Koronavīruss (COVID-19): kā pasargāt sevi un savu bērnu.

 

Šis ir ļoti saspringts laiks mazu bērnu vecākiem, topošajiem tēviem un grūtniecēm. Tāpēc Aptaclub piedāvā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumus, kā pasargāt Jūs un Jūsu mazuli, jo Jūs taču bērnam esat galvenais kontakts ar ārpasauli. Pielietojot ieteiktās vienkāršās metodes un ievērojot noteikumus, Jūs varat samazināt koronavīrusa izplatīšanās risku.

Lai palīdzētu Jums un Jūsu bērnam šajā īpaši saspringtajā laikā, esam apkopojuši arī PVO ekspertu atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par grūtniecību, zīdīšanu un barošanu ar pudelīti.

7 veidi, kā varat pasargāt
savu bērnu

 

 

 

Regulāri mazgājiet rokas

1

Koronavīruss tiek izplatīts cilvēku savstarpējā saskarē. Tāpēc vienkārša roku mazgāšana ir labākais veids, kā pret to aizsargāties. Tātad nomazgājiet rokas, pirms pieskaraties savam mazulim, un uzstājiet, lai katrs, kas vēlas pieskarties Jūsu mazulim, arī nomazgā rokas.

Diemžēl zīdaiņi nevar paši nomazgāt sev rokas. Vismaz pagaidām ne. Tāpēc padariet bērnam roku mazgāšanu par regulāru rotaļas vai ēdienreizes elementu, izmantojiet spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli vai vienkārši ziepes un ūdeni.

Kāpēc? Tas nogalina visus vīrusus, kas var būt uz Jūsu rokām, un neļauj Jums un Jūsu bērnam ar tiem inficēties.

PVO norādījumi par roku mazgāšanu: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Vietējā vietne: www.spkc.gov.lv

 

 

 

 

 

 

Ierobežojiet citu cilvēku saskari ar bērnu

 

2

Mazulis ir tik jauks un bieži piesaista citu cilvēku uzmanību. Tāpēc Jums kā bērna mātei vai tēvam ir pienākums samazināt Jūsu mazuļa saskari ar citiem cilvēkiem. Protams, sākumā aizliegums citiem paņemt bērnu rokās un samīļot var izklausīties skarbs. Bet tas palīdz apturēt vīrusa izplatīšanos.

Tāpat palīdz izvairīšanās no cieša kontakta, ievērojot vismaz 1 metra atstatumu līdz katram, kas klepo vai šķauda.

Kāpēc? Kad cilvēks klepo vai šķauda, viņš izplata sīkus pilienus no deguna vai mutes, kuros var būt vīruss. Ja tādā brīdī Jūs vai Jūsu bērns atrodas tuvumā, Jūs varat ieelpot šos pilienus, arī vīrusu COVID-19.

 

 

 

 

Neaiztieciet acis, degunu un muti

3

Katru dienu mēs pieskaramies dažādām virsmām un priekšmetiem. Pieskaramies arī savam bērnam, kurš, savukārt, pieskaras savai sejai. Gādājiet, lai ikviens, kas vēlas pieskarties Jūsu bērnam (arī Jūs), iepriekš rūpīgi nomazgātu rokas.
 
Kāpēc? Uz dažādām virsmām var būt koronavīruss, un kad vīruss nonāk uz rokām, tam paveras ceļš iekļūšanai organismā caur muti, degunu vai acīm, kad pieskaramies sejai.

Mēs nevaram iztikt bez pieskaršanās priekšmetiem un nevaram arī ierobežot bērna ziņkāri. Bet mēs varam novērst vīrusa nokļūšanu organismā, ja nepieskarsimies savai vai sava mazuļa sejai.

 

 

 

 
 

 

Ievērojiet higiēnu

4

Gādājiet, lai Jūs pats un cilvēki Jūsu bērna tuvumā ievērotu higiēnu. Tas nozīmē, ka mute un deguns jāaizsedz ar saliektu elkoni vai ar kabatlakatu, kad klepo vai šķauda. Izlietotais kabatlakats nekavējoties jāizmet atkritumos.

