Vai jūtat, kā aug jūsu ķermenis, topošo māmiņ?

Vai jūtat, kā aug jūsu ķermenis, topošo māmiņ?

Otrajā trimestrī Jūsu ķermenis tiešām iegūst apmērus. Tā kā Jūsu mazulis aug, Jūsu dzemde izplešas un Jūs kļūstat lielāka un apaļāka. Saites, kas balsta jūsu dzemdi, izstiepjas, lai pielāgotos tās pieaugošajiem izmēriem. Un Jūsu hormonu – HCG (cilvēka horionais gonadotropīns ), estrogēnu un progesteronu –līmenim jāstabilizējas, kas, cerams, nozīmē mazāk nelabumu, retāku urināciju un mazāk nespēka. Dažām sievietēm ir rīta nelabumi visas grūtniecības laikā. Ja Jūs pastāvīgi jūtaties slikti un zaudējat svaru, nevis iegūstat, Jūs, iespējams, nesaņemat vajadzīgās uzturvielas vai šķidrumu. Jūsu mazulis tik un tā saņems visas nepieciešamās uzturvielas caur placentu, bet Jums jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai vecmāti, kas spēs palīdzēt Jums simptomu sakarā.

Laikam ejot, Jūs varat pamanīt, kā mainās krūtis, tās kļūst arī lielākas. Nesatraucieties, notiek sagatavošanās mazuļa barošanai ar krūti. Vēnas uz krūškurvja un krūtīm izplešas un kļūst redzamākas, jo palielinās asins plūsma šajā rajonā. Jūsu krūšu areolas var kļūt tumšākas un palielināties diametrā. Tas notiek tāpēc, lai atvieglotu jaundzimušajam atrast krūtsgalu. Un, ja Jūs pirms tam nevarējāt saskatīt tauku dziedzerus, mazos baltos izcilnīšus, sauktus par Montgomerija mezgliņiem, tad tie tagad var sākt parādīties. Barojot mazuli ar krūti, tie izdala vielu, kas eļļo krūtsgalus un aizsargā tos no infekcijām.

Jūsu ķermenī notiek lielas izmaiņas

Tagad jūsu saites stiepjas. To izraisa hormons relaksīns, kas sagatavo locītavu saites iegurnī dzemdībām. Tas darbojas, pazeminot skrimšļu un saišu blīvumu. Rezultātā Jūs varat just sāpes vēdera rajonā. Turieties, tās pāries! Tomēr, ja Jums ir ilgstošs diskomforts vai sāpes vēderā, Jums jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu.

Otrajā trimestrī pēc dažām nedēļām Jūs, iespējams, jutīsiet, kā mazulis kustas biežāk, jo viņš kļūst lielāks un stiprāks. Jums var būt ultraskaņas izmeklējums apmēram ap 20. grūtniecības nedēļu, kura laikā tiks apstiprināts dzemdību datums, nomērīts mazulis, lai pārbaudītu viņa augšanu, apstiprināts, cik mazuļus gaidāt, apskatīta Jūsu placentas pozīcija un tas, vai nav kādu identificējamu anomāliju. Šis arī ir labs laiks izraudzīties pirmsdzemdību nodarbības. 

Jau pusceļā

Kad grūtniecība būs jau pusē, Jūs, iespējams, jutīsieties emocionāli stabilāk un ērtāk nekā pirms pāris nedēļām. Cerams, Jums ir arī radies brīnišķīgais grūtniecības starojums. Kaut arī Jūs izskatāties starojoša, Jūsu ķermenis var just palielinātā svara ietekmi. Jūsu potītes un pēdas var būt pietūkušas, īpaši dienas beigās. Šis parastais stāvoklis ir zināms kā tūska, un tā rodas tādēļ, ka augošā dzemde spiež uz iegurņa vēnām. Palielinātais spiediens palēnina cirkulāciju un rada pieplūdumu iegurņa rajonā, pārvietojot ūdeni no turienes uz pēdām un potītēm. Dzeriet daudz ūdens un maziniet pietūkumu, apguļoties ar paceltām kājām. Var ciest arī Jūsu mugura. Valkājiet kurpes ar zemiem papēžiem (kurpes bez papēžiem var sastiept Jūsu muguru tikpat daudz kā kurpes ar augstiem papēžiem) un izvairieties no ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas. 

