Covid-19 mītu atspēkošana

 

 

 

Mīts: Koronovīrusa nav karstā un mitrā klimatā.

Fakts: Diemžēl pamatojoties uz līdz šim gūtajiem pierādījumiem, koronavīrusu var pārnest visur, tostarp vietās, kur ir karsti un mitri laikapstākļi. Tāpēc, lai kur Jūs dzīvotu vai ceļotu, ir svarīgi ievērot Pasaules Veselības organizācijas (PVO) septiņus aizsardzības noteikumus.

 

 

 

 

 

Mīts: Aukstais laiks nomāc koronovīrusu.

Fakts: Cilvēka ķermeņa, kurā var attīstīties vīruss, vidējā temperatūra ir 36,5–37 °C neatkarīgi no ārējās vides temperatūras vai laikapstākļiem. Tātad aukstais laiks nenomāc koronavīrusu. Lai labāk aizsargātu savu mazuli un sevi, izlasiet septiņus PVO noteikumus.

 

 

 

 

 

Mīts: Bērna vannošana karstā vannā palīdzēs novērst inficēšanos ar koronavīrusu.

Fakts: Karsta vanna nenovērsīs mazuļa saslimšanas iespēju ar vīrusu. Bērna ķermeņa temperatūra saglabājas 36,5–37 °C neatkarīgi no vannas vai dušas temperatūras. Turklāt, liekot bērnu karstā vannā, uzmanieties, jo ļoti karsts ūdens var kaitēt bērnam. Labākais veids, kā aizsargāt mazuli un sevi, ir ievērot septiņus PVO noteikumus.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Koronavīruss var tikt pārnests ar odu kodumiem.

Fakts: Līdz šim nav pierādījumu, kas liecinātu, ka odi var pārnēsāt koronavīrusu. Koronavīruss ir elpceļu vīruss, kas galvenokārt izplatās gaisa pilienu veidā, kas veidojas, inficētai personai klepojot vai šķaudot, vai arī ar siekalu pilieniem vai izdalījumiem no deguna. Lai labāk aizsargātu mazuli un sevi, apskatiet septiņus PVO noteikumus.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Siltuma skeneri var noteikt, vai zīdaiņi ir inficēti ar koronavīrusu.

Fakts: Siltuma skeneri ir noderīgi bērna drudža gadījumā (proti, kad bērnam ir paaugstināta temperatūra), iespējams, pēc inficēšanās ar koronavīrusu vai citu iemeslu dēļ. Tomēr ar šiem skeneriem nevar atklāt infekciju bērnam, kuram nav drudža simptomu, jo dažreiz bērniem vispār neparādās drudža simptomi, un ar koronavīrusu inficētiem cilvēkiem paiet 2 –10 dienas, lai attīstītos drudzis ar augstu temperatūru.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Bērna deguna skalošana ar fizioloģisko šķīdumu palīdz novērst koronavīrusa infekciju.

Fakts: Nav pierādījumu, ka regulāra deguna skalošana ar fizioloģisko šķīdumu aizsargātu mazuli pret elpceļu infekcijām, piemēram, koronavīrusa. Tomēr deguna regulāra skalošana ar fizioloģisko šķīdumu var palīdzēt bērnam atlabt pēc saaukstēšanās.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Koronavīruss neietekmē gados jaunus cilvēkus.

Fakts: Ar koronavīrusu var inficēties jebkura vecuma cilvēki. Gados vecāki cilvēki un tie, kuriem jau ir veselības traucējumi (piemēram, astma, diabēts, sirds slimības), ir ievērojami mazāk aizsargāti pret smagu vīrusu saslimšanu.

PVO iesaka jebkura vecuma cilvēkiem veikt pasākumus aizsardzībai pret vīrusu; vairāk skatiet šeit.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Antibiotikas novērš un ārstē koronavīrusa izraisītu infekciju.