Kāpēc? Vīruss izplatās ar elpceļu izdalījumu pilieniem. Ievērojot higiēnas noteikumus, Jūs pasargājat savu bērnu un apkārtējos cilvēkus no iesnu, gripas un COVID-19 vīrusiem. 

 

 

 

 

 

Vai jūtaties slims?
Savlaicīgi meklējiet medicīnisko palīdzību

5

Tas ir tik vienkārši — ja jūtaties slims, palieciet mājās. Ja Jums ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, savlaicīgi meklējiet medicīnisko palīdzību. Lai saņemtu papildu informāciju, izpildiet vietējās veselības aizsardzības iestādes norādījumus.

Kāpēc? Valsts un vietējām varas iestādēm ir jaunākā informācija par stāvokli Jūsu reģionā. Ja laikus piezvanīsiet ārstam, Jūsu veselības aprūpes sniedzējs varēs ātri novirzīt Jūs uz pareizo medicīnas iestādi. Tādējādi Jūs pasargāsiet sevi un arī novērsīsiet vīrusu un citu infekciju tālāku izplatīšanos.

 

 

 

 

 

Ievērojiet drošību un higiēnu, kad gatavojat ēdienu

6

Neapstrādātiem un vārītiem pārtikas produktiem izmantojiet atsevišķus griešanas dēlīšus. Nomazgājiet rokas, kad pārtraucat rīkoties ar neapstrādātiem pārtikas produktiem un ķeraties pie vārītu pārtikas produktu apstrādes vai otrādi.

Nevajag izvairīties no gaļas lietošanas pārtikā. Vienkārši nepieciešams gaļu kārtīgi izvārīt un pareizi apstrādāt, kad gatavojat ēdienu.

Kāpēc? Mēs paši gatavojam ēdienu sev, savai ģimenei un bērnam, bet koronavīruss var izplatīties, kad norijam inficētu ēdienu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai cilvēks, kurš gatavo ēdienu, ievērotu drošības pasākumus gatavošanas gaitā.

 

 

 

 

 
 

Esiet informēts un ņemiet vērā ieteikumus

7

Jūsu mazulis nevar lasīt ziņas, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai Jūs sekotu jaunākajām ziņām par COVID-19 izplatīšanos Jūsu valstī, kas pieejamas Slimības profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē - https://spkc.gov.lv/lv/. Lai saņemtu vispārīgus norādījumus, lūdzam apmeklēt Pasaules veselības organizācijas (PVO) tīmekļa vietni (https://www.who.int/).

Meklējiet ieteikumus sev un savam mazulim no uzticamiem avotiem un sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, tiklīdz Jums rodas bažas par savu vai mazuļa veselību.
 
Šī informācija nevar aizstāt profesionālu medicīnisko palīdzību. Ja Jums ir jautājumi vai rodas problēmas, vienmēr konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.

 

 

 

 

Biežāk uzdotie
jautājumi

 

 

 

 

 

Es esmu grūtniece

"Vai koronovīruss grūtniecības laikā var pāriet no mātes viņas mazulim?"

Pašlaik nav pietiekami daudz pierādījumu, lai noteiktu, vai vīruss grūtniecības laikā no mātes pāriet viņas mazulim, kā arī to, kāda ir vīrusa iespējamā ietekme uz bērnu. Patlaban tas tiek pētīts.

Grūtniecēm jāievēro atbilstoši piesardzības pasākumi, lai pasargātu sevi no vīrusa iedarbības, un savlaicīgi jāmeklē medicīniskā palīdzība, ja parādās tādi simptomi kā drudzis, klepus vai apgrūtināta elpošana. Ja rodas jautājumi vai neskaidrības, lūdzam konsultēties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

 

 

 

 

Es baroju bērnu ar krūti

"Vai mātei ir droši barot bērnu ar krūti, ja viņa ir inficēta ar koronavīrusu?"

Ja mātei ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, viņai pēc iespējas drīzāk jāmeklē medicīniskā palīdzība un jāizpilda veselības aprūpes speciālista norādījumi. Ņemot vērā zīdīšanas priekšrocības un to, ka mātes pienam ir nenozīmīga loma citu elpceļu vīrusu pārnešanā, māte var turpināt barot bērnu ar krūti, vienlaikus veicot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus, kādus iesaka veselības aprūpes speciālisti.