Kad jūs sēžat, izmantojiet kājsoliņu, lai paceltu ceļus augstāk par gurniem. Jūsu mazulim joprojām ir pietiekami vietas, lai kustētos, tādēļ šajā posmā ir normāli sajust spērienus vai kustības. Jūs pat varat sākt pamanīt, kā kustas jūsu vēders. 

Hormoni un mati

Grūtniecības laikā Jūsu hormoni trako, un daudzām sievietēm tas pats notiek arī ar viņu matiem. Vai nu Jūsu mati mainās uz labo vai uz slikto pusi, tie atgūs normālu stāvokli pēc mazuļa dzimšanas, kad Jūsu hormoni būs atkal nomierinājušies. 

Dažām sievietēm mati aug biezāki un ātrāk nekā līdz šim. Tas notiek estrogēna daudzuma palielināšanās dēļ, kas stimulē Jūsu matu folikulus un novērš dabisko matu izkrišanu (parasti 40–100 mati diennakts laikā). Nozīme ir arī uzturam, jo mazuļa dēļ daudzas sievietes ēd veselīgāk un lieto mazāk alkohola. Tāpat kā mati var atspoguļot labāka uztura uzņemšanu, tāpat arī tie var norādīt uz kādu uzturvielu trūkumu. Ja pamaniet, ka tie kļūst īpaši nespodri, sausi vai trausli, konsultējieties ar savu ārstu, viņš varētu pārbaudīt Jūsu dzelzs līmeni asinīs. 
Var mainīties arī Jūsu matu struktūra. Tie var palikt sprogaināki, taisnāki, biezāki vai trauslāki. Tas notiek tādēļ, ka hormoni ietekmē Jūsu matu garozu – to daļu, kas atbild par sprogainumu un elastību. 

Ilgviļņi un matu krāsošana parasti nav ieteicamas pirmajā trimestrī izmantojamo ķīmisko vielu dēļ. Nav drošu pierādījumu tam, ka tās var radīt problēmas, bet labāk tomēr ir uzmanīties un ievērot ekspertu padomu. Pajautājiet savam ārstam par matu ilgviļņiem un krāsošanu otrajā un trešajā trimestrī, un, ja viņš atļauj, pārliecinieties, ka Jūsu frizieris zina, ka jāizvairās no vielu nokļūšanas uz galvas ādas. Ja jūs būsiet viena no laimīgajām, Jūs iegūsiet veselīgas, vijīgas cirtas, ar kurām varēsiet lepoties grūtniecības laikā. Bet, ja Jums tik ļoti neveiksies, Jūs varat atskārst, ka Jums mati būs vairāk jākopj, lai saglabātu to labo izskatu. Eksperimentējiet ar dažādiem stiliem un aksesuāriem, izmēģiniet šampūnus un kondicionierus, kas padara matus biezākus un sniedz tiem kuplumu, palūdziet padomus savam frizieriem. 

Nomierinoša aromterapijas galvas masāža var darīt brīnumus Jūsu matiem, un piedevām tā arī ļaus Jums atslābināties no matu galiņiem līdz papēžiem. Nav nepieciešamības izdot daudz naudas salonos, tomēr, ja Jums tas patīk, tādā veidā jūs varat sevi lieliski palutināt. Izdarīt to pašai ir viegli, bez maksas un gandrīz tikpat iedarbīgi. Tikai pievienojiet dažas pilītes ēteriskās eļļas pusei tasītes augu eļļas. Grūtniecības laikā droši ir izmantot lavandas, neroli, pačūlijas, sandalkoka un īlangīlanga ēteriskās eļļas, vai arī izveidojiet savu maisījumu, sajaucot pa drusciņai no katras eļļas. Tad vienkārši iemasējiet eļļu galvas ādā un visos matos, pēc tam aptiniet ap galvu siltu dvieli un atlaidieties, cik ilgi vēlaties. Izmazgājiet ar savu ierasto šampūnu un kondicionieri.

Pēc dzemdībām ir normāli, ja pāris mēnešus kritīs ārā vairāk matu. Neceliet paniku – Jūs nepaliksiet plikpauraina! Matu folikulas atgriežas pie ierastā matu augšanas cikla un tie mati, kas izauga grūtniecības laikā, izkrīt.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com