Darbs un grūtniecība

Mazulis ietekmē ikvienu jūsu dzīves aspektu, īpaši darbu. Turpmāk būs aprakstītas stratēģijas, kā palīdzēt Jums grūtniecības laikā, informācija par mātes un bērna tiesībām, un padomi par to, kā izpildīt savu jauno lomu, ja esat strādājoša māte.

Vai ir jau laiks paziņot jaunumus?

Esot stāvoklī, ir svarīgi izvairīties no jebkādām aktivitātēm vai situācijām, kas var ietekmēt Jūsu vai gaidāmā bērniņa veselību. Tas attiecas uz darbu. Ja Jūsu darbs ir saistīts ar kādiem potenciāliem draudiem – smagu priekšmetu cilāšana, bīstamo materiālu iedarbība, grūtas darba stundas vai daudz ceļojumu –, iespējams, Jums uzreiz jāpasaka savam priekšniekam, ka esat stāvoklī. Jums varbūt var nākties uz laiku uzņemties citus pienākumus vai arī pielāgot savu darba režīmu. 

Citādi pareizā laika izvēlēšanās, kad informēt priekšnieku, ir Jūsu ziņā. Vienīgais ierobežojums ir tāds, ka Jums jāinformē darba devējam vismaz 15 nedēļas pirms paredzamā datuma. Paturēt to noslēpumā līdz šim brīdim būtu mazs brīnums vairumam sieviešu. Daudzām sievietēm šo faktu noslēpt var nākties jau pirmajās nedēļās – rīta nelabums, nogurums un Jūsu vienaldzība pret alkoholu ir nodevīgās pazīmes, kas uzvedinās kolēģus uz domām par Jūsu grūtniecību.

Tikšana galā ar grūtniecības simptomiem darbā

Kā Jūs jau noteikti labi zināt, rīta nelabumi var ietekmēt Jūs visas dienas laikā. Daži padomi, kas palīdzēs Jums tikt ar tiem galā: 

  • Ja jūs esat atklājusi kādu ēdienu vai dzērienu, kas palīdz Jums mazināt nelabumu, pārliecinieties, ka Jums tas ir pa rokai birojā.

  • Glabājiet tuvumā kādas uzkodas, ja nevarat apēst kārtīgu maltīti vienā reizē.

  • Mēģiniet elpot daudz svaiga gaisa, vai nu strādājot labi vēdinātās telpās, vai, ja tas nav iespējams, ejot regulāri pastaigāties.

  • Gudri būtu turēt savā atvilktnē vai mašīnā mutes skalojamo līdzekli un salvetes, lai varat atsvaidzināties, ja Jums tiešām ir slikta dūša.

Kaut gan Jūsu fiziskais izskats nav vēl daudz mainījies, Jūsu hormoniem ir liela ietekme jau pašā grūtniecības sākumā. Parasts simptoms ir nogurums. Ja tas sāk ietekmēt Jūsu darba spējas, būtu labi to pateikt priekšniekam. Ideāli, ja darba devēji nodrošinātu vietu, kur Jums atpūsties, vai arī viņi ļautu ik pa brīdim iziet ārā vai, piemēram, pasnaust automašīnā (ja darba vietā nav tādas iespējas). Jūs varētu izkārtot tā, ka strādājat īsākas darba dienas vai paņemat darbu uz mājām un izdarāt to nedēļas nogalē. Vienalga, lai ko Jūs darītu, nepārstrādājieties! Tas viss beigsies ar lielu stresu vai pārpūlēšanos, vai abējādi, kas nav labi nevienam, īpaši jau nu Jūsu mazulim.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com