Fakts: Antibiotikas nedarbojas pret vīrusu izraisītām infekcijām. Tādēļ antibiotikas nedrīkst izmantot kā koronavīrusa infekcijas profilakses vai ārstēšanas līdzekli. Tomēr hospitalizācijas gadījumā pacients var saņemt antibiotikas bakteriālās līdzinfekcijas dēļ.

 

 

 

 

 

Mīts: Jau ir zāles, kas novērš vai ārstē koronavīrusa izraisītu infekciju.

Fakts: Diemžēl līdz šim nav īpašu zāļu, ar kurām novērst vai ārstēt jauno koronavīrusu. PVO pašlaik sadarbojas ar institūcijām visā pasaulē, lai pēc iespējas paātrinātu vakcīnas un ārstēšanas pētījumu un izstrādes procesu. Labākais veids vīrusa apkarošanai ir mūsu pašu organismā esošās antivielas, un, lai mazinātu simptomus, koronavīrusa inficētajām personām nepieciešama tūlītēja aprūpe.

 

 

 

 

 

Mīts: Pneimonijas vakcīnas var aizsargāt pret koronavīrusu.

Fakts: Vakcīnas pret pneimoniju, piemēram, pneimokoku vakcīna un B tipa Haemophilus influenza (Hib) vakcīna nenodrošina aizsardzību pret koronavīrusu.

Vīruss ir tik jauns un atšķirīgs, ka tam ir nepieciešama sava vakcīna. Pētnieki mēģina izstrādāt vakcīnu pret Covid-19, un PVO atbalsta viņu centienus. Lai arī šīs vakcīnas nav efektīvas pret Covid-19, vakcinēšanās pret elpceļu slimībām ir ļoti ieteicama Jūsu un Jūsu mazuļa veselības aizsardzībai.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Roku žāvētāji nomāc koronavīrusu.

Fakts: Roku žāvētāji koronavīrusa likvidēšanā ir pilnīgi neefektīvi. Lai sevi un bērnu aizsargātu pret koronavīrusu, jāievēro PVO septiņi noteikumi.

 

 

 

 

Mīts: Ultravioletā starojuma (UV) dezinfekcijas lampas iznīcina koronavīrusu.

Fakts: UV lampas nedrīkst izmantot bērna roku vai citu ādas zonu sterilizēšanai, jo UV starojums var izraisīt ādas kairinājumu.

 

 

 

 

Mīts: Koronavīrusu var nonāvēt, visu ķermeni apsmidzinot ar spirtu vai hloru.

Fakts: Visa bērna ķermeņa apsmidzināšana ar spirtu vai hloru ir ļoti bīstama, jo var kaitēt ādai. Turklāt tā neiznīcina vīrusus, kas jau ir nonākuši organismā. Atceries, ka spirtu un hloru saturoši dezinfekcijas līdzekļi var būt noderīgi virsmu dezinficēšanai, taču tie ir jālieto atbilstoši.

 

 

 

 

 

 

Mīts: Ķiploku ēšana var palīdzēt novērst inficēšanos ar koronavīrusu.

Fakts: Ķiploki ir veselīga uztura sastāvdaļa, kam var būt dažas antibakteriālas īpašības. Tomēr pašreizējā slimības uzliesmojumā nav pierādījumu, ka ķiploku ēšana kādreiz būtu pasargājusi no inficēšanās ar koronavīrusu pieaugušos vai zīdaiņus.

 

 

 

Rīkojieties piesardzīgi un gādājiet par drošību!

Pastāvīgi uzziniet jaunāko informāciju un ievērojiet medicīniskos ieteikumus!

Būtu ļoti svarīgi zināt jaunāko informāciju par Covid-19 uzliesmojumu, kas pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) tīmekļa vietnē, un no Jūsu  valsts un vietējām sabiedrības veselības iestādēm. Lūdzu, noskaidrojiet to regulāri. Vienmēr meklējiet ieteikumus sev un mazulim no drošiem, uzticamiem avotiem. Šī informācija nav paredzēta kā profesionālu medicīnisko ieteikumu aizstājēja. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā sazinieties ar veselības aprūpes speciālistu.