Ja mātei ir slimības simptomi, bet viņa jūtas pietiekami labi, lai barotu ar krūti (lieto masku barošanas laikā), viņai nepieciešams mazgāt rokas pirms un pēc saskares ar bērnu un notīrīt / dezinficēt piesārņotās virsmas; tāpat jārīkojas visos gadījumos, kad cilvēks, kam var būt vai ir apstiprināta COVID-19 infekcija, mijiedarbojas ar citiem, ieskaitot bērnus.

Ja māte ir pārāk slima, viņa jāmudina atslaukt pienu un dot to bērnam tīrā krūzītē vai ar karoti, ievērojot iepriekš minētās infekcijas profilakses metodes saskaņā ar ārsta ieteikumiem. Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vērsieties pie ārsta.

 

 

 

 

Manam bērnam ir no 0 līdz 6 mēnešiem

"Kas jādara, ja manam bērnam ir COVID-19 simptomi?"

Pēc iespējas ātrāk meklējiet medicīnisko palīdzību.

"Vai COVID-19 ietekmē zīdaiņus?"

Šis ir jauns vīruss, un Pasaules Veselības Organizācijai vēl nav pietiekami daudz informācijas , kā tas var ietekmēt zīdaiņus vai grūtnieces. Bet ir zināms, ka ar šo vīrusu var inficēties jebkura vecuma cilvēks, taču līdz šim COVID-19 infekcija salīdzinoši maz ir bijusi atklāta bērniem. Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vērsieties pie ārsta.

"Vai mazulim ir vajadzīga maska, lai dotos pastaigā? "

Tā kā maska traucē gaisa pieplūdi, tā var sagādāt neērtības Jūsu mazulim, ja viņš ir jaunāks par 1 gadu. Tāpēc, lai samazinātu risku, varat ievērot dažādus Pasaules Veselības organizācijas ieteikumus, kas palīdzēs aizsargāt Jūs un Jūsu mazuli no COVID-19. Un lai būtu patiešām droši, Jums pastaigas laikā jāturas pēc iespējas tālāk no citiem cilvēkiem. Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vērsieties pie ārsta.

 

 

 

 

Manam bērnam ir no 6 līdz 12 mēnešiem

"Kas jādara, ja manam bērnam ir COVID-19 simptomi?"

Pēc iespējas ātrāk meklējiet medicīnisko palīdzību.

"Vai COVID-19 ietekmē zīdaiņus?"

Šis ir jauns vīruss, un vēl nav zināms, kā tas ietekmē zīdaiņus vai grūtnieces. Bet ir zināms, ka ar šo vīrusu var inficēties jebkura vecuma cilvēks, taču līdz šim COVID-19 infekcija salīdzinoši maz ir bijusi atklāta bērniem. Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vērsieties pie ārsta.

 

 

 

Barošana ar pudelīti un zīdaiņu pārtika

"Kā dezinficēt piena pulvera traukus un piederumus?"

Pudeles, knupji, kausiņi un bļodiņas, ko lieto bērns, ir jādezinficē; vispirms nomazgājiet šos traukus tīrā ūdenī, pēc tam piederumus, kas ir noturīgi pret augstu temperatūru, ielieciet katliņā un vāriet vairāk nekā 30 minūtes. Piederumus un traukus, kas nav noturīgi pret augstu temperatūru, var dezinficēt, noslaukot to virsmu ar spirtā samērcētu kokvilnas tamponu. Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vērsieties pie ārsta.

"Ko darīt, ja mans bērns baidās no koronavīrusa?"

Bērni var reaģēt uz stresu dažādos veidos, piemēram, kļūst nemierīgi, noslēgti, dusmīgi vai satraukti, sāk slapināt gultā utt. Pievērsiet bērnam lielāku uzmanību, izturieties pret viņu vēl mīļāk nekā parasti, uzklausiet viņa bažas. Ja raizējaties par sava mazuļa garīgo veselību, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.

Lai uzzinātu vairāk, lūdzam apmeklēt tīmekļa vietni: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public