošie prebiotiķi un probiotiķi pozitīvi ietekmē Jūsu mazuļa vēderiņu, veicinot labo un samazinot potenciāli kaitīgu baktēriju vairošanos.

Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ nevarat barot ar krūti, konsultējieties ar pediatru, lai uzzinātu, vai piena maisījums ar pievienotiem prebiotiķiem ir piemērots Jūsu mazulim.

 

2) Iedrošināšana veselīgai ēšanai

Pārtikai, kuru ēd Jūsu bērns, ir liela ietekme uz zarnu veselību, tāpēc nodrošiniet, lai tā būtu bagāta ar pareizām uzturvielām. Papildus mātes pienam, no 6 mēnešu vecuma uzturam ir jākļūst daudzveidīgākam, arvien palielinot augļu, dārzeņu, pilngraudu, dažu liesu gaļu un zivju daudzumu, vienlaikus ierobežojot cukura un apstrādātas pārtikas apjomu. Ir pilnīgi normāli, ka Jūsu bērns ir nedaudz jāiedrošina jaunas pārtikas izmēģināšanai. Ja bērns redz, kā Jūs un pārējā ģimene ar prieku lietojat šo pārtiku, viņš to labprātāk izmēģinās.

Sākot bērna uzturā ieviest biezu pārtiku, ņemiet vērā, ka probiotiķi ir atrodami dabīgos jogurtos un fermentētos dārzeņos, piemēram, skābos kāpostos. Prebiotiķi ir sastopami ķiplokos, sīpolos, puravos, sparģeļos un dažos piena maisījumos.

 

3) Maz un bieži

Vai zinājāt, ka mazuļa vēderiņš ir apmēram 10 reizes mazāks par Jūsējo? Tāpēc, regulāri, bet ar mazākām porcijām, Jūs uzturēsiet bērna enerģiju visas dienas garumā. Šāda pieeja arī nodrošina, ka viņš nekad nepārēdīsies un viņam neuzpūtīsies vēders.

Reflukss ir piena atvemšana vai vemšana uzreiz pēc barošanas. Reflukss ir ļoti izplatīts mazuļiem, bet , viņiem pieaugot, tas bieži pazūd. Jūs varbūt raizējaties, ka bērns nesaņem pietiekami daudz uzturvielu, tomēr, kamēr viņš labi aug un viņam ir laba vēderizeja, tam nevajadzētu radīt problēmas. Ja Jums ir raizes vai nepieciešams papildu atbalsts, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

 

4) Gādājiet par bērna hidratāciju

Prebiotiķi krūts pienā gādā par to, lai mazuļa vēdera izeja vienmēr būtu mīksta. Tomēr, bērnam augot, aizcietējums var kļūt par izplatītu problēmu. Cieta vēdera izeja, kas izskatās kā mazi olīši, gāzes vai pārmērīga spiešana var liecināt par problēmu. Mazuļa nodrošināšana ar pietiekamu šķidruma daudzumu palīdz novērst aizcietējumus. Veseliem zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem un tiek baroti ar krūts pienu, nav nepieciešams papildu šķidrums (piemēram, ūdens vai sula), jo viņi saņem pietiekami daudz šķidruma un uzturvielu ar krūts pienu. Bērniem, kas vecāki par 6 mēnešiem, dienas laikā papildus piedāvājiet ūdeni. Sula nav ieteicama bērniem līdz gada vecumam.

 

5) Izkustēsimies

Mēs visi zinām, ka pēc izkustēšanās jūtamies daudz labāk, un tāpat ir arī bērniem! Mazuļa vēderiņa masēšana vai viņa kāju uzmanīga kustināšana, kā minot velosipēda pedāļus, var veicināt mazuļu zarnu kustību, bet bērniem, kuri jau pārvietojas, var palīdzēt daži vispārīgi vingrojumi. Kāpēc gan kopā neizbaudīt dejošanu, staipīšanos vai pavisam vienkāršus jogas vingrinājumus?

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com