Atbildes uz jautājumiem: grūtniecība un priekšlaicīgu dzemdību riska samazināšana koronavīrusa epidēmijas laikā

Ja esat stāvoklī un Jūs satrauc iespēja, ka koronavīruss varētu ietekmēt Jūs un Jūsu bērnu, Jūs neesat viena! Pastāv dažādi viedokļi par COVID-19 saistību ar risku priekšlaicīgi dzemdēt bērniņu. Mēs sniegsim Jums pārbaudītu informāciju un ļausim justies drošāk, minot uzticamus faktus un padomus, kuru avots ir Pasaules Veselības organizācija (PVO) un citas uzticamas organizācijas.

 

Fakti par koronavīrusu grūtniecības laikā

Esot grūtniecības laikā Jums nav lielāks risks saslimt ar koronavīrusu nekā jebkuram citam. Tomēr pārmaiņas, ko grūtniecība izraisa ķermenī un imūnsistēmā, iespējams, pakļauj Jūs atsevišķu elpošanas ceļu infekciju riskam. Tāpēc ir svarīgi, lai Jūs īpaši piedomātu par to, kā pasargāt sevi no koronavīrusa, un ziņotu ģimenes ārstam par iespējamiem simptomiem, tādiem kā paaugstināta temperatūra, klepus vai elpošanas traucējumi.

Ja esat saslimusi ar koronavīrusu — tiek uzskatīts, ka risks nodot to bērnam grūtniecības laikā ir zems. Pagaidām nav pierādījumu tam, ka ar šo vīrusu būtu iespējams saslimt pirms dzimšanas (to sauc par vertikālo pārnešanu). Tomēr tad, kad bērns piedzimst, tas var inficēties ar šo vīrusu tāpat kā jebkurš cits — saskaroties ar pilieniņiem Jūsu izelpā vai gaisā.

 

Fakti par priekšlaicīgām dzemdībām un koronavīrusu

COVID-19 jeb koronavīruss ir jauns vīruss, un mūsu rīcībā ir maz informācijas, kas palīdzētu noteikt, vai saslimšana ar to palielina priekšlaicīgu dzemdību risku. Ir ziņots par to, ka dažos gadījumos mātes ar koronavīrusu ir dzemdējušas priekšlaicīgi, tomēr nav skaidri zināms, vai tam ir bijusi kāda saistība ar vīrusa infekciju. Dažos no gadījumiem, kad mātes nejūtas labi, viņas var izlemt dzemdēt pirms noteiktā laika. 

Ja šis jautājums Jūs satrauc, apspriediet to ar savu ārstu.

Vai zinājāt, ka katru dienu viens no desmit bērniem dzimst priekšlaicīgi (neraugoties uz COVID-19)? PVO un citi uzticami avoti vēsta, ka starp biežākajiem priekšlaicīgu dzemdību iemesliem ir infekcijas un hroniskas saslimšanas, kā arī diabēts un augsts asinsspiediens. Šo iemeslu dēļ grūtniecēm tomēr iesaka īpaši uzmanīties, lai nesaslimtu ar koronavīrusu, ievērojot ieteiktās personīgās higiēnas normas un sociālo distancēšanos.

 

Kā pasargāt sevi no koronavīrusa

  • Regulāri un bieži mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni 20 sekundes vai lietojiet roku dezinfekcijas līdzekli uz alkohola bāzes.

  • Satiekot citus cilvēkus, ievērojiet norādījumus par sociālo distancēšanos. Tas nozīmē — ievērojiet vismaz 2 metru distanci no citiem cilvēkiem!

  • Izvairieties no saskarsmes ar cilvēkiem, kam ir paaugstināta temperatūra, klepus vai saaukstēšanās, vai plaušu infekcijas simptomi. Tas attiecas arī uz Jūsu tuviniekiem.

  • Izvairieties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei.

  • Palieciet mājās, ja vien nav absolūti nepieciešams tās atstāt.

  • Dažos gadījumos, dodoties ārpus mājas, ir vērts uzlikt masku, lai saslimušie cilvēki nevarētu Jums tieši uzklepot vai uzšķaudīt.

Ņemiet vērā! Lūdzu, sekojiet līdzi norādījumiem un padomiem savā valstī, jo drošības pasākumi dažādās valstīs atšķiras, atkarībā no vīrusa izplatības sabiedrībā.

 

Atsauces

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-on-covid-19-pregnancy-childbirth-and-breastfeeding
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/practice-advisory/articles/2020/03/novel-coronavirus-2019

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com