Atbildes uz jautājumiem: Priekšlaicīgi dzimuša bērna barošana koronavīrusa epidēmijas laikā

Ja esmu saslimusi ar koronavīrusu, vai man joprojām vajadzētu zīdīt savu priekšlaicīgi dzimušo bērniņu ar krūti?

Ja Jums ir tādi simptomi kā paaugstināta temperatūra vai klepus, vai ir grūti elpot, nevilcinoties sazinies ar mediķiem un ievērojiet viņu sniegtos norādījumus. Jaundzimušajiem mātes piens ir labākais uzturvielu avots, bet priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem ir vajadzīgas arī papildu uzturvielas. Šobrīd nav nekādu klīnisku pierādījumu tam, ka vīrusu būtu iespējams nodot tālāk zīdīšanas laikā. Infekciju bērns var iegūt tādā pašā veidā kā jebkurš cits cilvēks, kas atrodas Jūsu tuvumā. UNICEF uzskata, ka ieguvumu zīdīšanai ar krūti ir vairāk nekā risku, un priekšlaicīgi dzimušiem bērniem mātes piens ir īpaši svarīgs. Tas palīdz izveidoties bērna imūnsistēmai, kā arī iznīcināt kaitīgās baktērijas un infekcijas.Ir svarīgi arī tas, lai priekšlaicīgi dzimuša bērna āda saskartos ar kopēja ādu, jo, lai šie bērni pieņemtos spēkā, viņiem vajadzīgs daudz mīlestības, pieskārienu un mīļuma. UNICEF iesaka ļaut mātēm un bērniem pavadīt kopā tik daudz laika, cik vien iespējams, zīdīšanas laikā ievērojot nepieciešamo piesardzību — mazgājot rokas, lietojot sejas masku un dezinficējot barošanas piederumus. Ja Jūs nevarat bērnu zīdīt ar krūti, apsveriet iespēju pienu atslaukt un palūgt kādam, kurš ir pilnībā vesels, pabarot bērnu ar atslaukto pienu.

  • Ja Jums ir vēl kādi jautājumi, sazinieties ar savu ārstu.

 

Vai mans priekšlaicīgi dzimušais bērniņš var saķert koronavīrusu, kamēr es baroju viņu ar krūti?

Ir daudz neskaidrību par to, kā koronavīruss izplatās. Tiek uzskatīts, ka vīrusa izplatīšanās no cilvēka uz cilvēku notiek galvenokārt ar izelpā esošiem pilieniņiem, kas rodas, inficētam cilvēkam klepojot vai šķaudot; līdzīgi izplatās gripas vīruss un citi elpošanas ceļu slimību patogēni. Ierobežotos pētījumos, kuros piedalījās sievietes ar COVID-19 un citu koronavīrusa infekciju, Smago akūto respiratoro sindromu (SARS-CoV), vīruss mātes pienā netika atklāts, tomēr mēs nezinām, vai mātes, kas slimo ar koronavīrusu, var nodot vīrusu tālāk ar mātes pienu. Tiek uzskatīts, ka zīdīšanas radītie ieguvumi ir lielāki nekā potenciālais risks, ka vīruss varētu tikt nodots ar mātes pienu vai atrodoties tiešā mātes tuvumā.  Ja Jūs barojat savu bērnu ar krūti, Jums jāuzmanās un pēc iespējas jāsamazina risks nodot COVID-19 savam bērnam:Nomazgājiet rokas, pirms ņemat bērnu, piena pumpīti vai barošanas pudelītes.

  • Centies neklepot vai nešķaudīt virsū bērnam, kamēr tas ir pie Jūsu krūts.

  • Ja Jūs izmantojat piena pumpīti, pēc katras lietošanas izmazgājiet to, kā norādīts tā lietošanas instrukcijā.

  • Apsveriet iespēju palūgt kādam, kurš ir pilnībā vesels, pabarot Jūsu bērnu ar pienu, ko iepriekš esat atslaukusi.

  • Ja Jums ir vēl kādi jautājumi, sazinieties ar savu ārstu.

 

Kā lai pasargāju savu priekšlaicīgi dzimušo bērnu zīdīšanas laikā, ja slimoju ar koronavīrusu?

Nomazgājiet rokas, pirms ņemiet bērniņu, piena pumpīti vai barošanas pudelītes.

  • Ja Jums ir vīrusa infekcijas pazīmes, lietojiet masku, lai izvairītos no tā, ka Jūs elpojat, klepojat vai šķaudāt tieši virsū bērnam.

  • Kārtīgi izmazgājiet un sterilizējiet pumpīti un visus barošanas piederumus saskaņā ar Jūsu valstī sniegtajiem norādījumiem par COVID-19.

  • Apsveriet iespēju palūgt kādam, kurš ir vesels, pabarot Jūsu bērnu ar pienu, ko iepriekš esat atslaukusi.

  • Ja nepieciešams, nogādājiet pienu jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā, ievietojot to tīrā, produktu saldēšanai paredzētā maisiņā un aukstumsomā, kas pēc katras lietošanas ir kārtīgi jānotīra.Ierobežojiet saskarsmi ar ciemiņiem.

  • Ja Jums ir vēl kādi jautājumi, sazinieties ar savu ārstu.

 

Kā lai es zīdu savu priekšlaicīgi dzimušo bērniņu, ja man COVID-19 saslimšanas dēļ nav ļauts ieiet jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā?

Ja Jūs nedrīkstat zīdīt savu bērnu, nogādājiet pienu jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā, ievietojot to tīrā, produktu saldēšanai paredzētā maisiņā un aukstumsomā, kas pēc katras lietošanas ir kārtīgi jānotīra.Ja esat pārāk slima, lai zīdītu savu priekšlaicīgi dzimušo bērnu, apsveriet iespēju ļaut kādam no medicīnas darbiniekiem viņu pabarot ar pienu, ko esat iepriekš atslaukusi. Ja tur, kur atrodaties, ir pieejams donoru piens, to var izmantot kā otro labāko variantu. Neoficiālu dalīšanos ar pienu (dalīšanos ar savu pienu vai citas mammas piena izmantošanu) neiesaka nekādos apstākļos, un, īpaši tagad, kad COVID-19 ir kļuvis par satraukuma iemeslu. Lai gan vīruss pienā nav konstatēts, tas var palikt uz trauku virsmām un var tikt nodots tālāk, atrodoties tāda cilvēka tuvumā, kurš pat nenojauš, ka viņam ir kādi no simptomiem.

 

Ko man darīt, ja manam priekšlaicīgi dzimušajam bērnam parādās koronavīrusa simptomi?

Ja māc bažas par Jūsu vai bērna veselību, sazinieties ar savu ārstu, lai noteiktu, vai ir jāveic COVID-19 tests vai nē.

https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/infant-feeding-on-neonatal-units-during-the-covid-19-outbreak/ (skatīts 2020. gada 1. aprīlī)

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com