Saspringts laiks — kā to pārciest

 

 

 

Bērniem

Ilgstoša ierobežotība mājās var radīt spriedzes brīžus gan Jums, gan Jūsu  mazulim. Mēs kā vecāki zinām, ka katrs bērns ir atšķirīgs un ar saviem mazajiem paņēmieniem reaģē uz spriedzes situācijām un tās risina. Daži pielīp kā dadzīši, daži dusmojas, bet citi jūtas satraukti. Pasaules Veselības organizācija (PVO) vēlas ieteikt dažus vienkāršus padomus un metodes, kas palīdzētu pārvarēt spriedzi, lai Jūs izjustu atvieglojumu un mazinātos raizes. Ja bērns ir laimīgs, tad laimīgi ir arī vecāki!

Aizstājiet spriedzi ar atbalstu

Vislabākais veids, kā pārvarēt bērna spriedzi, ir atbalsts. Kad bērni izjūt pārmērīgu spriedzi, nereaģējiet pārlieku emocionāli, jo tas tikai pasliktina situāciju, bet sniedziet atbalstu, uzklausiet viņu bažas un mierīgi pārlieciniet, ka Jūs šajā situācijā esat kopā.

Mīlestība, mīlestība, mīlestība

Bērnam šajā laikā ir nepieciešama papildus mīlestība un uzmanība tieši tāpat kā Jums. Katru dienu atliciniet brīdi, kurā pievērsties tikai viņiem. Atcerieties viņus uzklausīt un nomierināt. Ja iespējams, atsakieties no ierastajiem darbiem, lai kopīgi atpūstos un paspēlētos, un tas radīs labākas sajūtas Jums abiem.

Palieciet kopā

Centieties paturēt savu(-s) bērnu(-s) pēc iespējas tuvāk sev un vienu otram. Bērnu nošķiršana no brāļiem un māsām nozīmē atņemt viņiem arī draudzibu. Ja Jūsu bērni kāda iemesla dēļ ir šķirti, regulāri nodrošiniet viņiem savstarpēju kontaktu pa telefonu vai caur internetu.

Izveidojiet dienas kārtību

Nosakiet dienas kārtību. Ja Jums tādas vēl nav, kļūstiet radoši un izveidojiet to kopā ar savu bērnu, ņemot vērā savu vidi un to, ka bērniem patīk mācību, rotaļu un atpūtas kombinācija visā dienas garumā.

Izskaidrojiet notiekošo

Ja bērns ir pietiekami vecs, lai saprastu, mēģiniet izskaidrot koronavīrusa situāciju un to, kā Jūs kopīgiem spēkiem varat samazināt inficēšanās risku. Nebaidieties mierīgi sagatavot viņus situācijai, kad kāds saslimst, jo, iespējams, Jūsu bērns ir apķērīgāks, nekā domājat.

 

 

 

 

 

 

 

Vecākiem

Izjūtot atbildību par bērniem un cenšoties turpināt ikdienu tā, it kā viss būtu normāli, nav nekas neparasts, ja vecāki šādā situācijā izjūt skumjas, spriedzi, apmulsumu, bailes vai dusmas. Sniegsim dažus vienkāršus padomus par to, kā lietas kārtot perspektīvā un negatīvo situāciju pārvērst pozitīvā.

Jūs neesat viens

Sarunas ar cilvēkiem ir lielisks veids, kā izteikt savas sajūtas un uzlabot noskaņojumu. Tāpēc paņemiet tālruni un piezvaniet kādam tuvam draugam, ģimenes loceklim vai pat kādam, ar kuru kādu laiku neesat sazinājies. Situācija ir kopīga mums visiem, un mēs kopīgi izkļūsim no tās.

Vienmēr ir kaut kas darāms

Ja Jums ir jāpaliek izolācijā, uzturiet veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, iekļaujot pareizu uzturu, pienācīgu miegu naktī, ikdienas fiziskās aktivitātes un kontaktus ar mīļajiem. Mēģiniet padarīt šo situāciju pēc iespējas normālu un izbaudiet to.

Saglabājiet skaidru galvu

Smēķēšana, alkohols vai narkotiskas vielas var palīdzēt īslaicīgi izvairīties no situācijas, taču tās nepalīdzēs tikt galā ar emocijām. Ja jūtaties satriekts, aprunājieties par to ar kādu — ar tuvu draugu, sociālo darbinieku vai pat konsultantu.

Ja nepieciešama fiziska vai garīga palīdzība, mēģiniet izplānot labāko vietu kurp doties.

Uzticieties faktiem

Apkopojiet informāciju, kas palīdzēs precīzi noteikt Jūsu risku, lai Jūs varētu veikt pamatotus piesardzības pasākumus. Atrodiet drošu avotu, kam varat uzticēties, piemēram, PVO tīmekļa vietni vai vietējo, vai valsts sabiedrības veselības aģentūru.

Turklāt centieties saīsināt laiku, ko pavadāt, klausoties vai skatoties plašsaziņas līdzekļus, jo tas var pārslogot ar satraucošu informāciju, kas patiesībā nepalīdz.

Jūs to jau esat darījis iepriekš

Kaut arī koronavīruss ir pavisam unikāls gadījums, izmantojiet  prasmes un paņēmienus, kas iepriekš ir noderējuši slimību vai citu dzīves likstu pārciešanai. Jūsu izveidotie personīgie aizsardzības mehānismi un iekšējais spēks var atkal palīdzēt.

 

 

 

Rīkojieties piesardzīgi un gādājiet par drošību!

Esiet informēti un ievērojiet medicīniskos ieteikumus!

Būtu ļoti svarīgi zināt jaunāko informāciju par Covid-19 uzliesmojumu, kas pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) tīmekļa vietnē, un no Jūsu  valsts un vietējām sabiedrības veselības iestādēm. Lūdzu, noskaidrojiet to regulāri. Vienmēr meklējiet ieteikumus sev un mazulim no drošiem, uzticamiem avotiem.

Šī informācija nav paredzēta kā profesionālu medicīnisko ieteikumu aizstājēja. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā sazinieties ar veselības aprūpes speciālistu.